Արման Թաթոյանը ներկա պայմաններում Ադրբեջանի հետ խաղաղ գոյակցություն չի պատկերացնում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկա պայմաններում հնարավոր չի համարում Ադրբեջանի հետ խաղաղ գոյակցությունը` նշելով, որ մինչև հայատյացությունը, սահմանային հարցերը, գերիների վերադարձի հետ կապված խնդիրները լուծում չստանան, այն իրատեսական չէ։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 5-ին հրավիրված ասուլիսի ժամանակ Արման Թաթոյանը նշեց, որ որպես Մարդու իրավունքների պաշտպան ինքը համաձայն է Ադրբեջանի հետ խաղաղ գոյակցությանը, բայց այս պայմաններում չի պատկերացնում նման բան։
«Իհարկե, պետք է խաղաղ ապրեն ազգերը, ժողովուրդները։ Մենք՝ հայերս, նույնպես տարբեր ազգերի ներկայացուցիչների հետ ապրում ենք մեր երկրում, ամբողջ աշխարհում ենք մենք այդպես՝ հակված են այլ ազգի ներկայացուցիչների հետ ապրելու, բայց այս պայմաններում պատկերացնու՞մ եք խաղաղ գոյակցություն, ավելացրեք ընթացքում հոգեկան տառապանքները, որ Ադրբեջանը մտադրված պատճառում է, օրինակ՝ գերիների վերադարձի հարցը արհեստականորեն ձգձգելով։ Իրենք չգիտե՞ն, որ մեր ընտանիքներին պատճառում են հոգեկան տառապանքներ, դա խոշտանգման ձև է, խաղում են հայ հասարակության էմոցիաների հետ։ Այդ հարցը տեսեք ինչքան է ազդում մեր երկրի վրա՝ լարվածություն առաջացնելով»,- ասաց ՄԻՊ-ը։
Արման Թաթոյանի կարծիքով՝ այդ հարցերը պետք է լուծում ստանան, որովհետև առանց դրա միակողմանի խաղաղ գոյակցություն չի լինում՝ անընդհատ պատերազմի սպառնալիքի ներքո և արժանապատվությունը նվաստացնող հայտարարություններ լսելով։

Арман Татоян в нынешних условиях не представляет мирного сосуществования с Азербайджаном
Защитник прав человека Арман Татоян в нынешних условиях мирное сосуществование с Азербайджаном, не считает возможным. Он отмечает, что пока арменофобия, пограничные вопросы, проблемы, связанные с возвращением пленных, не получат решения, оно нереально.
Как сообщает «Арменпресс», на пресс-конференции 5 марта Арман Татоян отметил, что как Защитник прав человека он согласен на мирное сосуществование с Азербайджаном, но в этих условиях не представляет этого.
“Конечно, народы должны жить в мире. Мы, армяне, в нашей стране живем с представителями разных национальностей, во всем мире мы спокойно живем и с представителями других наций, но в этих условиях как вы представляете мирное сосуществование, оно лишь увеличит душевные страдания, которые Азербайджан причиняет вполне намеренно, например, искусственно затягивая вопрос возвращения пленных. Неужели они не знают, что этим они причиняют душевные страдания семьям пленных, это форма пыток, они играют на эмоциях армянского общества. Посмотрите, насколько этот вопрос влияет на нашу страну, вызывая напряженность”, -сказал Омбудсмен.
По мнению Армана Татояна, эти вопросы должны быть решены, поскольку без этого не бывает мирного сосуществования.