Բահրեյնը կոչ է արել միավորել հրադադար հաստատելու միջազգային ջանքերը. արձագանք ՀՀ նախագահի նամակին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Բահրեյնի թագավոր Շեյխ Համադ բին Իսա Ալ Խալիֆան արձագանքել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի կողմից իրեն հղված նամակին: Նախագահ Սարգսյանը սեպտեմբերի 30-ին նամակներ էր հղել Բահրեյնի Թագավորության թագավորին և արաբական մի շարք երկրների ղեկավարների՝ տեղեկացնելով Հայաստանի հետ սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմական գործողությունների մասին և նշել միջազգային հարթակներում նրանց ունեցած կապերի ու հեղինակության օգտագործման կարևորությունը՝ դադարեցնելու արյունահեղությունն ու մարդկային տառապանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,Բահրեյնի թագավորի պատասխան նամակում, մասնավորապես, նշվում է.
«Երախտագիտություն ենք հայտնում Ձերդ Գերազանցությանն առ այն, որ կոչ արեցիք մեզ առավելագույն ճիգեր գործադրել և միանալ միջազգային հանրության ջանքերին՝ հրադադար սահմանելու և երկու երկրների միջև և Լեռնային Ղարաբաղում արյունահեղությունը կանխարգելելու համար: Կիսում ենք նաև այն մտավախությունը, որ այդ ցավալի հակամարտությունը կարող է վերածվել ավերիչ երկարաժամկետ պատերազմի այս կարևոր և զգայուն տարածաշրջանում, որին զոհ կգնան քաղաքացիական անձինք, և սպառնալիք կստեղծվի ամբողջ միջազգային անվտանգության համար:
Մենք կիսում ենք Ձերդ Գերազանցության կարծիքը, որ այս հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում, և բանակցություններն ու քաղաքական կարգավորումն առավել ընդունելի են՝ հասնելու համատեղ փոխըմբռնման, կանխելու կորուստները, ինչպես նաև խուսափելու հումանիտար աղետից»:
Թագավորը նշել է, որ Բահրեյնի արտաքին գործերի նախարարությունը համատեղում է ջանքերը Ծոցի երկրների համագործակցության խորհրդի գլխավոր քարտուղարության հետ, որը Ծոցի համագործակցության խորհրդի երկրների անունից հրապարակել է հայտարարություն՝ կարևորելով հրադադարի շուտափույթ հաստատումը և կոչ անելով Անվտանգության խորհրդին, որպեսզի ստանձնի միջազգային անվտանգության և խաղաղության հաստատման իր պարտավորությունները:
«Արտաքին գործերի նախարարությունն աշխատում է նաև միջազգային անվտանգությամբ և խաղաղությամբ մտահոգ երկրների հետ՝ կոչ անելով միավորել միջազգային հանրության ջանքերը՝ անհապաղ հրադադար հաստատելու և ավերիչ պատերազմը կանխարգելելու նպատակով»,- ասվում է Բահրեյնի թագավորի նամակում:

Король Бахрейна призвал объединить международные усилия для достижения прекращения огня
Король Бахрейна Шейх Хамад бин Исе Аль Халифа ответил на письмо президента Республики Армения Армена Саркисяна. 30 сентября президент Саркисян направил письма королю Бахрейна и руководителям ряда арабских стран, в которых информировал их о военных действиях, развязанных Азербайджаном на границе с Нагорным Карабахом, и отметил важность использования своих связей и авторитета на международных платформах для прекращения кровопролития и человеческих страданий.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, в ответном письме короля Бахрейна, в частности, говорится:
«Мы благодарим Ваше Превосходительство за то, что он призывает нас приложить все усилия и присоединиться к международному сообществу в установлении режима прекращения огня между двумя странами и предотвратить кровопролитие в Нагорном Карабахе. Мы разделяем опасения, что этот болезненный конфликт может превратиться в разрушительную длительную войну в этом важном и уязвимом регионе, что приведет к гибели мирных жителей и создаст угрозу международной безопасности.
Мы разделяем мнение Вашего Превосходительства о том, что у этого конфликта нет военного решения, и переговоры и политическое урегулирование более приемлемы для достижения взаимопонимания, предотвращения потерь и избежания гуманитарной катастрофы».
Король отметил, что министерство иностранных дел Бахрейна координирует свои усилия с генеральным секретарем Совет сотрудничества арабских государств Персидского залива, который выступил от имени Совета с заявлением, подчеркивающим важность скорейшего установления прекращения огня и призывающим Совет Безопасности выполнять свои обязательства по международной безопасности и миру.
«Министерство иностранных дел также работает со странами, обеспокоенными международной безопасностью и миром, призывая международное сообщество работать вместе, чтобы установить немедленное прекращение огня и предотвратить разрушительную войну», - говорится в письме короля Бахрейна.