Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը փետրվարի 3-ին ընդունել է Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանին և հատուկ հանձնարարություններով Հայրապետական նվիրակ Գերաշնորհ Տ․ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին տասնամյակներ շարունակ Արցախում հայրենանվեր առաքելություն իրականացնելու և օրհասական պահերին ժողովրդի կողքին լինելու համար՝ չափազանց կարևոր համարելով նրա դերակատարությունը Հայրենիքի զարգացման ու հոգևոր արժեքների պահպանման գործում։ Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ Պարգև Սրբազանը միշտ եղել է ու կմնա Արցախի ու նրա պատմության հերոսական էջերի խորհրդանիշը բոլոր սերունդների համար՝ հույս հայտնելով, որ այն ևս մշտապես իր տեղը կունենա Սրբազան Հոր հոգում, աղոթքներում և գործերում։
Երկրի ղեկավարը շնորհավորել է Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանին Արցախի թեմի առաջնորդ նշանակվելու կապակցությամբ՝ վստահություն հայտնելով, որ հայ ժողովրդի համար այս դժվարին շրջանում թեմակալ առաջնորդն իր գործունեությամբ մեծապես կնպաստի համախմբված ջանքերի գործադրմանը և ժողովրդի հավատքի ամրապնդմանը։

STEPANAKERT, FEBRUARY 4, ARMENPRESS. President of Artsakh Arayik Harutyunyan received on February 3 Primate of the Artsakh Diocese, Bishop Vrtanes Abrahamyanand Pontifical Nuncio-at-large, Archbishop Pargev Martirosyan, the Presidential Office told Armenpress.
President Harutyunyan expressed gratitude to Archbishop Pargev Martirosyan for his decades-long patriotic mission in Artsakh and for standing by the people of Artsakh at the crucial moments, attaching great importance to his role in the development of the Fatherland and the preservation of spiritual values. According to the President, Pargev Martirosyan has always been and will remain the symbol of Artsakh and the heroic pages of its history for all generations.
President Harutyunyan also congratulated Bishop Vrtanes Abrahamyan on appointment as the Primate of the Artsakh Diocese, expressing confidence that his activity will greatly contribute to the joint efforts and the strengthening of the people’s faith.