Այն երազանքները, որ ունեինք անկախություն հռչակելիս, իրականություն են. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել անկախության 29-ամյակի առիթով: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ նախագահի ուղերձը.
Շնորհավորում եմ մեր կարևորագույն պետական տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ։
1991թ. սեպտեմբերի 21-ին, միասնաբար և վստահ «այո» ասացինք անկախությանը։
Այն երազանքները, որ ունեինք անկախության ձգտելիս և անկախություն հռչակելիս, իրականություն են ի դեմս մեր անկախ պետականության։
Սակայն այս ճանապարհը շարունակվում է: Մեզ համար, որպես ժողովուրդ ու պետություն, շատ բան դեռ առջևում է՝ նոր ծրագրեր, նոր նպատակներ, նոր հաղթանակներ։
Դրա համար պետք է ունենանք հստակ տեսլական, իրականանալի ծրագիր, ինչպես նաև հաստատուն կամք։ Ապագան ծնվում է սրանցից բխող որոշումների ու ջանքերի, մեր մտածողության ու գիտակցության, մեր աշխատանքի հանրագումարում՝ հենվելով մեր ազգային ու բարոյական արժեքների, մեր պատմության, մեր ժառանգության վրա։
Միայն իր անցյալն ու ավանդույթները, մշակույթն ու լեզուն չմոռացող և գնահատող, առաջ նայող և ժամանակը զգացող անհատը, հասարակությունը, ժողովուրդը կարող են զարգացնել ինչպես իրենց հոգևոր ու նյութական, այնպես էլ իրական և վիրտուալ աշխարհը։
Որքան էլ աշխարհը փոխվի, նրա հիմքերի հիմքը միշտ լինելու են բարությունը, գթասրտությունը, արդարության ու ճշմարտության ձգտումը՝ այն ամենը, ինչի վրա հիմնված է մեր ազգային արժեհամակարգը։
Մեր եղբայրները և քույրերը՝ զինվոր թե ազատամարտիկ, բժիշկ թե մտավորական, հողագործ թե գրող Հայաստանից, Արցախից ու Սփյուռքից, բոլոր նրանք, որոնք պայքարել, նվիրվել են Հայրենիքին՝ Հայաստանին և Արցախին, որոնք զոհվել են հանուն նրա անկախության, պատգամում են մեզ բոլորիս՝ ոչինչ չխնայել ներկայի և ապագայի համար։
Խոնարհվում եմ նրանց առջև։
Այսօր մեր կողքին կրկին նվիրյալներ ունենք, որոնք պահում են մեր մշակույթի ու գիտության, մեր առողջության ու կրթության սահմանը, որոնք մեր ազգային ինքնության և արժեքների կրողն ու պաշտպանն են, որոնք իրենց ջանքն են ներդնում հայրենիքի հզորացման, հայրենի հողի անվտանգության համար՝ զինվորականից մինչև բուժաշխատող, գիտնականից մինչև ՏՏ մասնագետ, հեռավոր գյուղի ուսուցչից մինչև մանկապարտեզի դաստիարակ, ցորեն աճեցնողից մինչև հացթուխ, երաժշտից մինչև մարզիկ, նորարարից մինչև հնագետ...
Հայրենիքի ճակատագիրը կախված է բոլորիցս ու յուրաքանչյուրիցս, պատասխանատու լինելու, պատասխանատվություն ստանձնելու մեր կարողությունից, մեր համերաշխությունից, միասնությունից, միմյանց նկատմամբ մեր բարությունից ու հանդուրժողականությունից։
Պետք է համախմբվենք։
Գործենք միասին՝ որքան էլ տարբեր լինեն մեր մտածելակերպը, աշխարհայացքն ու պատկերացումները։
Անկախության օրը պետք է լինի մեր համազգային միասնության խորհրդանիշը:
Պաշտպանենք ու զորացնենք մեր Հայրենիքը՝ Հայաստանն ու Արցախը, որպես մեր ազգային իղձերի առանցք և հիմնասյուն։

Мечты, которые были у нас при провозглашении независимости, стали реальностью: президент Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян по случаю 29-летия независимости направил поздравительное послание. «Арменпресс» представляет послание президента Республики Армения.
Поздравляю с нашим важнейшим государственным праздником - Днем Независимости!
В 1991г. 21 сентября мы все вместе и уверенно сказали “да” независимости.
Те мечты, которые мы имели при стремлении к независимости и провозглашении независимости, стали реальностью в лице нашей независимой государственности.
Но этот путь продолжается. Для нас, как для народа и для государства, многое еще впереди - новые программы, новые цели, новые победы.
Для этого у нас должны быть четкое видение, реализуемая программа, а также твердая воля. Будущее рождается в совокупности вытекающих из этого решений и усилий, нашего мышления и сознания, нашей работы, опоры на наши национальные и нравственные ценности, нашу историю, наше наследие.
Лишь человек, общество, народ, не забывающий и ценящий свое прошлое, свои традиции, культуру и язык, смотрящий вперед и ощущающий время, могут развивать как свой духовный и материальный, так и реальный и виртуальный мир.
Как бы мир ни менялся, основой его основ всегда будут доброта, милосердие, стремление к справедливости и истине - все то, на чем основана наша национальная система ценностей.
Наши братья и сестры - воины и Воины-освободители, врачи, интеллигенты, земледельцы или писатели из Армении, Арцаха и диаспоры, все те, кто боролись, посвятили себя Родине - Армении и Арцаху, которые погибли во имя ее независимости, завещали всем нам ничего не жалеть ради ее настоящего и будущего.
Я преклоняюсь перед ними.
И сегодня рядом с нами вновь есть преданные люди, которые защищают нашу культуру и науку, наше здоровье и образование, которые являются носителями и защитниками нашей национальной идентичности и наших ценностей, которые прилагают свои усилия для усиления Родины, безопасности родной земли. Это и военные и медработники, ученых и ИТ-специалисты, педагоги далеких сел и воспитатели детских садов, выращивающие зерно и пекарей, музыканты и спортсмены...
Судьба Родины зависит от всех нас и каждого из нас, нашей способности быть ответственными, брать на себя ответственность, от нашей солидарности, единства, нашей доброты и терпимости друг к другу.