Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Կանադայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Կանադայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Էլիսոն Մերի ԼըՔլերը (նստավայրը՝ Մոսկվա): «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական ծառայության անցնելու առթիվ և արդյունավետ գործունեություն մաղթել: Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանն իր ջանքերն ու կարողությունները կներդնի՝ զարգացնելու փոխշահավետ գործակցությունը երկու բարեկամ երկրների միջև:
«Թեև մեր երկրներն աշխարհագրորեն հեռու են իրարից, սակայն մենք համագործակցության մեծ հնարավորություններ ունենք»,-ընդգծել է Հայաստանի նախագահը:
Դեսպան ԼըՔլերը նշել է, որ իր համար պատիվ է ներկայացնել Կանադան Հայաստանում:«Ակնկալում եմ շարունակել ամուր և բարեկամական հարաբերությունները Ձեր երկրի հետ: Ուզում եմ նշել, որ մենք հանձնառու ենք՝ աջակցելու Հայաստանին այս դժվարին ժամանակներում»,-ասել է դեսպանը:
Նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է Արցախի նկատմամբ ադրբեջանաթուրքական ռազմական ագրեսիայի հետևանքներին, և, այդ համատեքստում, երկրում ստեղծված իրավիճակին:

New Ambassador of Canada presents credentials to Armenia’s President
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. Newly-appointed Ambassador of Canada to Armenia Alison Mary LeClaire (residence in Moscow, Russia) presented her credentials to President of Armenia Armen Sarkissian, the Presidential Office told Armenpress.
President Sarkissian congratulated the Ambassador on assuming office, wishing productive work. He expressed confidence that the new Ambassador will invest her efforts and capacities to develop the mutually beneficial partnership between Armenia and Canada.
“Despite the geographical distance between our countries, we have great opportunities for cooperation”, the Armenian President told the Canadian Ambassador.
In her turn Ambassador Alison Mary LeClaire said it’s an honor for her to represent Canada in Armenia. “I am looking forward to continue the firm and friendly relations with your country. I would like to state that we are committed to support Armenia in these difficult times”, the Ambassador said.
At the meeting President Sarkissian also touched upon the consequences of the recent Azerbaijani-Turkish military aggression against Artsakh, and the current situation in the country within this context.