Հադրութում իրավիճակը ՊԲ վերահսկողության տակ է. Արայիկ Հարությունյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարում է, որ Հադրութում իրավիճակը Պաշտպանության բանակի վերահսկողության տակ է։ Նախագահ Հարությունյանն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում՝ տեղեկացնելով, որ առկա պայմանավորվածությունների և դրանց խախտման վերաբերյալ կխոսի հոկտեմբերի 11-ին կայանալիք մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Քիչ առաջ վերադարձա Հադրութ քաղաքից։ Ինչպես գիտեք, թշնամին, անտեսելով հումանիտար հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, դիվերսիոն հարձակում էր գործել շրջկենտրոնի ուղղությամբ։ Իրավիճակն այս պահին լրիվությամբ գտնվում է Պաշտպանության բանակի վերահսկողության տակ։ Իսկ առկա պայմանավորվածությունների և դրանց խախտման վերաբերյալ կխոսեմ առավոտյան ժամը 10-ին կայանալիք մամուլի ասուլիսի ժամանակ։ Հուսամ այս անգամ նոր խոչընդոտներ չեն լինի»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծել է Արայիկ Հարությունյանը։
Նախքան հումանիտար հրադադարի ուժի մեջ մտնելը, ադրբեջանական կողմը դիվերսիոն-հետախուզական ներթափանցման փորձ էր ձեռնարկել Հադրութի ուղղությամբ: ՊԲ-ն իրականացրել է ներթափանցած խմբի շրջափակման և ոչնչացման գործողություններ:

Ситуация в Гадруте находится под контролем Армии обороны: Араик Арутюнян
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян сообщает, что ситуация в Гадруте находится под контролем Армии обороны. Об этом президент Арутюнян написал на своей странице в Facebook, сообщив, что он все нарушения достигнутой договоренности представит на пресс-конференции 11 октября.
“Я только что вернулся из Гадрута. Как известно, противник, проигнорировав гуманитарное соглашение о прекращении огня, предпринял диверсионную атаку в направлении областного центра этого района. Ситуация на данный момент полностью находится под контролем Армии обороны. О нарушении существующих договоренностей я расскажу на пресс-конференции, которая состоится завтра в 10 часов утра. Надеюсь, что на этот раз не возникнет никаких новых препятствий”, - как сообщает Арменпресс, подчеркнул Араик Арутюнян.
До вступления в силу соглашения о гуманитарном прекращении огня Азербайджан в направлении Гадрута предпринял попытку диверсионно-разведывательного проникновения. Армия обороны Арцаха уничтожила диверсионную группу противника.