Թուրքիան հայտարարում է ռադիոլոկացիոն գերժամանակակից համակարգերով ինքնաթիռների ձեռքբերման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի Պաշտպանական արդյունաբերության նախագահ Իսմայիլ Դեմիրը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է ռադիոէլեկտրոնային պայքարի նոր ինքնաթիռների ձեռքբերման մասին։ Օդուժի նոր միավորները պետք է համալրեն Թուրքիայի զինված ուժերը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ինքնաթիռների ձեռքբերման պայմանագիրն արդեն ստորագրվել է Պաշտպանական արդյունաբերության ծառայության և THY Teknik ընկերության միջև։
Ըստ Իսմայիլ Դեմիրի՝ թուրքական բանակի նոր ինքնաթիռները համալրված են լինելու ռադիոլոկացիոն գերժամանակակից համակարգերով, որոնք կարող են հեռու տարածությունից տեղորոշել հավանական հակառակորդի ռազմական օբյեկտների տեղակայման վայրերը։
Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիայի ընթացքում լայնորեն կիրառվել է թուրքական օդուժը։ Սեպտեմբերի 29-ին Հայաստանի Հանրապետությունը հայտարարեց թուրքական F16 ինքնաթիռի կողմից հայկական ՍՈՒ-25-ի խոցման մասին։ Հայկական կողմերն, իրենց հերթին, բազմից տեղեկություններ են տրամադրել թուրքական անօդաչու սարքերի, մասնավորապես Bayraktar TB-2 անօդաչուների տասնյակից ավելի խոցման վերաբերյալ։
Bayraktar ԱԹՍ-ները լայնորեն օգտագործվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի ընթացքում: Միջազգային ճնշման արդյունքում, մի քանի երկրներ, հրաժարվել են Թուրքիային մատակարարել Bayraktar-ի պահեստամասեր: Բացի այդ, Արցախի ՀՕՊ-ը մի քանի անգամ հայտարարել է այս տիպի ԱԹՍ-ների խոցման մասին: Ավելի քան 10 նման ԱԹՍ-ի ոչնչացման մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

Турция объявляет о приобретении самолетов с новейшими радиолокационными системами
Глава оборонной промышленности Турции Исмаил Демир сообщил в своем микроблоге в Twitter о приобретении новых самолетов для радиолокационной войны. Новые авиационные единицы должны пополнить турецкие вооруженные силы.
Как передает Арменпресс, контракт на закупку самолетов уже подписан между компанией THY Teknik и Службой оборонной промышленности.
По словам Исмаила Демира, новые самолеты турецкой армии будут оснащены суперсовременными радиолокационными системами, позволяющими определять местонахождение возможных объектов противника на большом расстоянии.
В ходе агрессии, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах 27 сентября, широко использовалась турецкая авиация. 29 сентября Республика Армения сообщила, что турецкий самолет F16 сбил армянский Су-25. В свою очередь, армянские стороны неоднократно предоставляли информацию о повреждениях более десятка турецких беспилотников, в частности, Bayraktar TB-2.
БПЛА Байрактар широко использовались в ходе агрессии Азербайджана против Арцаха. В результате международного давления несколько стран отказались поставлять в Турцию запасные части для Bayraktar. Кроме того, силы ПВО Арцаха неоднократно заявляли о сбитии данного типа БПЛА. Премьер-министр РА Никол Пашинян также сообщил на своей странице в Facebook об уничтожении более 10 таких БПЛА.