Արցախն էր այն կայծը, որից բռնկվեց ազատության բոցը. ՀՀ նախագահի շնորհավորանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀնախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորանքի խոսք է հղել Արցախի Անկախության օրվա առթիվ։Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում նշվում է․
Շնորհավորում եմ Արցախի Անկախության օրվա առթիվ։
1991 թ․ սեպտեմբերը ճակատագրական ու բախտորոշ էր հայ իրականության մեջ․ սեպտեմբերի 2-ին անկախություն հռչակեց Արցախը, իսկ սեպտեմբերի 21-ին իր անկախության հանրաքվեն անցկացրեց Հայաստանը:
Արցախն էր այն կայծը, որից բռնկվեց ազատության բոցը և տարածվեց հայկական աշխարհում։ Մեր ժողովուրդը ոտքի ելավ պաշտպանելու իր իրավունքները և իր արժանի տեղը գրավելու ժամանակակից ազգերի ընտանիքում։
Սա մեր իղձերի իրականացման և հնարավորությունների իրացման իսկապես պատմական ժամանակաշրջան էր, որի կարևորությունը շատ լավ էինք գիտակցում ինչպես Արցախում, այնպես էլ Հայաստանում։
Անկախության հռչակումը դարձավ այն արագացուցիչը, որի միջոցով Արցախում մարմին առավ ինքնիշխան պետականությունը։
Այսօր՝ 29 տարի անց, Արցախի Հանրապետությունը կայացած պետական միավոր է՝ շնորհիվ այն պայքարի, որը մղվում է համահայկական ուժերով, շնորհիվ այն հաղթանակի, որը կերտվեց Արցախի, Հայաստանի ու Սփյուռքի միասնությամբ, շնորհիվ այն կամքի, որն առաջնորդում է արցախցիներին և այսօր էլ նրանց հաջողությունների գրավականն է։
Ես գլուխ եմ խոնարհում բոլոր այն հերոս նահատակների առաջ, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերեցին հանուն անկախ ու ազատ Արցախի, երախտագիտությունս եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր իրենց առողջությունը և բարեկեցությունը նվիրաբերեցին այդ նպատակին։
Արցախը համազգային կամքի փորձաքարն էր, այսօր էլ այն շարունակում է մնալ մեր միասնության առանցքը։ Որպես ժողովուրդ՝ հայերիս համար յուրաքանչյուր ձեռքբերում Արցախում մի քար է մեծ հայկական աշխարհի վերականգնվող պատին։ Ուստի մեր միտքն ու ջանքը, մեր գործն ու խոհը պետք է ուղղված լինեն Հայրենիքի՝ Արցախի ու Հայաստանի անվտանգությունն ու խաղաղությունն ամրապնդելուն, մեր ժողովրդի բարեկեցությունն ապահովելուն։
Այս գիտակցումը պետք է բարձրագույնը լինի յուրաքանչյուրիս մեջ, որովհետև Արցախի լիակատար ազատության, մեր ժողովրդի ոտնահարված իրավունքների վերականգնման պայքարը դեռ ավարտված չէ․ այն դեռ շարունակվում է։
Կրկին շնորհավորում եմ Արցախի Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ, մաղթում խաղաղություն, բարեկեցություն և լավատեսություն»:

YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian addressed a congratulatory message on the occasion of the Artsakh Independence Day, the Presidential Office told Armenpress.
I extend my congratulations on the occasion of Artsakh’s Independence Day.
September of 1991 was fateful and momentous for the Armenian reality. Artsakh declared independence on September 2, and on September 21, Armenia held a referendum on independence.
Artsakh was the spark which lit the fire of freedom which spread all over the Armenian world. Our people rose to defend their rights and to take their worthy place in the modern family of nations. This was a truly historic time for the realization of our aspirations and abilities and its significance was duly appreciated in Artsakh as well as in Armenia.
Declaration of independence became the catalyst which allowed to form a sovereign statehood.
Today, 29 years later, the Republic of Artsakh is a mature state unit thanks to the struggle which is being fought by all-Armenian forces, thanks to the victory, which was achieved through the unity of Artsakh, Armenia, and Spyurk, thanks to the willpower which is leading the people of Artsakh, and today has become the promise of their success.
I bow to the memory of all fallen heroes who sacrificed their lives for the free and independent Artsakh and express gratitude to all who gave their health and well-being to achieve that goal.
Artsakh was a touchstone for our national willpower, and today it remains the pivot of our national unity. For us, as a nation, every achievement in Artsakh is a stone to the restoration of the huge Armenian world. Thus, our mind and effort, our work and ideas ought to be directed towards the protection of the Fatherland, security and peace of Artsakh and Armenia, well-being of our nation.
This notion should be the strongest in each of us because the fight for Artsakh’s full freedom, for the restoration of the violated rights of our people is not over yet, it continues.
I congratulate once again on the occasion of the Independence Day of the Republic of Artsakh and wish peace, well-being, and optimism”.