Գուրգեն Դալիբալթայանին, Հրաչյա Անդրեասյանին և Թաթուլ Ղազարյանին հետմահու շնորհվել է Ազգային հերոսի կոչում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստեղծման և կայացման, հայրենիքի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման գործում մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանագրով` Գուրգեն Դալիբալթայանին, Հրաչյա Անդրեասյանին և Թաթուլ Ղազարյանին հետմահու շնորհվել է Հայրենիքի շքանշան (Հայրենիքի շքանշանով պարգևատրված անձը համարվում է Հայաստանի ազգային հերոս):
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հրամանագրերը հրապարակված են նախագահի պաշտոնական կայքում:
«Հիմք ընդունելով վարչապետի միջնորդությունը՝ համաձայն Սահմանադրության 136-րդ հոդվածի, ինչպես նաև «Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրենքի 5.3-րդ հոդվածի 1-ին և 9-րդ մասերի.
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստեղծման և կայացման, հայրենիքի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման գործում մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար գեներալ-գնդապետ Գուրգեն Հարությունի Դալիբալթայանին հետմահու պարգևատրել Հայրենիքի շքանշանով:
Հիմք ընդունելով վարչապետի միջնորդությունը՝ համաձայն Սահմանադրության 136-րդ հոդվածի, ինչպես նաև «Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրենքի 5.3-րդ հոդվածի 1-ին և 9-րդ մասերի.
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստեղծման և կայացման, հայրենիքի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման գործում մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար գեներալ-լեյտենանտ Հրաչյա Հմայակի Անդրեասյանին հետմահու պարգևատրել Հայրենիքի շքանշանով:
Հայրենիքի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման գործում մատուցած բացառիկ ծառայությունների, մարտական գործողությունների ընթացքում ցուցաբերած անձնվիրության և արիության համար Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության թիվ N զորամասի հրամանատար, գնդապետ Թաթուլ Լավրենտի Ղազարյանին հետմահու պարգևատրել Հայրենիքի շքանշանով»,- ասված է հրամանագրերում:

Гурген Далибалтаян, Грачья Андреасян и Татул Казарян посмертно удостоены звания Национального героя
За исключительные заслуги в деле создания и становления Вооруженных сил Республики Армения, обеспечения обороны и безопасности Родины указами президента Республики Армения Армена Саркисяна Гурген Далибалтаян, Грачья Андреасян и Татул Казарян посмертно удостоены ордена Отечества (лицо, награжденное орденом Отечества, считается Национальным героем Армении).
Как передает Арменпресс, указы опубликованы на официальном сайте президента.
“Принимая за основу ходатайство премьер-министра, согласно ст. 136 Конституции, а также части 1 и 9 статьи 5.3 Закона Республики Армения “О государственных наградах и почетных званиях Республики Армения”,
за исключительные заслуги в деле создания и становления Вооруженных сил Республики Армения, обеспечения обороны и безопасности Родины генерал-полковник Гурген Далибалтаян посмертно награжден орденом Отечества.
Принимая за основу ходатайство премьер-министра, согласно ст. 136 Конституции, а также части 1 и 9 статьи 5.3 Закона Республики Армения “О государственных наградах и почетных званиях Республики Армения”,
за исключительные заслуги в деле создания и становления Вооруженных сил Республики Армения, обеспечения обороны и безопасности Родины генерал-лейтенант Грачья Амаякович Андреасян посмертно награжден орденом Отечества.
за исключительные заслуги в деле обеспечения обороны и безопасности Родины, самоотверженность и отвагу, проявленные в ходе боевых действий, командир N - ской воинской части Министерства обороны Республики Армения, полковник Татул Лаврентий Казарян посмертно награжден орденом Отечества”, - говорится в указах президента.