ՀՀ նախագահը և բրիտանացի նախարարը կարևորել են ԵԱՀԿ ՄԽ դերը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանըփետրվարի 17-ին ընդունել է Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի, համագործակցության և զարգացման նախարարության Եվրոպական հարևանության և Ամերիկայի հարցերով նախարար Ուենդի Մորթընին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով նախարար Մորթընի աշխատանքային այցը Հայաստան՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ երկու երկրները փոխգործակցության զարգացման մեծ ներուժ ունեն:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել արցախյան պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին և տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հարցերին: Երկուստեք կարևոր է դիտարկվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերջնական և տևական կարգավորման հարցում: Ի թիվս մի շարք առաջնային, այդ թվում՝ մարդասիրական խնդիրների, նախագահ Սարգսյանն առանցքային է համարել Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի հարցը: Նախագահն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման, ինչպես նաև հետպատերազմյան շրջանում առաջացած մի շարք խնդիրների:
Հանդիպմանը խոսվել է նաև կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված իրավիճակի, համավարակի կանխարգելման ու տարածման ուղղությամբ երկու երկրների համագործակցության մասին: Հեռանկարային է համարվել նաև համագործակցությունը տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, առողջապահության, գիտության ու կրթության, էներգետիկայի և մի շարք այլ ոլորտներում: Կարևորվել է նաև փոխգործակցությունը կլիմայի փոփոխությունների դեմ պայքարում:

YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian received Wendy Morton, the UK Minister for European Neighbourhood and the Americas of Foreign, Commonwealth and Development Office on February 17.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the President’s Office, welcoming the working visit of the British Minister to Armenia, President Sarkissian noted that the two countries have a great potential for developing partnership.
The sides referred to the post-war situation in Artsakh and addressed regional security and stability issues. The sides highlighted the role of the OSCE Minsk Group Co-chairs’ role for the final and lasting settlement of Nagorno Karabakh conflict. Among several priority issues, including those of humanitarian nature, President Sarkissian assessed the issue of undelayed return of Armenian POWs and other detainees by Azerbaijan of key importance. The President also referred to the protection of the Armenian historical heritage in the territories that have appeared under Azerbaijani control.
During the meeting the sides also discussed COVID-19 situation and the cooperation between the two countries for the prevention of the spread of the virus. The Armenian President and the British Minister assessed the cooperation in the spheres of IT and high technologies, AI, health, science, education and energy as promising.