Հայաստանում կալանավորված երկու սիրիացի վարձկան ահաբեկիչները ենթակա չեն փոխանակման
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կալանավորված երկու սիրիացի վարձկան ահաբեկիչները ռազմագերի չեն և ենթակա չեն հանձնման կամ փոխանակման: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Ռիմա Եգանյանը:
«Նրանք մեղադրյալի կարգավիճակում են և կալանավորված են»,- ասաց Եգանյանը:
Ազգությամբ արաբ, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ Յուսեֆ Ալաբեթ Ալ Հաջին և Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերին մեղադրվում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածի (միջազգային ահաբեկչություն), 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի, 3-րդ մասի 1-ին կետի (միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումները զինված ընդհարումների ժամանակ) և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (վարձկանություն) հատկանիշներով: Նրանք մասնակցել են Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմին և ձերբակալվել ԱՀ պաշտպանության բանակի ուժերի կողմից: Գերիների փոխանակման «Բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքի քննարկման ֆոնին վարձկան-ահաբեկիչների հանձնման անհնարինությունը վերջակետ է դնում նրանց փոխանակման ենթադրությունների արծարծմանը:

Двое сирийских наемников, арестованных в Армении, не подлежат обмену
Два сирийских наемных террориста, арестованные в Армении, не являются военнопленными, они не подлежат сдаче или обмену. Об этом в разговоре с Арменпресс заявила начальник управления информации и общественных связей Следственного комитета Армении Рима Еганян.
“Они в статусе обвиняемых, они арестованы”, - сказала Еганян.
Граждане граждане Сирийской Арабской Республики Юсеф Алабет Аль Хаджин и Мухраб Мухаммад Аль Шхер обвиняются по статье 389 Уголовного кодекса Республики Армения (международный терроризм), пункта 1части 1, пункта 1 части 3 статьи 34 - 390 (серьезные нарушения норм международного гуманитарного права во время вооруженных конфликтов) и части 3 статьи 395 (наемничество). Они участвовали в войне, развязанной Азербайджаном против Арцаха, и были арестованы Армией обороны Арцаха. На фоне обсуждения принципа обмена пленными “все в обмен на всех” невозможность передачи наемников-террористов ставит точку в пересмотре предположений об их обмене.