Մշակույթը սահմաններ չի ճանաչում. բելգիահայ երաժիշտը նվագել է Շուշիի մզկիթում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի առաջին թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանը, որը Շուշիի հրթիռակոծված Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցում նվագել էր Կոմիտասի «Կռունկ» ստեղծագործությունը, երաժշտական կատարմամբ հանդես է եկել Շուշիում գտնվող Վերին մզկիթում: Նա կատարել է ավստրիացի թավջութակահար Կիան Սոլտանիի (Kian Soltani) «Persian Fire Dance» ստեղծագործությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Սևակ Ավանեսյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում հրապարակել է տեսանյութը՝ նշելով, որ մշակույթը սահմաններ չի ճանաչում:
«Ես շատ ուրախ եմ գտնվելու այս պարսկական մզկիթում, որրվերականգնվելէվերջերս:Դացույցէտալիս, թե ինչպես են հայերը գնահատում մշակույթը՝ անկախ նրանից, որ կրոնին է պատկանում: Մենք հիմապայքարումենք իսլամիստ ահաբեկիչների դեմ, բայցլավագույնձևով պահպանում ենքմզկիթը»,-նշելէՍևակԱվանեսյանը:
Հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանը երկու անգամ հրթիռային հարվածներ է հասցրել Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցուն, ինչի հետևանքով վիրավորվել են 3 ռուս լրագրողներ:
Սևակ Ավանեսյանը ծնվել է Երևանում, 1989 թվականին: Նա Մեդեա Աբրահամյանի սաներից է: Փոքր տարիքում ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Բելգիա: Արդեն 20 տարեկանում ավարտել է Բրյուսելի թագավորական կոնսերվատորիան, այնուհետև միաժամանակ սովորել Բելգիայի թագուհի Ելիզավետայի անվան կապելլայում և Բեռլինի ասպիրանտուրայում: Սևակը մի շարք միջազգային մրցույթների հաղթող է: Նա եղբոր՝ Հրաչյա Ավանեսյանի հետ ստեղծել է տրիո՝ որը հենց այդպես էլ կոչվում է «Avanesyan Trio»: Երաժիշտները հաջողությամբ ելույթներ են ունենում տարբեր երկրների բեմահարթակներում:

‘Culture has no borders’: Belgian-Armenian cellist plays at Upper Mosque in Shushi, Artsakh
YEREVAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS. First cellist of the Belgian National Philharmonic Orchestra Sevak Avanesyan, who has recently performed 'Krunk' (Crane) byKomitas at the bombarded St. Ghazanchetsots Cathedral in Shushi town of Artsakh, made another performance, this time in the Upper Mosque in Shushi.
The St. Ghazanchetsots Cathedral has been bombed and partially ruined by Azerbaijani armed forces on October 8.
The cellist performed Persian Fire Dance by Austrian cellist Kian Soltani.
He released the respective video on his Facebook account, saying that “culture has no borders”.
“I am really happy to be at this Persian mosque which was just renovated. It shows how Armenians value art no matter the religion. We are fighting against Islamist terrorists right now, but we are keeping the mosque in the most beautiful shape as we can”, the Belgian-Armenian cellist said.
Born in 1989 in Armenia, into a musical family, Sevak started studying cello at age of 5, with the well-known Armenian cellist Medea Abrahamyan, student of legendary Mstislav Rostropovitsch. He went on to study at the Tchaikovsky Specialized Secondary and Musical School in Yerevan until 2003. That year, his entire family moved to Brussels (Belgium) where he joined the class of Ms. Viviane Spanoghe at the Royal Conservatory. He graduated with the highest distinction in 2010 and was then accepted in the class of the renowned cellist Claudio Bohorquez at the “Hochschule für Musik Hanns Eisler" in Berlin.