«Կանգնեցրեք երկրորդ Հիտլերին». քաղաքացիները խաղաղ ցույց են անում ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանատան դիմաց
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքացիները խաղաղ ակցիա են անում ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանատան դիմաց՝ պահանջելով արձագանքել Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ակցիայի մասնակիցները ձեռքերում պահում էին պաստառներ, որոնց վրա անգլերեն և գերմաներեն գրված էր. «Կանգնեցրեք Էրդողանին, կանգնեցրեք երկրորդ Հիտլերին», «Ճանաչեք Արցախը», «Մի լռեք», «Գերմանիա, ձեր լռությունը սպանում է մարդկանց» և այլն:
Նրանց պահանջներից մեկը նաև այն էր, որ Գերմանիան ճանաչի Արցախը: Մասնակիցները վանկարկում էին. «Մենք Արցախ ենք», «Էրդողանը ահաբեկիչ է», «Դադարեցրեք ադրբեջանական ագրեսիան», «Դադարեցրեք ցեղասպանությունը», «Բացեք ձեր աչքերը» և այլն:
«Մենք դեսպանի հետ հանդիպում ենք պահանջում, որպեսզի երես առ երես խոսենք նրա հետ, հասկանանք իրենց դիրքորոշումը, թե որքանով են իրազեկված: Պետք է նաև հասկանանք, թե որքանով են պատրաստ քայեր ձեռնարկելու, այս ամենը դադարեցնելու համար»,- նշեց մասնակիցներից մեկը:
Խաղաղ ակցիայի ժամանակ հայերին միացավ ազգությամբ էստոնացի մի տղամարդ: Նա հայերեն կոչ արեց չդադարեցնել պայքարը:
«Ես էստոնացի եմ, հայ ժողովրդի հետ եմ: Այսօր ես էլ պետք է գնայի սահման, սակայն տարիքից ելնելով՝ մոտ 10 օրից եմ գնալու: Իմ ազգի անունից ասում եմ, որ Էստոնիան Հայաստանի հետ է: Պինդ եղեք, հայեր»,- ասաց էստոնացի տղամարդը:
Ակցիայի մասնակիցներին սատարում էին նաև բազմաթիվ վարորդներ, ովքեր ի աջակցություն ձայնային ազդանշաններ էի հնչեցնում, այնուհետև մասնակիցները փակեցին ճանապարհի մի հատվածը:

“Stop Erdogan, stop the second Hitler” – demonstration outside German embassy in Yerevan
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. Demonstrators in Yerevan held a rally outside the German embassy on October 21 demanding a reaction to the Azerbaijani aggression against Artsakh.
The demonstrators were holding signs saying “Stop Erdogan, Stop the second Hitler”, “Recognize Artsakh”, “Don’t Be Silent”, “Germany, Your Silence is Killing People”, and others.
The demonstrators were also calling for Germany’s recognition of Artsakh as an independent country. They were chanting “Erdogan Terrorist”, “Stop the Azeri aggression”, “Stop the Genocide”, “Open Your Eyes.”
“We wanna meet with the ambassador to speak face to face and understand their stance and understand to what extent they are informed on what’s happening. We must also understand to what extent they are ready to take action to stop this all,” one of the demonstrators said.
A foreigner passerby joined the Armenian demonstration. “I am Estonian, I stand with the Armenian people. Today I was also planning to go to the border, but due to my age I’ve delayed the visit for 10 days. On behalf of my nation I say to you, Estonia stands with Armenia. Be strong, Armenians,” the Estonian man said.
Motorists driving nearby where sounding the horn in support of the demonstration, and then some of the participants blocked a part of the street.