Հայաստանում հաստատվել է COVID-19-ի 571 նոր դեպք
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հոկտեմբերի 4-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 52 496 դեպք, որոնցից 44 672-ն` առողջացած:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 6 545 պացիենտ: Վերջին 24 ժամում արվել է 3 258 թեստավորում, իսկ ընդհանուր առմամբ` 306 965 թեստավորում: Այսպիսով` կան կորոնավիրուսային հիվանդությամբ հաստատված 571 նոր դեպք և 89 առողջացած։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսային հիվանդությունից արձանագրվել է մահվան 977 (ավելացել է ևս 5-ով) դեպք: ՀՀ առողջապահության նախարարությունից մահվան ելքերի վերաբերյալ հայտնում են, որ բուժառուները եղել են 63, 64, 50 տարեկան տղամարդիկ և 60, 45 տարեկան կանայք: Բացի 50-ամյա տղամարդուց և 45-ամյա կնոջից, մնացածն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ:
Արձանագրվել է նաև մահվան 302 դեպք, երբ բուժառուների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։
Կառավարությունը սեպտեմբերի 11-ին որոշում է կայացրել ՀՀ-ում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված և մինչև սեպտեմբերի 11-ը երկարաձգված արտակարգ դրության ժամկետը սեպտեմբերի 11-ից՝ ժամը 17:00-ից փոխարինել կարանտինով՝ մինչև 2021 թվականի հունվարի 11-ը ներառյալ:

В Армении подтвержден 571 новый случай COVID-19
По состоянию на 4 октября в Армении всего подтверждено 52 496 случаев COVID-19, 44 672 из которых выздоровели. Как передает Арменпресс, об этом сообщается на сайте Национального центра по контролю и профилактике заболеваний МЗ Армении.
На данный момент фактическое лечение от COVID-19 получают 6 545 пациентов. За последние сутки проведено 3 258 теста, а в общем счете 306 965.
Таким образом, выявлено 571 новых случаев заражения, 89 больных выздоровели.
В общей сложности в Армении по причине COVID-19 зарегистрировано 977 летальных исходов (увеличились на 5).
В Министерстве здравоохранения Армении сообщают, что скончались мужчины 63, 64, 50 лет и женщины 60 и 45 лет. Все пациенты, кроме 50-летнего мужчины и 45-летней женщины имели сопутствующие хронические заболевания.
Зафиксировано 302 случая смерти пациентов с диагнозом COVID-19, в которых смерть наступила не по причине подтвержденной коронавирусной инфекции, а вследствие другой болезни. Таких случаев 302.