Ադրբեջանի համար որևէ արժեք չունեն մարդկային կյանքներն ու իր զինծառայողների մարմինները. Արցախի ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը, կրկին խախտելով մարդասիրական զինադադարի պայմանավորվածությունը, վերահաստատում է, որ իր համար որևէ արժեք չունեն մարդկային կյանքներն ու իր զինծառայողների մարմինները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին գրառում է կատարել Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը:
«Որևէ արձագա՞նք Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական հրադադարի այս նոր խախտման վերաբերյալ: Կարծես այս երկիրը թքած ունի մարդկային կյանքերի և զինծառայողների մարմինների վրա»,-նշել է Բեգլարյանը սոցիալական ցանցում՝ կիրառված հեշթեգերով կոչ անելով չլինել կույր, ճանաչել Արցախի անկախությունը:
Հոկտեմբերի 18-ի առավոտյան՝ 07:20-ի սահմաններում, հրետանային ակտիվ կրակից հետո ադրբեջանական զինուժը Արցախի առաջնագծի հարավային ուղղությամբ անցել է հարձակման, երկուստեք կան զոհեր: Վաղ առավոտյան հակառակորդը հարձակումն իրականացրել է հարավային ուղղությամբ (Խուդաֆերինի ջրամբար)` բարենպաստ դիրքեր գրավելու նպատակով:

Для Азербайджана человеческие жизни и тела своих военнослужащих не имеют ценности: ЗПЧ Арцаха
Азербайджан, в очередной раз нарушив соглашение о прекращении огня в гуманитарных целях, тем самым подтверждает, что человеческие жизни и тела своих военнослужащих не представляют для него никакой ценности.
Как передает Арменпресс, так заявил Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян.
«Какой былa реакция на это новое нарушение Азербайджаном режима прекращения огня по гуманитарным соображениям? Похоже, этой стране наплевать на человеческие жизни, на тела своих военнослужащих», - сказал Бегларян в социальных сетях, используя хэштеги, призывающие не быть слепыми и признать независимость Арцаха.
Утром 18 октября, около 07:20, после активного артиллерийского огня азербайджанские вооруженные силы атаковали в южном направлении арцахской линии фронта, обе стороны понесли жертвы. Рано утром противник предпринял атаку в южном направлении (Худаферинское водохранилище), чтобы занять выгодные позиции.