Քաղաքականության և գահերի խաղերի ժամանակը չէ. Սերժ Թանկյանը միասնականության կոչ է անում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռակ ռոք երաժիշտ, System of a down խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանն ակնհայտ է համարում, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ստորագրված համաձայնագիրը Հայաստանին պարտադրված էր՝ թշնամիների բազմության և միջազգային հանրության դաշնակիցների անգործության պատճառով և կոչ է անում այս իրավիճակում միասնական լինել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Ֆեյսբուքի» իր էջում հրապարակած տեսանյութում Թանկյանը նշում է, որ բոլորի պես վշտանում է՝ մեր երիտասարդ զինվորների, հողերի և հավաքական միասնության կորստի համար:
«Անցյալ 45 օրվա ընթացքում, չնայած ծայրահեղ դժվարություններին, ես ոգեշնչվեցի մեր ժողովրդի միասնականությամբ, ազգի և ապագայի օգտին մոբիլիզացվելու մեր ունակությամբ: Ինձ համար ակնհայտ է, ինչպես պետք է, որ լիներ ձեզ համար, որ համաձայնագիրը, որը ստորագրվեց, պարտադրված է մեզ`մեր թշնամիների բազմության և միջազգային հանրության մեր դաշնակիցների անգործության պատճառով: Ձեզ նման զայրացած եմ մեր պատմության մեջ մեկ անգամ եւս օգտագործվելու հնարավորությունից»,- ասաց Թանկյանը:
Նրա խոսքով, սակայն, պետք է լուծել ներսում առկա անկայունությունը:
«1994 թվականին Արցախում հրադադարի ռեժիմից ի վեր մենք հնարավորություն ունեցանք ամրապնդելու մեր ազգի դիվանագիտությունն ու ռազմական գործողությունները, բայց փոխարենը զոհ դարձանք կոռուպցիային և օլիգարխիային: Սփյուռքի քաղաքական և տնտեսական ներուժն ակտիվացնելու փոխարեն նրանք նախընտրեցին մեզ օգտագործել որպես բանկային բանկոմատների մեքենաներ»,-ասում է ռոք երաժիշտը:
Նա նշում է, որ ՀՀ քաղաքացիները մի քանի տարի առաջ Հանրապետության հրապարակում որոշեցին այդ ամենը փոխել, և հայ ազգը վերածնվեց: Քաղաքացիների ցանկություններին հակադարձել փորձողներին դիմելով՝ Թանկյանն ասաց՝ նրանց ժամանակը չէ: «Ձեր ժամանակն ավարտված է: Քաղաքականության և գահերի խաղերի ժամանակը չէ, ոչ էլ մեր երկրի ներսում ավազակության և թալանի զզվելի պատկերների»,- ասում է Թանկյանը:
Նրա կարծիքով՝ դա ամոթալի և վիրավորական է այն ընտիր զինվորների համար, ովքեր իրենց կյանքը տվեցին՝ պայքարելով հայ ազգի գոյության համար:
«Մենք թույլ չենք տա ձեզ այլևս բաժանել մեզ: Բոլորս շատ հարցեր ունենք: Բայց որպեսզի այս հարցերը օբյեկտիվորեն պատասխան ստանան, մենք պետք է թույլ տանք, որ տեղի ունենա ժողովրդավարական գործընթաց: Ի վերջո, ի տարբերություն մեր հարևանների, մենք ժողովրդավար ենք, միգուցե երիտասարդ և անփորձ, բայց ժողովրդավար ենք: Եկեք վերահասցեագրենք մեր զայրույթն ու կատաղությունը և դրանք օգտագործենք որպես քայլաքարեր՝ միավորված Հայաստանի համար և ամեն օր քրտնաջան աշխատենք այս պատերազմի աղետալի իրադարձությունների հաղթահարման, արդարությանը հասնելու ուղղությամբ: Եկեք միասին կառուցենք ավելի ուժեղ, ավելի հզոր, բայց արդար ազգ ու երկիր՝ մեկը, որը ոչ ոքի չի պատասխանում և ոչ ոքի ենթակա չէ»,- եզրափակում է Թանկյանը:

Это не время для политики и "Игр престолов": Серж Танкян призывает к единству
Известный рок-музыкант, солист группы “System of a Down” Серж Танкян считает очевидным, что соглашение по Нагорному Карабаху было навязано Армении из-за бездействия многих союзников международного сообщества, и в этой ситуации призывает к единству.
Как сообщает «Арменпресс», в видеозаписи, размещенной на его странице в Facebook, Танкян упоминает, что он, как и все, опечален потерями наших молодых солдат, земель и коллективного единства.
“За последние 45 дней, несмотря на крайние трудности, я был вдохновлен единством нашего народа, нашей способностью мобилизоваться ради будущего нации. Для меня, как и для вас, очевидно, что подписанное соглашение было из-за бездействия многих наших врагов, наших союзников в международном сообществе. Как и вы, и я возмущен тем, что нами еще раз воспользовались”, - сказал Танкян.
Однако, по его словам, с внутренней нестабильностью должно быть покончено. После прекращения огня в Арцахе в 1994 году у нас была возможность укрепить дипломатию и военные позиции нашей страны, но вместо этого мы стали жертвами коррупции и олигархии. “Вместо того, чтобы активизировать политический и экономический потенциал диаспоры, они решили использовать нас в качестве банкоматов”, - говорит рок-музыкант.
Он отмечает, что граждане Армении несколько лет назад на Площади Республики решили изменить все это, возродить армянский народ. Обращаясь к тем, кто пытается противостоять желаниям граждан, Танкян сказал, что сейчас не их время. “Ваше время вышло. Сейчас не время ни для политики, ни для Игр престолов, ни для отвратительных грабежей в стран”, - заявил Танкян.
По его мнению, это стыдно и оскорбительно для тех воинов, отдавших свои жизни в борьбе за существование армянского народа. “Мы не позволим расчленить нас! У всех у нас много вопросов. Но для того, чтобы дать объективный ответ на эти вопросы, мы должны позволить демократическому процессу иметь место. Ведь мы, в отличие от наших соседей, демократичны, возможно, молоды и неопытны, но мы демократичны. Давайте перенаправим наш гнев и ярость, используем их как ступеньки вверх для единой Армении, будем усердно работать каждый день, чтобы преодолеть катастрофические события этой войны, добиться справедливости. Давайте вместе построим более сильную, более мощную, но справедливую нацию и страну, которая никому не будет подчиняться”, - заключил Танкян.