Սուրեն Պապիկյանը Վիեննայում  հանդիպել է  ՌԴ «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության 64-րդ համաժողովի շրջանակներում նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ ՌՈՍԱՏՈՄ պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի նախագծային շահագործման ծրագրի ընթացքին վերաբերող հարցեր:
Նախարար Պապիկյանն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության որոշմամբ պետական բյուջեից բյուջետային վարկի տրամադրմամբ ատոմակայանի արդիականացմանն ուղղված մնացյալ աշխատանքների իրականացման մանրամասներին:
Զրուցակիցներ քննարկել են «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության հետ կնքված շրջանակային համաձայնագրով նախատեսվող միջոցառումները սահմանված ժամանակցույցին ավարտելու հարցը։
Հաշվի առնելով ԱԷԿ-ի դերը Հայաստանի էներգահամակարգում՝ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել նախանշել «Ռոսատոմ» կորպորացիայի հետ համագործակցության հնարավոր ուղղությունները:

Папикян провел в Вене встречу с гендиректором госкорпорации «Росатом»
В рамках 64-й сессии Генеральной конференции Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурен Папикян встретился с генеральным директором российской госкорпорации «Росатом» Алексеем Лихачевым.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства территориального управления и инфраструктур Армении, в ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с реализацией проектной программы эксплуатации действующего энергоблока Армянской АЭС.
Министр Папикян рассказал о деталях выполнения оставшихся работ по модернизации атомной электростанции путем предоставления бюджетного кредита по решению правительства Армении.
Собеседники обсудили вопрос о выполнении предусмотренных рамочным подписанным с компанией «Русатом Сервис» соглашением мероприятий в соответствии с установленным графиком.
Принимая во внимание роль АЭС в энергосистеме Армении, стороны выразили готовность обозначить возможные направления сотрудничества с госкорпорацией «Росатом».