Ադրբեջանի Մեջլիսը հավանություն է տվել Թուրքիայի հետ առանց վիզայի ռեժիմի մասին համաձայնագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի խորհրդարանն ընդունել է Թուրքիայի հետ առանց վիզային ռեժիմ հաստատելու նախագիծը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է haqqin.az լրատվական կայքը՝ հղում անելով Ադրբեջանի խորհրդարանի մամուլի ծառայությանը:
Փետրվարի 1-ին Ադրբեջանի խորհրդարանի գարնանային նստաշրջանի առաջին գումարման ընթացքում քննարկվել է 2020 թ. փետրվարի 25-ին Բաքվում ստորագրված առանց վիզային ռեժիմի սահմանման Ադրբեջանի կառավարության և Թուրքիայի կառավարության միջև ստորագրված համաձայնագրի հաստատման հարցը: Փոփոխության համաձայն, անձնագրերի օգտագործումը պարտադիր է պայմանագրի կողմերի տարածքից երրորդ երկիր մուտքի և ելքի համար: Համաձայնագրի 1-ին և 2-րդ հավելվածներում նշված սահմանային անցման համար անհրաժեշտ այլ փաստաթղթերն օգտագործվում են միայն մի կողմի տարածքից մյուսը ուղիղ ճանապարհորդելու համար: Քննարկումներից հետո փաստաթուղթը դրվել է քվեարկության և ընդունվել:

Меджлис Азербайджана одобрил соглашение о введении безвизового режима с Турцией
Парламент Азербайджана принял закон об установлении безвизового режима с Турцией. «Арменпресс» передает сообщение новостного сайта haqqin.az со ссылкой на пресс-службу Милли Меджлиса.
1 февраля, на весенней сессии первого созыва Парламента Азербайджана, обсуждался вопрос ратификации соглашения об установлении безвизового режима, подписанного между правительством Турции и правительством Турции 25 февраля 2020 года. Согласно введенной поправке, для въезда в третью страну с территории сторон контракта использование паспортов обязательно. Другие документы, необходимые для пересечения границы, указанные в приложениях к соглашению 1-2, используются только для прямого перезда из одной страны в другую. После обсуждения документ был поставлен на голосование и принят.