Այն երազանքները, որ ունեինք անկախություն հռչակելիս, իրականություն են. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել անկախության 29-ամյակի առիթով: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ նախագահի ուղերձը.
Շնորհավորում եմ մեր կարևորագույն պետական տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ։
1991թ. սեպտեմբերի 21-ին, միասնաբար և վստահ «այո» ասացինք անկախությանը։
Այն երազանքները, որ ունեինք անկախության ձգտելիս և անկախություն հռչակելիս, իրականություն են ի դեմս մեր անկախ պետականության։
Սակայն այս ճանապարհը շարունակվում է: Մեզ համար, որպես ժողովուրդ ու պետություն, շատ բան դեռ առջևում է՝ նոր ծրագրեր, նոր նպատակներ, նոր հաղթանակներ։
Դրա համար պետք է ունենանք հստակ տեսլական, իրականանալի ծրագիր, ինչպես նաև հաստատուն կամք։ Ապագան ծնվում է սրանցից բխող որոշումների ու ջանքերի, մեր մտածողության ու գիտակցության, մեր աշխատանքի հանրագումարում՝ հենվելով մեր ազգային ու բարոյական արժեքների, մեր պատմության, մեր ժառանգության վրա։
Միայն իր անցյալն ու ավանդույթները, մշակույթն ու լեզուն չմոռացող և գնահատող, առաջ նայող և ժամանակը զգացող անհատը, հասարակությունը, ժողովուրդը կարող են զարգացնել ինչպես իրենց հոգևոր ու նյութական, այնպես էլ իրական և վիրտուալ աշխարհը։
Որքան էլ աշխարհը փոխվի, նրա հիմքերի հիմքը միշտ լինելու են բարությունը, գթասրտությունը, արդարության ու ճշմարտության ձգտումը՝ այն ամենը, ինչի վրա հիմնված է մեր ազգային արժեհամակարգը։
Մեր եղբայրները և քույրերը՝ զինվոր թե ազատամարտիկ, բժիշկ թե մտավորական, հողագործ թե գրող Հայաստանից, Արցախից ու Սփյուռքից, բոլոր նրանք, որոնք պայքարել, նվիրվել են Հայրենիքին՝ Հայաստանին և Արցախին, որոնք զոհվել են հանուն նրա անկախության, պատգամում են մեզ բոլորիս՝ ոչինչ չխնայել ներկայի և ապագայի համար։
Խոնարհվում եմ նրանց առջև։
Այսօր մեր կողքին կրկին նվիրյալներ ունենք, որոնք պահում են մեր մշակույթի ու գիտության, մեր առողջության ու կրթության սահմանը, որոնք մեր ազգային ինքնության և արժեքների կրողն ու պաշտպանն են, որոնք իրենց ջանքն են ներդնում հայրենիքի հզորացման, հայրենի հողի անվտանգության համար՝ զինվորականից մինչև բուժաշխատող, գիտնականից մինչև ՏՏ մասնագետ, հեռավոր գյուղի ուսուցչից մինչև մանկապարտեզի դաստիարակ, ցորեն աճեցնողից մինչև հացթուխ, երաժշտից մինչև մարզիկ, նորարարից մինչև հնագետ...
Հայրենիքի ճակատագիրը կախված է բոլորիցս ու յուրաքանչյուրիցս, պատասխանատու լինելու, պատասխանատվություն ստանձնելու մեր կարողությունից, մեր համերաշխությունից, միասնությունից, միմյանց նկատմամբ մեր բարությունից ու հանդուրժողականությունից։
Պետք է համախմբվենք։
Գործենք միասին՝ որքան էլ տարբեր լինեն մեր մտածելակերպը, աշխարհայացքն ու պատկերացումները։
Անկախության օրը պետք է լինի մեր համազգային միասնության խորհրդանիշը:
Պաշտպանենք ու զորացնենք մեր Հայրենիքը՝ Հայաստանն ու Արցախը, որպես մեր ազգային իղձերի առանցք և հիմնասյուն։

YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian addressed a congratulatory message on the 29th anniversary of Armenia’s Independence, the Presidential Office told Armenpress.
I convey my congratulations on the occasion of the most significant state holiday – Independence Day.
On September 21, 1991 we unanimously and confidently said “yes” to independence.
The aspirations, which we had in our quest for independence and after attaining it, became a reality through the creation of our independent state.
But the journey continues. For us, as a nation and state, much still lies ahead – new projects, new objectives, new victories.
To achieve that we need a precise vision, a feasible plan, as well as unwavering will. Future is born from decisions and efforts emanating from this, from our mentality and conscience, from the total sum of our work, based on our national and moral values, our history, our heritage.
Only an individual, a society, a nation, which remembers and cherishes its past and traditions, its culture and language, looks forward and feels the pulse of time, can enrich its spiritual and material, the virtual and real world.
No matter how much the world changes, it will always be based on the want for kindness, compassion, justice, and truth – everything that our national system of values is based on.
Our brothers and sisters, soldiers and freedom fighters, doctors and intellectuals, farmers and writers from Armenia, Artsakh, and Spyurk, all those who struggled, dedicated themselves to the Fatherland – Armenia and Artsakh, who gave their lives for independence impart us all to spare nothing for the present and future.
I bow to them all.
Today too, we have devotees right next to us, who defend the borders of our culture and science, our health and education, who are carriers and defenders of our national identity and values, who put their efforts in making the Fatherland stronger, in making homeland more secure, from military to medical workers, from scholars to IT specialists, from teachers in remote villages to nurses in kindergartens, from farmers to bakers, from musicians to athletes, from innovators to archeologists…
The destiny of the Fatherland depends on us all, on each and every one, on our ability to be responsible and be able to assume responsibility, on our solidarity, unity, kindness, and tolerance toward each other.
We must be united.
We must work together no matter how different our approaches, visions, and perceptions are.
Independence Day must be the symbol of our all-national unity.
Let’s defend and empower our Fatherland – Armenia and Artsakh as the pivot and axis of our national aspirations.