Կառավարությունը հաստատեց. ՀՀ-ում հայտարարվում են պահեստազորայինների վարժական հավաքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունում 2020 թվականի սեպտեմբերի 15-ից մինչև դեկտեմբերի 15-ը հայտարարվում են պահեստազորի առաջին խմբի առաջին կարգումհաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների վարժական հավաքներ՝ յուրաքանչյուրը տասը օր տևողությամբ: Ինչպես փոխանցում է«Արմենպրես»-ը, այդ մասին որոշումն ընդունվեց կառավարության սեպտեմբերի 3-ի նիստում։
Նախագիծն ընդգրկված էր չզեկուցվողների թվում։
Ըստ հիմնավորման, վարժական հավաքները հայտարարվում են պահեստազորում հաշվառված քաղաքացիների`
1) ռազմական ունակությունների կատարելագործման,
2) մասնագիտական վերապատրաստման,
3) մասնագիտական պատրաստման,
4) բարձրագույն կրթություն ունեցող ենթասպայական կազմից պահեստազորի սպաների պատրաստման նպատակով:
Վարժական հավաքներին ներգրավվելու է ընդհանուր թվով 786 քաղաքացի, որոնցից 524–ը` շարքային կազմի, 82-ը` ենթասպայական կազմի, 180-ը` սպայական կազմի պահեստազորայիններ:
Նախագծով սահմանվելու է, որ վարժական հավաքներին ներգրավվում են.
1) մոտոհրաձգային մասնագիտություններով` 36 պահեստազորային` 2020 թվականի սեպտեմբերի 15 - 24-ը ներառյալ, 18 պահեստազորային` 2020 թվականի հոկտեմբերի 1 - 10-ը ներառյալ, 18 պահեստազորային` 2020 թվականի հոկտեմբերի 6 - 15-ը ներառյալ, 18 պահեստազորային` 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-29-ը ներառյալ, 21 պահեստազորային` 2020 թվականի նոյեմբերի 16 - 25-ը ներառյալ,
2) հրթիռա-հրետանային մասնագիտություններով` 31 պահեստազորային` 2020 թվականի հոկտեմբերի 19 - 28-ը ներառյալ, 132 պահեստազորային` 2020 թվականի նոյեմբերի 3 - 12-ը ներառյալ, 145 պահեստազորային` 2020 թվականի նոյեմբերի 9 - 18-ը ներառյալ,
3) հակաօդային պաշտպանության մասնագիտություններով` 5 պահեստազորային` 2020 թվականի հոկտեմբերի 12 - 21-ը ներառյալ, 8 պահեստազորային` 2020 թվականի նոյեմբերի 23 - 29-ը ներառյալ,
4) կապի մասնագիտություններով` 71 պահեստազորային` 2020 թվականի նոյեմբերի 20- 29-ը ներառյալ,
5) հետախուզական մասնագիտություններով` 6 պահեստազորային` 2020 թվականի սեպտեմբերի 15 - 24-ը ներառյալ, 14 պահեստազորային` 2020 թվականի սեպտեմբերի 25-ից հոկտեմբերի 4-ը ներառյալ, 57 պահեստազորային` 2020 թվականի հոկտեմբերի 20 - 29-ը ներառյալ, 72 պահեստազորային` 2020 թվականի նոյեմբերի 17 - 26-ը ներառյալ,
6) ռադիոէլեկտրոնային պայքարի մասնագիտություններով` 14 պահեստազորային` 2020 թվականի սեպտեմբերի 23 - 29-ը ներառյալ,
7) ինժեներական մասնագիտություններով` 24 պահեստազորային` 2020 թվականի հոկտեմբերի 26-ից նոյեմբերի 1-ը ներառյալ,
8) տեխնիկական մասնագիտություններով` 27 պահեստազորային` 2020 թվականի սեպտեմբերի 22 - 28-ը ներառյալ, 40 պահեստազորային` 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 5-ըներառյալ,
9) թիկունքային մասնագիտություններով` 22 պահեստազորային` 2020 թվականի հոկտեմբերի 5 - 11-ը ներառյալ,
10) տեղագրական մասնագիտություններով` 7 պահեստազորային` 2020 թվականի սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 7-ը ներառյալ:

Правительство утвердило: в Армении будут объявлены учебные сборы резервистов
В Республике Армения с 15 сентября по 15 декабря 2020 года объявляются учебные сборы резервистов рядового, унтер-офицерского и офицерского составов, состоящих на учете в первой группе резерва, продолжительностью по 10 дней. Как передает «Арменпресс», решение об этом было принято на заседании правительства 3 сентября.
Согласно обоснованию, учебные сборы для граждан, состоящих на учете в резерве, объявляются с целью:
1) совершенствования военных способностей;
2) профессиональной переподготовки;
3) профессиональной подготовки;
4) подготовки офицеров резерва из унтер-офицерского состава с высшим образованием.
На сборы будут привлечены 786 граждан, из которых 524 из рядового состава, 82 из состава прапорщиков, 180 из офицерского состава.
Законопроект определяет, кто и когда должен быть привлечен к сборам:
1) по мотострелковым специальностям - 36 резервистов, с 15 по 24 сентября 2020 года включительно, 18 резервистов - с 1 по 10 октября 2020 года включительно, 18 резервистов - с 6 по 15 октября 2020 года включительно, 18 резервистов - с 20 по 29 октября 2020 года включительно, 21 резервистов - с 16 по 25 ноября 2020 года включительно;
2) по ракетно-артиллерийским специальностям - 31 резервистов - с 19 по 28 октября 2020 года включительно, 132 резервистов - с 3 по 12 ноября 2020 года включительно, 145 резервистов - с 9 по 18 ноября 2020 года включительно;
3) по специальностям противовоздушной обороны - 5 резервистов - с 12 по 21 октября 2020 года включительно, 8 резервистов - с 23 по 29 ноября 2020 года включительно;
4) по специальностям связи - 71 резервистов - с 20 по 29 ноября 2020 года включительно;
5) по разведывательным специальностям - 6 резервистов - с 15 по 24 сентября 2020 года включительно, 14 резервистов - с 25 сентября по 4 октября 2020 года включительно, 57 резервистов - с 20 по 29 октября 2020 года включительно, 72 резервиста - с 17 по 26 ноября 2020 года включительно;
6) по специальностям радиоэлектронной борьбы - 14 резервистов - с 23 по 29 сентября 2020 года включительно;
7) по инженерным специальностям - 24 резервиста - с 26 октября по 1 ноября 2020 года включительно;
8) по техническим специальностям - 27 резервистов - с 22 по 28 сентября 2020 года включительно, 40 резервистов - с 29 сентября по 5 октября 2020 года включительно;
9) по тыловым специальностям - 22 резервиста - с 5 по 11 октября 2020 года включительно;
10) по топографическим специальностям - 7 резервистов - с 28 сентября по 7 октября 2020 года включительно.