Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորել է աշակերտներին և ուսանողներին գիտելիքի օրվա կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորել է աշակերտներին, ուսանողներին, ուսուցիչներին և դասախոսներին սեպտեմբերի 1-ի` գիտելիքի օրվա կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Հարությունյանը գրել է «Ֆեյսբուքի» իր էջում:
«Հեշտ չտրվեց մեզ անցած ուսումնական տարին. անսպասելի մարտահրավերները, պայմանավորված կորոնավիրուսի համաճարակով, առաջ բերեցին նոր խնդիրներ՝ դրանց նոր ու հրատապ լուծումներ գտնելու հրամայականով։ Թերևս, սա է պատճառը, որ այսօր դպրոցների բակերում երեխաների աղմուկն ու աշխուժությունը չկա, սակայն համավարակը մեզ չի կարող զրկել կրթության իրավունքն ապահովելու հաստատակամությունից, և մեր աշակերտները խորհրդանշական «Սեպտեմբերի 1-ը» դիմավորելու են 14 օրից»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարարը: Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել բոլորին, հատկապես՝ ուսուցիչներին, անցած կես տարում ուժ ու եռանդ գտնելու, արտակարգ պայմաններում աշխատելու և ուսումնական տարին հաջող ամփոփելու համար։ «Մեզ միասին դժվար ճանապարհ է սպասում. պետք է կարողանանք ապահովել ուսումնական գործընթացի շարունակականությունը, պարտաճանաչ անցկացնել դասերը, արագ կողմնորոշվել փոփոխությունների պայմաններում։ Մաղթում եմ, որ նոր ուսումնական տարին լինի հաղթանակի և բնականոն գործունեությանը վերադառնալու հաջող մեկնարկ»,- գրել է Հարությունյանը:
Դիմելով աշակերտներին՝ նա նշել է, որ աշակերտներն են իրենց դաշնակիցն ու հենարանը: Նա հորդորել է աշակերտներին որդեգրել պատասխանատու կեցվածք, կատարել սանիտարահիգիենիկ բոլոր պահանջները, վարքով և պատրաստակամությամբ օգնել թե' ուսուցիչներին, թե' իրենց ընտանիքների ավագ անդամներին` օր առաջ հաղթահարելու պետությանը պատուհասած այս մարտահրավերը, հաղթելու այս կռվում։ «Կոչ եմ անում ձեզ այս օրերին հոգ տանել ոչ միայն ձեր, այլ նաև դասընկերների և ուսուցիչների նկատմամբ, կրկնապատկել ջանքերը դժվարությունների հաղթահարման, խնդիրների արդյունավետ լուծման ուղղությամբ՝ հանուն Հայաստանի վաղվա օրվա, հանուն յուրաքանչյուրիս բարօրության ու անվտանգ կյանքի»,- գրել է Հարությունյանը:
Սեպտեմբերի 1-ին դասապրոցեսը մեկնարկել է միայն բակալավրի առաջին կուրսի ուսանողների համար, մյուս բոլոր ուսանողների համար դասերի մեկնարկը տրվելու է սեպտեմբերի 15-ից: Դպրոցները նույնպես կվերաբացվեն սեպտեմբերի 15-ից, միայն 1-ին դասարանցիները դպրոց կհաճախեն սեպտեմբերի 14-ից:

Араик Арутюнян поздравил учеников и студентов с Днем знаний
Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян поздравил учеников, студентов, учителей и преподавателей с 1 сентября, с Днем знаний. Как передает «Арменпресс», об этом Арутюнян написал на своей странице в Facebook.
“Нам нелегко дался прошлый учебный год. Неожиданные вызовы, обусловленные эпидемией COVID-19, привели к новым проблемам, требующим новых и срочных решений. Пожалуй, именно поэтому сегодня во дворах школ нет шума и активности детей, однако эпидемия не может лишить нас твердости обеспечить право на образование, и наши ученики отметят символическое “1 сентября” через 14 дней”, - отметил министр НОКС. Он также поблагодарил всех, особенно учителей, за силы и энергию, затраченную за прошедшие полгода, за работу в чрезвычайных условиях и успешное подведение итогов учебного года. “Нас ожидает трудный путь. Мы должны суметь обеспечить непрерывность учебного процесса, добросовестно проводить уроки, быстро ориентироваться в условиях изменений. Желаю, чтобы новый учебный год стал удачным началом победы и возвращения к нормальной деятельности”, - написал Арутюнян.
Обращаясь к ученикам, он отметил, что ученики - их союзники и оплот. Он призвал учеников быть ответственными, исполнять все санитарно-гигиенические требования, своим поведением помогать как учителям, так и старшим членам их семей, чтобы по возможности скорее преодолеть этот вызов, постигший государство, победить в этой борьбе. “Призываю вас в эти дни заботиться не только о себе, но и о своих одноклассниках и учителях, удвоить усилия по преодолению трудностей, эффективному решению проблем во имя завтрашнего дня Армении, во имя благоденствия и безопасной жизни каждого из нас”, - написал Арутюнян.
1 сентября учебный процесс начался только для студентов первого курса бакалавриата, а для всех остальных студентов занятия начнутся с 15 сентября. Школы также откроются 15 сентября, первоклассники пойдут в школу 14 сентября.