Երբեք թույլ չենք տա, որ ևս մեկ ցեղասպանություն իրականացվի մեր հայրենիքում. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հարցազրույց է տվել«Ալ Արաբիա»հեռուստաալիքի, որում անդրադարձել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիային: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հարց- Պարոն նախագահ, շնորհակալ ենք Ձեր ժամանակից մեզ տրամադրելու համար: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Թուրքիայի այն հայտարարությունները, որտեղ նա նշել է, թե աջակցելու է Ադրբեջանին՝ «վերադարձնելու օկուպացված տարածքները»: Ինչպե՞ս կարձագանքեք սրան:
- Շնորհակալ եմ այս հնարավորության համար: Թույլ տվեք սկսել իմ ցավակցության խոսքը հայտնելով Քուվեյթի էմիր Շեյխ Նաուաֆ Ալ Ահմադ Ալ Ջաբեր Ալ Սաբահին և Քուվեյթի բարեկամ ժողովրդին՝ մարդասեր առաջնորդ, Նորին գերազանցություն շեյխ Սաբահ Ալ Ահմադ Ալ Ջաբեր Ալ Սաբահի մահվան կապակցությամբ:
Վերադառնալով Ձեր հարցին՝ ցանկանում եմ անդրադառնալ երկու-երեք կետի: Նախ, երբ Ադրբեջանը խոսում է «օկուպացված տարածքների» մասին, իրականում դա Լեռնային Ղարաբաղն է, որը պատմական հայկական տարածք է, որտեղ հայերը դարերով, հազարամյակներ շարունակ ապրել են:
Շուրջ 70 տարի առաջ խորհրդային առաջնորդ Իոսիֆ Ստալինն այդ տարածքը տվեց Ադրբեջանին, և այն դարձավ Խորհրդային Ադրբեջանի մաս: Խորհրդային Միության փլուզման ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, ընդ որում՝ բնակիչների 90 տոկոսը մշտապես հայեր են եղել, հռչակեցին սեփական երկրում ազատ ապրելու իրենց իրավունքը և վճռեցին սեփական ճակատագիրը: Հետևաբար, սա «օկուպացված տարածք» չէ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանում թուրքական բանակի ներկայությանը՝ պետք է նշել, որ այդ մասին լուրերը պարզապես պատմություններ չեն: Թուրքիան կարող է աջակցել Ադրբեջանին որքան ցանկանում է, հումանիտար տեսանկյունից կցանկանայի տեսնել, թե ինչպես են երկրները միմյանց աջակցում կրթության, գիտության, տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում:Սակայն երբ թուրքական բանակի գեներալները գտնվում են Ադրբեջանում, թուրքական կողմից սիրիական վարձկանները կռվում են Ադրբեջանի կողմից, Ադրբեջանն օգտագործում է Թուրքիայի կողմից տրամադրված և թուրքական արտադրության զենքերի լայն տեսականի, և երբ թուրքական F-16 կործանիչները թռիչքներ են իրականացնում Հայաստանի սահմանին ու Լեռնային Ղարաբաղի հատվածում՝ հարվածի տակ առնելով անգամ Հայաստանի Հանրապետության տարածքը, կարծում եմ՝ այս ամենն արդարացում չունի: Սա բացահայտ միջամտություն է Լեռնային Ղարաբաղում մարդկանց կյանքին եւ ազատ ապրելու վճռականությանը:Կարծում եմ՝ այս պարագայում Ադրբեջանին աջակցելն ու օգնություն տրամադրելը նշանակում են մասնակիցը դառնալ արյունահեղությանը, փոխանակ այդ երկրին խորհուրդ տալու՝ խոսել Հայաստանի հետ, որպեսզի վերսկսվեն բանակցությունները:
26 տարի է՝ գոյություն ունի մի հարթակ՝ ստեղծված ԵԱՀԿ-ի կողմից: Այն ղեկավարում են Մինսկի խմբի համանախագահները՝ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Միացյալ Նահանգները: Ես խորապես հավատացած եմ, որ գոյություն ունի այս խնդիրը լուծելու միայն մեկ ճանապարհ, և դա բանակցություններն են:
Լեռնային Ղարաբաղում հայերը չեն կարող պարտվել, Արցախում, Հայաստանում ու ողջ աշխարհում հայերը որևէ կերպ չեն կարող դա ընդունել, հատկապես, Թուրքիայի ներգրավվածության պայմաններում: Մենք բոլորս հիշում ենք՝ 105 տարի առաջ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին 1.5 միլիոն հայեր սպանվեցին Հայոց ցեղասպանության ժամանակ: Մենք ոչ մի դեպքում չենք կարող թույլ տալ, որ սա կրկնվի:
Հարց- Պարոն նախագահ, ես ցանկանում եմ նշել մի շարք կետեր, որոնց Դուք թերևս կարող եք անդրադառնալ: Նախ և առաջ, Ադրբեջանն ասում է, թե Հայաստանն է սկսել բախումները: Ադրբեջանը նաև մեղադրանք է հնչեցնում, որ ձեզ աջակցում է Քրդական բանվորական կուսակցությունը (PKK): Եթե Թուրքիան ունի սիրիացի վարձկաններ, ապա այդ երկիրն ասում է, թե Լեռնային Ղարաբաղում վարձկաններ կան PKK-ից: Դուք նշեցիք, որ Թուրքիան պետք է խորհուրդ տա Ադրբեջանին: Արդյո՞ք ընդունում եք, որ այդ երկիրը կարող է միջնորդ լինել, պատրա՞ստ եք որոշակի բանակցություններ վարել ուղղակիորեն Թուրքիայի հետ:
- Ես ասում էի, որ լավ կլիներ, եթե Թուրքիան խորհուրդ տա, այլ ոչ թե ներգրավվի պատերազմում և իր զինվորականներին, գեներալներին, վարձկաններին, մարտիկներին, ինքնաթիռներն ուղարկի Լեռնային Ղարաբաղ: Սակայն նրանք ճիշտ հակառակն են անում: Այսպիսի պայմաններում ինչպե՞ս կարող են նրանք հանդես գալ որպես միջնորդ: Ես չեմ կարող պատկերացնել, թե ինչպես կարող է դա տեղի ունենալ: Թուրքիան կարող է ձևացնել, թե կան խնդիրներ Հայաստանի հետ: Սակայն բացարձակ անհեթեթություն է այն, թե Հայաստանում կան PKK-ի զինյալներ: Բացարձակ անհեթեթություն: Նրանք նաև ասում են, թե հայերը թիրախավորում են Ադրբեջանում միջազգային նշանակության նավթամուղեր ու գազամուղներ: Սա ևս անհեթեթություն է: Թույլ տվեք ձեզ մի հարց ուղղել տարրական տրամաբանության տեսանկյունից.եթե հայերը մտադրություն ունենային հարվածել գազամուղի, որը Բաքվից գնում է Ջեյհան, ինչո՞ւ նրանք դա չարեցին 20 տարի առաջ, երբ այս գազամուղը կառուցման գործընթացում էր: Մեկ կամ երկու կրակոց, և այդ գազամուղը երբեք էլ այդտեղ չէր լինի: 20 տարի առաջ կրակելով՝ նրանք թույլ չէին տա Ադրբեջանին Թուրքիայի միջոցով միջազգային հանրությանը վաճառել միլիարդավոր դոլարների նավթ ու դառնալ հարուստ և օգտագործել այդ գումարն իրենց բանակն ուժեղացնելու, ողջ աշխարհից զենքեր գնելու ու հիմա էլ հայերի դեմ կրակելու համար:
Որտե՞ղ է տրամաբանությունը: Եթե մենք ցանկանայինք կրակել գազատարի վրա, մենք դա 20 տարի առաջ կանեինք: Թուրքիան կարող է ձևացնել և հայտարարել, թե PKK զինյալներ կան, թե հայերը ցանկանում են հարվածել գազատարներին: Այդ ամենը պարզապես արդարացումներ են, որպեսզի իրենց ուժեղ ներկայությունն ապահովեն Ադրբեջանում:
Կարծում եմ՝ Ադրբեջանում Թուրքիայի ուժեղ ներկայությունը մեկ այլ ահագնացող սպառնալիք է Հայաստանի համար:
Հարց- Ինչո՞ւ եք կարծում, որ Թուրքիան է այս ամենն անում: Ինչպե՞ս են իրադարձությունները զարգանում. առաջիկայում կտեսնե՞նք արդյոք ավելի շատ բանակցություններ և, հնարավոր է, որոշակի լուծում, դիտորդներ, թե՞ ավելի շատ ռազմական առճակատումներ կլինեն:
-Առաջին հերթին, թույլ տվեք ասել, որ ռազմական գործողությունները և հարձակումները սկսվել են Ադրբեջանի կողմից: Լեռնային Ղարաբաղի հայերն Ադրբեջանի վրա հարձակվելու որևէ պատճառ չունեն: Նրանք ապրում են իրենց անկախ հանրապետությունում, ապրում են սովորական, բնականոն կյանքով, ինչու՞ պետք է հարձակվեին Ադրբեջանի վրա և այս արյունահեղությունն անեին:
Հարձակումը կազմակերպվել է Ադրբեջանի կողմից, քանի որ ինչ-որ իմաստով նրանք պատրանքներ ունեն, որ կարող են խնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով: Ասում եմ, որ դա պատրանք է, որովհետև կարող եմ հաստատել, որ հայ ժողովուրդը ոչ մի դեպքում այլևս երբեք թույլ չի տա, որ ևս մեկ ցեղասպանություն տեղի ունենա: Յուրաքանչյուր հայ կդառնա զինվոր և կօգնի Լեռնային Ղարաբաղի հայերին՝ պաշտպանելու իրենց հայրենիքը:
Որևէ այլ ճանապարհ չկա, քան բանակցությունների սեղանին վերադառնալը:
Ձեր հարցն ավելի շատ պետք է ուղղված լինի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին. նա է սկսել այս առճակատումները և հենց նա էլ պետք է դադարեցնի այն: Հայերը պաշտպանում են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, և ադրբեջանական կողմը պետք է որոշի, հասկանա և համաձայնի, որ այս խնդիրը ռազմական լուծում չունի: Կա միայն մարդկային լուծում՝ բանակցությունները: Բանակցությունների համար անհրաժեշտություն չկա գտնել բանակցողներ, միջնորդներ, քանի որ արդեն իսկ կա ԵԱՀԿ-ն՝ իր երեք համանախագահող երկրներով՝ ԱՄՆ, Ֆրանսիա և Ռուսաստան, համանախագահող երկրներ, որոնց բոլորը կարող են վստահել:
Դեպի խաղաղություն տանող ճանապարհը բանակցություններին վերադառնալն է, այլ ոչ թե մարդկային կյանքեր ոչնչացնելը:Կյանքեր են խլվում երկու կողմում՝ և՛ հայկական, և՛ ադրբեջանական: Կարելի է հորինել ցանկացած ենթադրյալ պատճառ, թե ինչու ես այս կամ գործողությունն անում, կարելի է ասել, թե կա PKK-ն, որի պատճառով է Թուրքիայի բանակն Ադրբեջանում կամ նրանք պաշտպանում են գազատարները, կամ էթնիկապես նույն են, ունեն էթնիկական կապեր և այլն: Սակայն այս ամենը չի կարող հիմք տալ՝ հարձակվել անկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վրա և նաև կրակել Հայաստանի Հանրապետության վրա:Թող Թուրքիան հիշի, որ ինքը դեռևս ՆԱՏՕ-ի անդամ է, մի կազմակերպության, որն այսօրվա Թուրքիայի գործողություններին ամբողջությամբ հակադրվող պաշտպանական քաղաքականություն ունի:
- Այո, դա ճիշտ է, պարոն նախագահ, Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է: Ի՞նչ եք ակնկալում ՆԱՏՕ-ից: Ի՞նչ կարող է անել միջազգային հանրությունը: Ի՞նչ եք կարծում՝ Մինսկի խումբը կարո՞ղ է արդյունավետ քայլեր անել. մինչև այսօր մենք որևէ համարժեք լուծում չենք տեսել Մինսկի խմբի կամ ՆԱՏՕ-ի կողմից:
-Մենք՝ որպես Հայաստանի Հանրապետություն, որը պաշտպանում է Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի իրավունքները, դիմել ենք միջազգային հանրությանը, դիմել ենք բոլորին:Մենք Թուրքիայի նման չենք դիմում միայն նրանց, ովքեր էթնիկապես կամ կրոնապես մոտ են մեզ: Մենք ապրում են գլոբալ միջավայրում և պետք է հարգենք միմյանց կրոնը, էթնիկ պատկանելությունը:Մենք դիմել ենք բոլորին՝ սկսած ՄԱԿ-ից, մեր բարեկամներին արաբական, իսլամական աշխարհից, Եվրոպայից, Ասիայից, Աֆրիկայից և ԱՄՆ-ից: Դիմել ենք՝ ասելով, որ նրանք պետք է միջազգային ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա, քանի որ հենց ա՛յդ երկիրն է սկսել այս արյունահեղությունը: Մենք նաև կապի մեջ ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ: Հայաստանի կառավարությունը, վարչապետը, արտաքին գործերի նախարարությունը կապի մեջ են համանախագահող երեք երկրների ղեկավարների հետ: Հույս ենք հայտնում, որ միջազգային հանրությունը, միջազգային ճնշումները, ԵԱՀԿ-ն, Մինսկի խմբի համանախագահները ի վերջո կկարողանան զսպել Ադրբեջանին, ինչպես նաև Թուրքիային, որն այսօր արդեն բացահայտ է աջակցում Ադրբեջանին, կդադարեցնեն այս ամենը և կվերադարձնեն բանակցային սեղանի շուրջ:
Կարող եմ ևս մեկ անգամ վերահաստատել, որ հայ ժողովուրդը որևէ կերպ թույլ չի տա, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքները խախտվեն: Մենք երբեք թույլ չենք տա, որ եւս մեկ ցեղասպանություն իրականացվի մեր հայրենիքում:
Ես դիմում եմ բոլորին, այդ թվում՝ ադրբեջանական և թուրքական կողմերին՝ կանգնեցրե՛ք այս արյունահեղությունները և վերադարձե՛ք բանակցությունների սեղան:

Мы никогда не позволим, чтобы на нашей родине был осуществлен еще один геноцид: президент Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян дал интервью телеканалу “Аль-Арабия”, в котором упомянул о военной агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Республики Армения.
Вопрос: Господин Президент, спасибо за то, что уделили нам время. Как Вы прокомментируете заявление Турции, в котором отмечается, что она поможет Азербайджану «вернуть оккупированные территории»? Как Вы на это отреагируете?
- Я благодарен за эту возможность. Позвольте начать, высказав свои соболезнования Эмиру Кувейта Шейху Науафу Аль Ахмаду Аль Джаберу Аль Сабаху и дружественному народу Кувейта в связи с кончиной лидера-гуманиста, Его Превосходительства Шейха Сабаха Аль Ахмада Аль Джабера Аль Сабаха.
Возвращаясь к Вашему вопросу, хочу коснуться двух-трёх пунктов. Прежде всего, когда Азербайджан говорит об «оккупированных территориях», в действительности это Нагорный Карабах, который является исторической армянской территорией, где армяне жили на протяжение веков, тысячелетий.
Почти 70 лет назад советский лидер Иосиф Сталин отдал эту территорию Азербайджану, и она стала частью Советского Азербайджана. Во время распада Советского Союза народ Нагорного Карабаха – притом, 90 процентов населения всегда были армяне – они провозгласили своё право свободно жить в собственной стране и решили свою судьбу. Следовательно, это не «оккупированная территория».
Касаясь присутствия турецкой армии в Азербайджане, должен отметить, что сведения об этом – не просто рассказы. Турция может помогать Азербайджану, сколько хочет, с гуманитарной точки зрения хотелось бы видеть, как страны помогают друг другу в образовании, науке, технологиях и других сферах.Однако когда генералы турецкой армии находятся в Азербайджане, сирийские наёмники с турецкой стороны воюют на стороне Азербайджана, Азербайджан использует широкий ассортимент предоставленных Турцией и турецкого производства вооружений, когда турецкие истребители F-16 совершают полёты на границе Армении и Нагорного Карабаха, беря под удар даже территорию Республики Армения, думаю, всё это не имеет оправдания. Это открытое вмешательство в жизнь людей Нагорного Карабаха и их решимость жить свободно.Думаю, в этой войне помогать Азербайджану и предоставлять ему помощь означает стать участником кровопролития, вместо того, чтобы дать этой стране совет говорить с Арменией, чтобы возобновились переговоры.
26 лет существует площадка, созданная ОБСЕ. Ею управляют сопредседатели Минской группы – Россия, Франция и Соединённые Штаты. Я глубоко убеждён, что существует только один путь решения этой проблемы, и это переговоры.
В Нагорном Карабахе армяне не могут понести поражение, в Арцахе, Армении и во всём мире армяне никоим образом не могут этого принять, особенно, в условиях вовлечения Турции. Мы все помним, 105 лет назад, в последние годы Османской Империи 1,5 миллиона армян были убиты во время Геноцида армян. Мы ни в коем случае не можем позволить, чтобы это повторилось.
Вопрос: Господин Президент, я хочу отметить ряд пунктов, о которых Вы, вероятно, можете сказать. Прежде всего, Азербайджан говорит, что это Армения начала столкновения. Азербайджан также озвучивает обвинение, что вам помогает Курдская рабочая партия (РКК). Если Турция имеет сирийских наёмников, то эта страна говорит, что в Нагорном Карабахе есть наёмники из РКК. Вы отметили, что Турция должна дать совет Азербайджану. Принимаете ли Вы, что эта страна может быть посредником? Готовы ли Вы вести определённые переговоры напрямую с Турцией?
­- Я говорил, что было бы хорошо, если бы Турция дала совет, а не вовлекалась в войну или направляла в Нагорный Карабах своих военных, генералов, наёмников, бойцов, самолёты. Однако они делают прямо противоположное. В таких условиях, как они могут выступать как посредник? Я не могу представить, как это может быть. Турция может притвориться, что есть проблемы с Арменией. Однако абсолютный вздор, что в Армении есть боевики РКК. Абсолютный вздор. Они также говорят, что Армяне делают целью азербайджанские нефтепроводы и газопроводы международного значения. Позвольте вам адресовать один вопрос с точки зрения элементарной логики:если бы армяне имели намерение нанести удар по газопроводу, который из Баку идёт в Джейхан, почему они этого не сделали 20 лет назад, когда этот газопровод строился. Один или два выстрела, и этого газопровода никогда бы там не было. Выстрелив 20 лет назад, они бы не позволили Азербайджану посредством Турции продавать международному сообществу нефть на миллиарды долларов и стать богатым и использовать эти суммы для усиления своей армии, покупать оружие со всего мира, чтобы сейчас воевать против армян.
Где логика? Если бы мы хотели стрелять по газопроводу, мы бы это сделали 20 лет назад. Турция может притворяться и заявлять, что есть боевики РКК, что армяне хотят ударить по газопроводам. Всё это просто оправдания, чтобы обеспечить своё силовое присутствие в Азербайджане.
Думаю, силовое присутствие Турции в Азербайджане – ещё одна усиливающаяся угроза для Армении.
Вопрос: Почему Вы думаете, что всё это делает Турция? Как развиваются события: в будущем увидим ли больше переговоров и возможно ли определённое решение, наблюдатели, или больше будет больше военных столкновений?
- В первую очередь, позвольте сказать, что военные действия и атаки начались со стороны Азербайджана. У армян Нагорного Карабаха не было никакой причины нападать на Азербайджан. Они живут в своей независимой Республике, живут обычной, нормальной жизнью. Зачем им нужно было бы нападать на Азербайджан и устраивать это кровопролитие?
Нападение организовано Азербайджаном, поскольку в каком-то смысле у них есть иллюзии, что могут решить проблему военным путём. Я говорю, что это иллюзия, потому что могу подтвердить, что армянский народ больше ни в коем случае не позволит, чтобы произошёл ещё один геноцид. Каждый армянин станет солдатом и поможет армянам Нагорного Карабаха защитить свою Родину.
Нет никакого другого пути, чем возвратиться за стол переговоров.
Ваш вопрос больше должен быть адресован Президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву: он начал противостояние, и именно он должен его прекратить. Армяне обороняют народ Нагорного Карабаха, и азербайджанская сторона должна решить, понять и согласиться, что эта проблема не имеет военного решения. Есть только человеческое решение – переговоры. Для переговоров нет необходимости искать переговорщиков, посредников, поскольку уже есть МГ ОБСЕ с её тремя странами-сопредседателями – США, Францией и Россией, страны-сопредседатели, которым все могут доверять.
Ведущий к миру путь – возвращение к переговорам, а не уничтожение человеческих жизней. Жизни отнимаются с обеих сторон: и армянской, и азербайджанской.Можно выдумать любую предполагаемую причину, почему ты делаешь то или иное действие. Можно сказать, что есть РКК, по причине которой армия Турции в Азербайджане или что они защищают газопроводы, или что они этнически одинаковы, имеют этнические связи и так далее. Однако всё это не может дать основания напасть на независимую Нагорно-Карабахскую Республику и также стрелять по Республике Армении.Путь Турция помнит, что она ещё член НАТО, организации, которая ведёт оборонную политику совершенно противоположную сегодняшним действиям Турции.
- Да, это правильно, господин Президент, Турция – член НАТО. Чего Вы ожидаете от НАТО? Что может сделать международное сообщество? Как Вы думаете, Минская группа может сделать эффективные шаги? До сих пор мы не видели никакого соразмерного решения со стороны Минской группы или НАТО.
- Мы как Республика Армения, которая защищает права живущих в Нагорном Карабахе армян, обратились к международному сообществу, обратились ко всем.Мы, как Турция, не обращаемся только к тем, кто этнически или религиозно близки нам. Мы живём в глобальной среде и должны уважать религию и этническую принадлежность друг друга.Мы обратились ко всем, начиная от ООН, от наших друзей в арабском, исламском мире, от Европы, Азии, Африки и США. Обратились, говоря, что они должны оказать международное давление на Азербайджан, поскольку именно эта страна начала это кровопролитие. Мы также находимся на связи с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Правительство Армении, Премьер-министр, Министерство иностранных дел находятся на связи с руководителями трёх стран сопредседателей. Выражаем надежду, что международное сообщество, международное давление, ОБСЕ, сопредседатели Минской группы смогут, наконец, сдержать Азербайджан, а также Турцию, которая сегодня уже открыто помогает Азербайджану, прекратят всё это и вернут на стол переговоров.
Могу ещё раз подтвердить, что армянский народ никоим образом не позволит, чтобы были нарушены права народа Нагорного Карабаха. Мы никогда не позволим, чтобы ещё раз был осуществлён геноцид на нашей родине.
Я обращаюсь ко всем, в том числе, к азербайджанской и турецкой сторонам: остановите это кровопролитие и возвращайтесь за стол переговоров.