ՔԿ-ն քննում է Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմում ահաբեկիչների ներգրավվածության մասին տվյալները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն հայտնում է, որ Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի վերաբերյալ քրեական գործի շրջանակներում տվյալներ են ստացվել միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների ներգրավման մասին, որոնք դարձվել են քննության առարկա:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրությունը.
«ՀՀ քննչական կոմիտեում շարունակվում է Արցախի Հանրապետության շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծված և վարվող ագրեսիվ պատերազմի, զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ կատարելու (1945 թվականի հունիսի 26-ին ստորագրված ՄԱԿ-ի կանոնադրության 2-րդ հոդվածի 4-րդ կետի, 1974 թվականի դեկտեմբերի 14-ի ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի XXIX նստաշրջանի թիվ 3314 բանաձևի «ա», «բ», «գ» կետերի, 1998 թվականի հունիսի 17-ին ընդունված Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտի 8-bis հոդվածի, «Միջազգային զինված կոնֆլիկտների զոհերի պաշտպանության վերաբերյալ» Ժնևի 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի կոնվենցիաներին կից Ժնևի 1977 թվականի 1-ին Լրացուցիչ արձանագրության 48-րդ, 51-րդ (2), 52-րդ (2) հոդվածների, 51-րդ (4) հոդվածի 3-րդ կետի և 85-րդ հոդվածի 5-րդ կետի դրույթները, միջազգային սովորույթային մարդասիրական իրավունքի 1-ին, 7-րդ, 11-րդ, 12-րդ, 54-րդ նորմերի (այսինքն՝ պետությունների պրակտիկան սահմանում է պատասխանատվություն՝ անկախ այն հանգամանքից, թե տվյալ պետությունն արդյոք հանդիսանում է 1-ին Լրացուցիչ արձանագրության կամ ՄՔԴ ստատուտի մասնակից)), զինված ընդհարման ժամանակ հանցավոր հրաման արձակելու, վարձկանության դեպքերով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողները համագործակցում են Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեի ծառայողների հետ։
ՀՀ քննչական կոմիտեի և ԱՀ քննչական կոմիտեի ծառայողների համագործակցությամբ քրեական գործերով իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև հոկտեմբերի 12-ը Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ականանետային-հրթիռահրետանային միջոցների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ է դարձել Արցախի Հանրապետության ավելի քան 120 քաղաքացիական բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությունը։ Մասնավորապես՝ սպանվել է ընդհանուր 25 խաղաղ բնակիչ, որից 1 մանկահասակ աղջիկ, 8 կին և 16 տղամարդ: Սպանության դեպքերն արձանագրվել են Ստեփանակերտ (7 անձ), Մարտունի (6 անձ), Հադրութ (6 անձ) և Մարտակերտ (3 անձ) քաղաքներում, Մարտակերտի շրջանի Ալաշան բնակավայրում (1 անձ) և Մեծ Շեն համայնքին հարակից վայրում (1 անձ), Ասկերանի շրջանի Այգեստան համայնքում (1 անձ):
Մարմնական վնասվածքներ են ստացել ընդհանուր առմամբ 100-ից ավելի քաղաքացիական անձինք, որոնցից 80-ից ավելին ստացել են լուրջ վնասվածքներ։
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից կոպտորեն խախտվել է 1954թ. մայիսի 14-ին Հաագայում ընդունված «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» Կոնվենցիայի 25-րդ հոդվածի պահանջները՝ ինտենսիվ գրոհների թիրախ դարձնելով պատմամշակութային առանձնակի արժեք ներկայացնող եկեղեցիները, հուշարձանները, գերեզմանատները։ Գրոհների արդյունքում վնասվել են կարևորագույն քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, մասնավոր գույք, մասնավորապես՝ 5800 մասնավոր սեփականության անշարժ գույք (բնակելի տներ, խանութներ և այլն), ավելի քան 520 մեքենա, շուրջ 960 ենթակառուցվածքային, հանրային և արտադրական նշանակության օբյեկտներ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության դեմ լայնորեն կիրառվել և շարունակում է կիրառվել ծանր ու լայն ազդեցության շառավղով հրթիռային ու ավիացիոն միջոցներ, որոնց մի մասը միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերով արգելված կասետային բնույթի է:
Նախաքննությամբ տվյալներ են ստացվել, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, կոպտորեն խախտելով «Միջազգային ահաբեկչության վերացման մասին» 1994թ. դեկտեմբերի 9-ի ՄԱԿ-ի գլխավոր Ասամբլեայի 49/60 հռչակագրի նորմերը, Արցախի Հանրապետության ներքին վիճակն ապակայունացնելու նպատակով պայթյունի, հրկիզման և այլ հանցավոր գործողությունների կազմակերպման և իրականացման միջոցով, որոնք ուղղված են մարդկանց ոչնչացնելուն կամ նրանց մարմնական վնասվածքներ պատճառելուն, շինություններ, կառույցներ, ճանապարհներ և հաղորդակցության միջոցներ, կապի միջոցներ կամ այլ գույք ոչնչացնելուն կամ վնասելուն, զինված ընդհարմանը ներգրավել է միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների։ Ստացված փաստական տվյալները դարձվել են քննության առարկա և կարժանանան պատշաճ իրավական գնահատականի։
Քրեական գործի շրջանակներում իրականացվում են մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողություններ, որոնց արդյունքների մասին պարբերաբար կտրամադրվի տեղեկատվություն»։

Armenia’s Investigative Committee examines data on involvement of terrorists in war against Artsakh
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Armenia’s Investigative Committee informs that within the framework of the criminal case on Azerbaijan’s unleashing and waging an aggressive war against the Republic of Artsakh, information was obtained on the involvement of international terrorist groups, which became the subject of investigation, the Committee told Armenpress.
“The Investigative Committee continues the preliminary investigation of the criminal case initiated on the facts of unleashing and waging an aggressive war by the military-political leadership of the Republic of Azerbaijan along the entire line of contact with the Republic of Artsakh, serious violations of international humanitarian law (paragraph 4 of Article 2 of the UN Charter of June 26, 1945, paragraph "a", "b", “d" of Resolution 3314 of the XXIX session of the UN General Assembly of December 14, 1974, Article 8-bis of the Rome Statute of the International Criminal Court (hereinafter ICC) of June 17, 1998, the provisions of Articles 48, 51 (2), 52 (2), paragraph 3 of article 51 (4) and paragraph 5 of article 85 of the first Geneva Additional Protocol to the Geneva Conventions of August 12, 1949, concerning the protection of victims of international armed conflicts, rules 1, 7, 11, 12, 54 of customary international humanitarian law (that is, the practice of states determines responsibility, regardless of the circumstance, whether the given Сtate is a party of the 1st Additional Protocol or the ICC Statute)), the issuance of a criminal order, mercenary activities, within the framework of which the employees of the Investigative Committee cooperate with the employees of the Investigative Committee of the Republic of Artsakh.
As a result of large-scale investigative and procedural measures carried out in cooperation with the Investigative Committee of the Republic of Armenia and the Investigative Committee of the Republic of Artsakh, it was found out that from September 27 to October 12, 2020, the Armed Forces of Azerbaijan chose to be a target for systematic, deliberate and intentional attacks the civilian population from over 120 civilian settlements. In particular, a total of 25 civilians were killed, of which 1 was a small child, 8 women and 16 men. Cases of murder were recorded in the cities of Stepanakert (7 persons), Martuni (6 persons), Hadrut (6 persons), Martakert (3 persons), settlements of Martakert region - Alashan (1 person), in a place adjacent to the Mets Shen community (1 person), in the Aygestan community of Askeran region (1 person).
More than 100 civilians were injured, of whom more than 80 were seriously injured.
The Azerbaijani armed forces grossly violated the requirements of Article 25 of the Convention "On the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict" adopted in The Hague on May 14, 2006, turning churches, monuments, and cemeteries of special historical and cultural value into a target of intense attacks. The attacks damaged the most important civil infrastructures, private property, in particular - 5800 units of private property (residential buildings, shops, etc.), more than 520 cars, about 960 infrastructure, public and industrial facilities.
The preliminary investigation established that the Armed Forces of Azerbaijan against the civilian population of the Republic of Artsakh widely used and continue to use heavy and long-range missile and aircraft weapons, some of them are of cluster nature, which is prohibited by international humanitarian law.
The preliminary investigation obtained information that the military-political leadership of Azerbaijan grossly violated the norms of the UN General Assembly Declaration 49/60 "On Measures to Eliminate International Terrorism", with the aim of destabilizing the internal situation in the Republic of Artsakh by explosions, arson, organizing and carrying out other criminal actions aimed at destroying people and inflicting bodily harm on them, destroying or damaging structures, buildings, roads, means of communication or other property, the groups of international terrorists were involved in the armed conflict.
The obtained factual data have become subject of investigation and due legal assessment will be given to them. As part of a criminal case, large-scale investigative and procedural actions are being carried out; we will regularly provide information about the results”, the Committee said in a statement.