Համարժեք գնահատական ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիային. Նորվեգիայի հայ համայնքը բողոքի ակցիա կանցկացնի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորվեգիայում տեղի հայ համայնքների ներկայացուցիչները հոկտեմբերի 7-ին և 8-ին խորհրդարանի շենքի մոտ կանցկացնեն բողոքի ակցիա: Առաջին ակցիան, «Solitaritet med Armenia og Artsakh» – « Համերաշխություն Հայաստանի և Արցախի հետ» խորագրով, կանցկացվի հոկտեմբերի 7-ին, իսկ մյուսը տեղի կունենա հոկտեմբերի 8-ին՝ «Demonstrasjon om Aserbajdsjans agressjon mot Nagorno – Karabakh og Armenia»- «Բողոքի ակցիան ընդդեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի» խորագրով:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Նորվեգիայի hայկական եկեղեցական համայնքի նախագահ Նարինե Հ. Հարությունյանը նշեց, որ COVID-19-ի հետ կապված՝ սահմանված քանակով մասնակիցներ կլինեն:
«Հավաքը տեղի է ունենալու հենց այն ժամանակ, երբ կհանդիպեն Նորվեգիայի Արտաքին գործերի և Պաշտպանության կոմիտեի անդամները: Ակնկալում ենք, որ նրանք անտարբեր չեն մնա և դուրս կգան հավաքված հայերին ընդառաջ, ինչով էլ ցույց կտան իրենց աջակցությունը խաղաղության ձգտող Արցախի և Հայաստանի ժողովրդին: Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից վարձկանները հարձակվել և փորձում են տեղահան անել մի ժողովրդի, որը դարեր ի վեր ապրել և արարել է այդ հողի վրա»,-ասաց Նարինե Հ. Հարությունյանը:
Բողոքի ակցիայի նպատակն է Նորվեգիայի Թագավորության ուշադրությունը հրավիրել այն ամենի վրա, ինչ արդեն 10 օր շարունակ կատարվում է Արցախում: Մինչ ակցիան՝ Հայկական եկեղեցական համայնքի նախագահ Նարինե Հ. Հարությունյանի և Մշակութային համայնքի ղեկավար Լիանա Հարությունյանի ստորագրությամբ կոչ-նամակ է հղվել Նորվեգիայի ներկայիս վարչապետին, որպեսզի վերջինս հանդես գա հայտարաությամբ, խստորեն դատապարտի Ադրբեջանի կողմից պատերազմի, ագրեսիայի և բռնությունների գործողությունները, պահանջի, որ Բաքուն դադարեցնի բոլոր հարձակումները և նստի խաղաղ բանակցությունների սեղանի շուրջ, օգտագործի նորվեգական դիվանագիտության ուժը՝ կանխելու տարածաշրջանում սրումը և կանխելու իրավիճակի վերաճումը լայնամասշտաբ տարածաշրջանային բախումների: Հայ համայնքն ակնկալում է, որ Նորվեգիան կաջակցի Հայաստանին Եվրոպայի խորհրդում և այլ միջազգային կազմակերպություններում՝ ձգտելով իրական հետևանքների և պատժամիջոցների կիրառմանը Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեմ: Դրանից բացի, կպարտավորվի մարդասիրական օգնություն տրամադրել այս ագրեսիայից տուժածներին.
«Տեղի մամուլը չեզոք դերում է, չեն խոսում ադրբեջանա-թուրքական պատերազմի մասին, ինչի պատճառով զոհվում են ոչ միայն պատերազմի դաշտում կռվող զինվորները, այլ նաև խաղաղ բանակչությունը: Հայաստանի հայերը արդեն իրենց շատ հարազատ նորվեգացի ընկերների հետ սկսել են պայքարը մեդիա ոլորտում: Վերջին 2 օրում մեր ձայնը քիչ-քիր տեղ է հասնում, և շատերը սկսել են հասկանալ, որ չպետք է թողնեն ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիան շարունակվի և վնաս հասցնի այս պանդեմիայի շրջանում: Ադրբեջանական ահաբեկչությանը պետք է վերջ տրվի»,-ասաց նա:
Նարինե Հ. Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ Հայկական եկեղեցու համայնքը օգնության համար դրամահավաք է կազմակերպում և շարունակում է սատարել, որպեսզի աջակցի «Հայաստան» համահայկական և Զինվորի ապահովագրության հիմնադրամներին՝ այս պատերազմական իրավիճակից դուրս գալու համար:

Armenian community in Norway to hold protest against Azerbaijani aggression
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. The Armenian community representatives of Norway will hold protests on October 7 and 8 against the ongoing Turkey-backed Azerbaijani aggression on the Republic of Artsakh.
The first protest, titled ‘Solidarity with Armenia and Artsakh’, will be held on October 7, and the second one – Protest against Azerbaijani aggression, will take place on October 8 outside the Norway Parliament.
Narine Harutyunyan, chair of the Armenian church community of Norway, told Armenpress that there will be a set number of participants in the protest due to the novel coronavirus (COVIUD-19).
“The rally will take place at a time when the members of the foreign affairs and defense committee of Norway meet. We expect that they will not stay indifferent and will react to the Armenian community representatives, with this showing their support to the people of Armenia and Artsakh who seek peace. The mercenaries by Azerbaijan and Turkey have attacked and are trying to deport a nation who has lived and created on that land for centuries”, she said.
The protest aims at drawing the attention of the Kingdom of Norway on what is happening in Artsakh for already 10 days. Before the protest Narine Harutyunyan and head of the culture community Liana Harutyunyan have addressed a call-letter to the prime minister of Norway, asking to make a statement, strongly condemn the Azerbaijani aggression, urge Baku to stop all attacks and sit around the negotiation table.
Harutyunyan said the Armenian community expects that Norway will support Armenia in the Council of Europe and other international organizations, seeking sanctions against Azerbaijan and Turkey.
“The local media keep silence on the Azerbaijani-Turkish aggression which kills not only soldiers, but also civilian population”, she said, adding that the Azerbaijani terrorism must be stopped.
Narine Harutyunyan also informed that the Armenian church community is organizing a fundraising to assist the Hayastan All Armenian Fund and the Military Insurance Fund to overcome this war situation.
On September 27, 2020, Azerbaijan launched a large-scale attack against the Republic of Artsakh (Nagorno Karabgakh), targeting also the civilian settlements, including the capital Stepanakert and the city of Shushi. In addition, the Azerbaijani armed forces have also targeted Armenia’s military and civilian infrastructures.