Միջազգային հանրությանն այլ ընտրություն չի մնում, քան ճանաչել Արցախի անկախությունը. ԱՄՆ սենատոր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ սենատոր Էդվարդ Մարքին կոչ է արել ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ սենատորը ԼՂ հարցի կարգավորման վերաբերյալ հայտարարությամբ է հանդես եկել:
Էդվարդ Մարքին պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյին կոչ է արել անհապաղ հրադադրի հասնել Լեռնային Ղարաբաղում և ձգտել ԼՂ հակամարտության բանակցային ճանապարհով լուծման:
Նա հիշեցրել է, որ հոկտեմբերի 23-ին Պոմպեոն առանձին-առանձին հանդիպելու է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ: Սենատորը նկատել է նաև, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկու համանխագահող երկրների՝ սկզբում Ռուսաստանի, ապա Ֆրանսիայի մարդասիրական զինադադարի առաջարկները միանգամից խախտվել են: Մարտերը խլել են հարյուրավոր քաղաքացիական անձանց կյանքեր: Սենատորը շեշտել է նաև, որ Թուրքիան հայ ժողովրդի դեմ կռվելու համար բերել է նաև սիրիացի վարձկանների:
«Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները, որոնց ամբողջությամբ աջակցում է Թուրքիան, պետք է դադարեցվեն: Պետքարտուղար Պոմպեոն պետք է հասկացնի, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է այս հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և պատրաստ է նպաստել բանակցություններին: Հաջող զինադադարի և խաղաղության հասնելու համար այլ կողմերը, ինչպիսին Թուրքիան է, պետք է դադարեցնեն իրենց ագրեսիվ գործողությունները և ռազմական միջամտությունը: ԱՄՆ-ն պետք է անմիջապես հասնի շփման գծում հրադադարի և շտապ վերադարձի բանակցությունների՝ Մինսկի խմբի համանախագների միջնորդությամբ: Քանի որ Ադրբեջանը շարունակում է հակամարտությունը ապօրինի ռազմական ուժի միջոցով լուծելու իր փորձերը, միջազգային հանրությանն այլ ընտրություն չի մնում, քան անցնել Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչմանը՝ կառուցողական բանակցությունների բացակայության պայմաններում»,- ասել է սենատորը:
Նա նաև նշել է, որ Պոմպեոն պետք է հասկացնի, որ Ազատության աջակցության մասին օրենքի 907-րդ բաժինը ամբողջությամբ կկիրառվի, և այդպիսով ԱՄՆ-ն կդադարեցնի անվտանգության ոլորտում աջակցությունն Ադրբեջանին: Հայտարարությունում նաև ասվում է դեռ ավելին, Պոմպեոն և ԱՄՆ նախագահ Թրամփը, որոնք Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հետ սերտ կապեր են հասատատել, պետք է հասկացնեն իրենց ավտորիտար ընկերոջը, որ այս հակամարտությունում հետագա ներգրավումը Թուրքիայի համար կարժենա ռազմական օգնության և ջերմ հարաբերությունների դադարեցում:

‘International community is left with no choice but to move to recognize Artsakh’ – US Senator
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. U.S. Senator Edward J. Markey (D-Mass) urged Secretary of State Mike Pompeo to seek an immediate ceasefire in the Nagorno Karabakh conflict zone, and push for a negotiated resolution to the conflict that has been ongoing since late September.
In a statement the Senator reminded that on Friday, Secretary Pompeo is scheduled to meet separately with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan. “Along with France and Russia, the United States serves as a Co-Chair of the OSCE Minsk Group.Two earlier proposals for a humanitarian truce, brokered first by Russia and then France, were immediately violated.The fighting has claimed hundreds of civilian lives with reports that Turkey has transported members of Syrian militias to fight against the Armenian people”, the Senator said.
“Azerbaijan’s aggressive actions, fully supported by Turkey in Nagorno Karabakh and against Armenia, must stop,”said Senator Markey. “Secretary Pompeo should make it clear that the United States supports a peaceful resolution to this conflict and is ready to help facilitate negotiations. In order to achieve a successful ceasefire and conditions for peace, other parties such as Turkey must cease their aggressive actions and military intervention. The U.S. should immediately push for a ceasefire along the line of contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan and a speedy return to negotiations supported by the Minsk Group. SinceAzerbaijan continues its attempts to resolve this conflict through the illegal use of military force, the international community will be left with no choice but to move to recognize the independence of the Republic of Artsakh, absent meaningful negotiations”.
The Senator also stated that “Secretary Pompeo must also make it clear that Section 907 of the Freedom Support Act will be fully enforced and thus terminate U.S. security assistance to Azerbaijan.Moreover, Secretary Pompeo and President Trump, who have developed close ties to Turkish President Erdogan, should make it clear to their authoritarian friend that further engagement in this conflict will cost Turkey its military assistance and warm relationship with the Administration.”