Օնիկ Գասպարյանը մինչև 8-օրյա ժամկետի լրանալը շարունակում է իր ծառայությունը հայրենիքին. ԶՈՒ ԳՇ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբը տարածել է վերլուծություն՝ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատելու միջնորդության վերաբերյալ Հանրապետության նախագահի՝ մարտի 2-ի որոշման մասին հայտարարության առնչությամբ: Վերլուծությունը ԳՇ անունից հրապարակել է շտաբի տեղեկատվության բաժնի պետ Սամվել Ասատրյանը:
«Նախագահը հայտարարել է Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ նախադասությամբ սահմանված իմպերատիվ երկու պահանջներից երկրորդի կատարման մտադրության՝ առանձին դիմումով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին, հիմքը՝ Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետը։
Սահմանադրական դատարանի լիազորությունները սահմանված են Սահմանադրության 168-րդ հոդվածով, որով վերաբերելի կետն առաջինն է, օրենքի համապատասխանությունը որոշելը։ Սահմանադրության 168-րդ հոդվածով Նախագահի հրամանագրի նախագծի սահմանադրականության կամ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետին պաշտոնից ազատման հարց լուծելու իրավասություն Սահմանադրական դատարանը չունի, այսինքն՝ Նախագահը վերաբերելիի մասով կարող է դիմել Սահմանադրական դատարան բացառապես «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի ՀՀ օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք)՝ որպես նախագծի իրավական հիմքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով և ոչ կոնկրետ օրենքի հոդվածի կամ մասի։
Սահմանադրական դատարան դիմելու ժամկետ Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ նախադասությամբ և վերաբերող մասով Սահմանադրությամբ ընդհանրապես սահմանված չէ։ Վերաբերող մասով ժամկետները սահմանված են Օրենքի 35․1-րդ հոդվածի
3-րդ մասով՝ հրամանագրի նախագծի վերադարձից հետո 8 օր (ազատման հիմք Օրենքի 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասը հղում է նշանակման կարգին)։
Հայտարարությամբ Նախագահը գործել է և հայտնել է մտադրությունը գործելու Սահմանադրությանը բացառապես համապատասխան։
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Վիկտորի Գասպարյանը մինչև 8-օրյա ժամկետի լրանալը (Նախագահի կողմից Սահմանադրական դատարան դիմելուց հետո սկսում են գործել այլ ժամկետներ) շարունակում է իր ծառայությունը հայրենիքին և ժողովրդին, հանդիսանում է Զինված ուժերի բարձրագույն զինվորական հրամանատարը»,-նշված է Գլխավոր շտաբի տարածած վերլուծության տեքստում։

Оник Гаспарян продолжит служить Родине до истечения 8-дневного срока: Генштаб ВС Армении
Генеральный штаб Вооруженных сил Армении проанализировал решение Президента Армении от 2 марта по поводу ходатайства об освобождении начальника Генштаба ВС с должности. Результаты анализа от имени ГШ опубликовал начальник отдела информации ГШ Самвел Асатрян.
“Президент заявил о своем намерении согласно второму из двух императивных требований, установленных 2-м предложением части 2 статьи 139 Конституции, обратиться в Конституционный суд с отдельным заявлением, касающимся пункта 4 части 1 статьи 169 Конституции.
Полномочия Конституционного суда установлены статьей 168 Конституции, которая является первой в вопросе определения соответствия закона. Конституционный суд не имеет полномочий решать вопрос соответствия Конституции проекта указа Президента по статье 168 Конституции или освобождения начальника Генштаба ВС РА с должности, то есть Президент может обратиться в Конституционный суд с просьбой определить вопрос соответствия Конституции по части правовой основы проекта, касающегося исключительно Закона “О военной службе и статусе военнослужащего”, а не конкретной статьи или части закона.
Срок обращения в Конституционный суд вторым предложением части 2 статьи 139 Конституции и касающейся части Конституции вообще не установлен. Сроки по касающейся части установлены статьей 35.1 закона.
По части 3 после возвращения проекта указа, срок - 8 дней (основание для освобождения часть 3 статьи 40 Закона ссылается на порядок назначения).
Президент действовал и заявил о намерении действовать исключительно в соответствии с Конституцией.
Начальник Генштаба ВС Армении, генерал-полковник Оник Викторович Гаспарян до истечения 8-дневного срока (после обращения Президента в Конституционный суд начинают действовать другие сроки) продолжит служить Родине и народу, он остается высшим военным командующим вооруженных сил”, - говорится в тексте анализа, распространенном Генеральным штабом.