Ադրբեջանը դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է ձեռնարկել Հադրութի ուղղությամբ. ՊԲ-ն ոչնչացնում է խմբին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը դիվերսիոն-հետախուզական ներթափանցման փորձ է ձեռնարկել Հադրութի ուղղությամբ. Արցախի Պաշտպանության բանակը շարունակում է խմբի ոչնչացման գործողությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ-ն:
«Նախքան հումանիտար հրադադարի հաստատումը ադրբեջանական կողմը դիվերսիոն-հետախուզական ներթափանցման փորձ է ձեռնարկել Հադրութի ուղղությամբ: Չնայած հրադադարի հաստատումից անցել է շուրջ 3 ժամ՝ ներթափանցած խմբի շրջափակման և ոչնչացման գործողությունները շարունակվում են: Ռազմաճակատի մյուս հատվածներում համեմատաբար հանգիստ է: Ադրբեջանական կողմի գործողությունները, ըստ երևույթին, թելադրված են Հադրութը գրավելու մասին Ադրբեջանի նախագահի նախօրեին կատարած հայտարարությունը ապացուցելու նպատակով»,-նշում են Արցախի ՊՆ-ից:
Ըստ պայմանավորվածության՝ հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 12:00-ին ուժի մեջ է մտել Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծի երկայնքով մարդասիրական նպատակով կրակի դադարեցման համաձայնությունը: Այն ձեռք էր բերվել Մոսկվայում հոկտեմբերի 9-ին մեկնարկած և ավելի քան 11 ժամ տևած քննարկումների արդյունքում և արձանագրվել էր Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի, Սերգեյ Լավրովի և Ջեյհուն Բայրամովի համատեղ հայտարարությամբ:

Азербайджан в Гадрутском направлении предпринял попытку диверсии: АО уничтожает диверсионную группу
Азербайджан в Гадрутском направлении предпринял попытку диверсионно-разведывательного проникновения. Армия обороны Арцаха продолжает операцию по уничтожению диверсионной группы. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Минобороны Арцаха.
“До установления гуманитарного режима прекращения огня азербайджанская сторона предприняла попытку диверсионно-разведывательного проникновения в направлении Гадрута. Хотя с момента установления режима прекращения огня прошло около 3 часов, операции по блокаде и уничтожению проникшей группы все еще продолжаются. На остальных участках фронта относительно спокойно. Действия Азербайджана, по всей видимости, продиктованы для подтверждения заявления о взятии Гадрута, сделанного накануне президентом Алиевым”, - говорится в сообщении Минобороны Арцаха.
На линии соприкосновения конфликтующих сил Арцаха и Азербайджана с 12:00 10 октября 2020 года вступило в силу соглашение о прекращении огня с целью обмена военнопленными и другими удерживаемыми лицами и телами погибших при посредничестве Международного комитета Красного Креста (МККК) и в соответствии с его критериями. Договоренность об этом достигнута в течение встречи в Москве глав МИД Армении, Азербайджана и России и зафиксирована совместным заявлением министров иностранных дел Армении, России и Азербайджана Зограба Мнацаканяна, Сергея Лаврова и Джейхуна Байрамова.