ԱԳՆ-ն ԵՄ գործընկերների հետ մշտական կապի մեջ է Արցախի ճանաչման հարցի շուրջ. փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը մշտական կապի մեջ է Եվրոպական Միության գործընկերների հետ՝ Արցախի անկախության ճանաչման, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման և այլ հարցերի շուրջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նոյեմբերի 5-ին Ազգային ժողովի հանձնաժողովների համատեղ նիստի ընթացքում ասաց Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը:
«Մեր եվրոպական գործընկերների հետ ամենօրյա կապի մեջ ենք և աշխատում ենք մի քանի ուղղությամբ` սկսած Արցախի անկախության կամ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումից: Մնացած կետերը վերաբերում են պատժամիջոցներին և հումանիտար օգնությանը, որը լինի շատ հասցեական և վերաբերի տեղահանված մեր հայրենակիցներին, որոնց թիվը բավական մեծ է»,- ասաց Ադոնցը:
Փոխնախարարը նշեց, որ այս օրերին կան բազմաթիվ եվրոպական քաղաքներ, որոնք ճանաչում են Արցախի անկախությունը, ինչը շատ կարևոր քայլ է այս համատեքստում հետագա զարգացումներն ապահովելու համար:
«Պետություններում տեղական ինքնակառավարման մակարդակով են ճանաչում Արցախի անկախությունը: Մենք համարում ենք սա շատ կարևոր քայլ` ապահովելու հետագա զարգացումները: Կան նախնական պայմանավորվածություններ, բավական լուրջ քննարկումներ որակական ավելի բարձր ակտեր իրականացնելու համար»,- նշեց փոխնախարարը:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանը, Թուրքիայի և վարձկան- ահաբեկիչների ներգրավմամբ, ռազմական գործողություններ է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, բերդաքաղաք Շուշին, Մարտունին, Մարտակերտը, ինչի հետևանքով Արցախի տարբեր շրջաններում զոհվում են քաղաքացիական անձինք:

МИД Армении по вопросу признания Арцаха находится на постоянной связи с коллегами из ЕС: замминистра
Министерство иностранных дел Республики Армения по вопросам признания независимости Арцаха, признания права народа Арцаха на самоопределение и по другим вопросам находится в постоянном контакте с партнерами Евросоюза. Как сообщает «Арменпресс», об этом 5 ноября на совместном заседании комиссий Национального собрания заявил замглавы МИД Авет Адонц.
“Мы находимся в ежедневном контакте с нашими европейскими партнерами, работаем по нескольким направлениям, начиная с признания независимости Арцаха и права народа Арцаха на самоопределение. Остальные вопросы касаются санкций, гуманитарной помощи, которая должна быть очень адресной, направленной нашим перемещенным соотечественникам, число которых довольно велико”, - сказал Адонц.
Заместитель министра отметил, что в наши дни многие европейские города признают независимость Арцаха, что является очень важным шагом для обеспечения дальнейшего развития этого вопроса.
“Государства признают независимость Арцаха на уровне местного самоуправления. Мы считаем это очень важным шагом для обеспечения дальнейшего развития. Есть и предварительные договоренности, и достаточно серьезные дискуссии по реализации более качественных актов”, - представил замминистра.
Ранним утром 27 сентября на линии соприкосновения с Арцахом Азербайджан начал широкомасштабные боевые действия с привлечением турецких наемников. Обстрелам подвергаются мирные населенные пункты, в том числе и столица Степанакерт, и город-крепость Шуши, города Мартуни, Мартакерт, в результате чего в разных районах Республики Арцах гибнут мирные жители.