ՀՀ նախագահը և բրիտանացի նախարարը կարևորել են ԵԱՀԿ ՄԽ դերը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանըփետրվարի 17-ին ընդունել է Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի, համագործակցության և զարգացման նախարարության Եվրոպական հարևանության և Ամերիկայի հարցերով նախարար Ուենդի Մորթընին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով նախարար Մորթընի աշխատանքային այցը Հայաստան՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ երկու երկրները փոխգործակցության զարգացման մեծ ներուժ ունեն:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել արցախյան պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին և տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հարցերին: Երկուստեք կարևոր է դիտարկվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերջնական և տևական կարգավորման հարցում: Ի թիվս մի շարք առաջնային, այդ թվում՝ մարդասիրական խնդիրների, նախագահ Սարգսյանն առանցքային է համարել Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի հարցը: Նախագահն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման, ինչպես նաև հետպատերազմյան շրջանում առաջացած մի շարք խնդիրների:
Հանդիպմանը խոսվել է նաև կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված իրավիճակի, համավարակի կանխարգելման ու տարածման ուղղությամբ երկու երկրների համագործակցության մասին: Հեռանկարային է համարվել նաև համագործակցությունը տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, առողջապահության, գիտության ու կրթության, էներգետիկայի և մի շարք այլ ոլորտներում: Կարևորվել է նաև փոխգործակցությունը կլիմայի փոփոխությունների դեմ պայքարում:

Президент Армении и британский министр подчеркнули важную роль Минской группы ОБСЕ
Президент Армении Армен Саркисян принял министра по делам Европы и Америки министерства иностранных дел, по делам Содружества и развития Великобритании Венди Мортон.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, приветствуя рабочий визит министра Мортон в Армению, президент Саркисян отметил, что у двух стран есть большой потенциал для развития сотрудничества.
На встрече была обсуждена сложившаяся после Арцахской войны ситуация, вопросы безопасности и стабильности в регионе. Стороны подчеркнули важность роли сопредседателей Минской группы ОБСЕ в окончательном и длительном урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
Среди ряда приоритетных вопросов, в том числе гуманитарных, президент Саркисян посчитал ключевым вопрос о немедленном возвращении Азербайджаном армянских военнопленных и удерживаемых лиц. Президент также затронул вопросы сохранения армянского исторического и культурного наследия на территориях, контролируемых Азербайджаном, а также ряд вопросов, возникших в послевоенный период.
На встрече также была обсуждена ситуация с коронавирусом, сотрудничество двух стран в предотвращении и распространении эпидемии. Перспективным было отмечено сотрудничество в области информационных технологий, искусственного интеллекта, здравоохранения, науки и образования, энергетики и ряде других сфер. Также была подчеркнута важность укрепления сотрудничества в борьбе с изменением климата.