Համարժեք գնահատական ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիային. Նորվեգիայի հայ համայնքը բողոքի ակցիա կանցկացնի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորվեգիայում տեղի հայ համայնքների ներկայացուցիչները հոկտեմբերի 7-ին և 8-ին խորհրդարանի շենքի մոտ կանցկացնեն բողոքի ակցիա: Առաջին ակցիան, «Solitaritet med Armenia og Artsakh» – « Համերաշխություն Հայաստանի և Արցախի հետ» խորագրով, կանցկացվի հոկտեմբերի 7-ին, իսկ մյուսը տեղի կունենա հոկտեմբերի 8-ին՝ «Demonstrasjon om Aserbajdsjans agressjon mot Nagorno – Karabakh og Armenia»- «Բողոքի ակցիան ընդդեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի» խորագրով:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Նորվեգիայի hայկական եկեղեցական համայնքի նախագահ Նարինե Հ. Հարությունյանը նշեց, որ COVID-19-ի հետ կապված՝ սահմանված քանակով մասնակիցներ կլինեն:
«Հավաքը տեղի է ունենալու հենց այն ժամանակ, երբ կհանդիպեն Նորվեգիայի Արտաքին գործերի և Պաշտպանության կոմիտեի անդամները: Ակնկալում ենք, որ նրանք անտարբեր չեն մնա և դուրս կգան հավաքված հայերին ընդառաջ, ինչով էլ ցույց կտան իրենց աջակցությունը խաղաղության ձգտող Արցախի և Հայաստանի ժողովրդին: Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից վարձկանները հարձակվել և փորձում են տեղահան անել մի ժողովրդի, որը դարեր ի վեր ապրել և արարել է այդ հողի վրա»,-ասաց Նարինե Հ. Հարությունյանը:
Բողոքի ակցիայի նպատակն է Նորվեգիայի Թագավորության ուշադրությունը հրավիրել այն ամենի վրա, ինչ արդեն 10 օր շարունակ կատարվում է Արցախում: Մինչ ակցիան՝ Հայկական եկեղեցական համայնքի նախագահ Նարինե Հ. Հարությունյանի և Մշակութային համայնքի ղեկավար Լիանա Հարությունյանի ստորագրությամբ կոչ-նամակ է հղվել Նորվեգիայի ներկայիս վարչապետին, որպեսզի վերջինս հանդես գա հայտարաությամբ, խստորեն դատապարտի Ադրբեջանի կողմից պատերազմի, ագրեսիայի և բռնությունների գործողությունները, պահանջի, որ Բաքուն դադարեցնի բոլոր հարձակումները և նստի խաղաղ բանակցությունների սեղանի շուրջ, օգտագործի նորվեգական դիվանագիտության ուժը՝ կանխելու տարածաշրջանում սրումը և կանխելու իրավիճակի վերաճումը լայնամասշտաբ տարածաշրջանային բախումների: Հայ համայնքն ակնկալում է, որ Նորվեգիան կաջակցի Հայաստանին Եվրոպայի խորհրդում և այլ միջազգային կազմակերպություններում՝ ձգտելով իրական հետևանքների և պատժամիջոցների կիրառմանը Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեմ: Դրանից բացի, կպարտավորվի մարդասիրական օգնություն տրամադրել այս ագրեսիայից տուժածներին.
«Տեղի մամուլը չեզոք դերում է, չեն խոսում ադրբեջանա-թուրքական պատերազմի մասին, ինչի պատճառով զոհվում են ոչ միայն պատերազմի դաշտում կռվող զինվորները, այլ նաև խաղաղ բանակչությունը: Հայաստանի հայերը արդեն իրենց շատ հարազատ նորվեգացի ընկերների հետ սկսել են պայքարը մեդիա ոլորտում: Վերջին 2 օրում մեր ձայնը քիչ-քիր տեղ է հասնում, և շատերը սկսել են հասկանալ, որ չպետք է թողնեն ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիան շարունակվի և վնաս հասցնի այս պանդեմիայի շրջանում: Ադրբեջանական ահաբեկչությանը պետք է վերջ տրվի»,-ասաց նա:
Նարինե Հ. Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ Հայկական եկեղեցու համայնքը օգնության համար դրամահավաք է կազմակերպում և շարունակում է սատարել, որպեսզի աջակցի «Հայաստան» համահայկական և Զինվորի ապահովագրության հիմնադրամներին՝ այս պատերազմական իրավիճակից դուրս գալու համար:

Адекватная оценка азербайджано-турецкой агрессии: армянская община Норвегии проведет акцию протеста
7 и 8 октября представители армянских общин Норвегии проведут акции протеста у здания Парламента Норвегии. Первая акция под названием “Solitaritet med Armenia og Artsakh” - “Солидарность с Арменией и Арцахом” состоится 7 октября, а вторая - 8 октября – “Demonstrasjon om Aserbajdsjans agressjon mot Nagorno - Karabakh og Armenia” - “Акция протеста против агрессии Азербайджана”.
В разговоре с «Арменпресс» президент Армянской церковной общины Норвегии Нарине Арутюнян отметила, что в связи с COVID-19 будет ограниченное количество участников. Акция состоится в то время когда соберутся члены Норвежского комитета обороны. Ожидаем, что они не останутся равнодушными, выйдут навстречу собравшимся армянам, и окажут поддержку народам Арцаха и Армении, стремящимся к миру. “Наемники Азербайджана и Турции подвергли нападению и пытаются депортировать людей, которые веками жили и созидали на этой земле”, - сказала Нарине Арутюнян.
Цель акции протеста - привлечь внимание Королевства Норвегии к тому, что происходит в Арцахе уже в течение 10 дней. Перед началом акции президент Армянской церковной общины Нарине Арутюнян и глава Культурного сообщества Лиана Арутюнян направили письмо нынешнему премьер-министру Норвегии с заявлением, в котором решительно осуждают войну, агрессию и насилие со стороны Азербайджана, требуют, чтобы Баку прекратил все нападения и сел за стол переговоров. И чтобы в предотвращении эскалации в регионе и перерастания ситуации в крупномасштабный региональный конфликт были использованы все силы норвежской дипломатии. Армянская община ожидает, что в поисках реальных возможностей и введении санкций против Азербайджана и Турции Норвегия поддержит Армению в Совете Европы и в других международных организациях. Кроме того, она будет обязан оказывать гуманитарную помощь жертвам этой агрессии.
“Местная пресса ведет нейтральную роль, она не говорит об азербайджано-турецкой агрессии, из-за которой гибнут не только солдаты, сражающиеся на поле боя, но и мирные жители. Армяне Армении уже со своими очень близкими норвежскими друзьями начали борьбу в медиа-сфере. За последние два дня наш голос уже был услышан, многие начали понимать, что они не должны допускать продолжения азербайджано-турецкой агрессии, начатой во время этой пандемии. “Азербайджанский терроризм должен быть прекращен”, - сказала она.
Нарине Арутюнян рассказала, что Армянская церковная община собирает деньги для оказания помощи Всеармянскому фонду “Айастан” и Фонду страхования солдат в преодолении этой военной ситуации.