«Ֆրեսկո» փառատոնի շրջանակներում տեղի է ունեցել Ջիվան Գասպարյանի և ընկերների բացօթյա համերգը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 7-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում օգոստոսի 30-ին կայացել է Ջիվան Գասպարյան կրտսերի և ընկերների համերգը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երեկոյի ընթացքում հնչել են Ջիվան Գասպարյանի ինչպես հին և սիրված ստեղծագործությունները, այնպես էլ՝ նոր մշակումներ։
Համերգային երեկոն ամբողջացրին կիթառահար, շրթհարմոնահար Արտակ Ներսիսյանը, բաս կիթառահար Հովհաննես Նալբանդյանը, հարվածային գործիքներ՝ Հակոբ Օրդակյան։
Համերգին հաջորդել է արդեն ավանդական դարձած կինոդիտում-քննարկումը: Ֆիլմերի բացօթյա ցուցադրումները կշարունակվեն մինչև սեպտեմբերի 1-ը Աբովյան փողոցի Սբ. Աննա և Սբ. Կաթողիկե եկեղեցիների հարակից տարածքում:
Փառատոնին այս տարի ներկայացված 3000-ից ավելի հայտից (85 երկիր) ընտրվել է 63 ֆիլմ (23 երկիր): Մրցութային ծրագրում ընդգրկվել են ֆիլմեր, որոնց ուղերձներն են մարդասիրությունը, հայրենասիրությունը, առողջ ապրելակերպը և այլ համամարդկային արժեքներ: Ֆրեսկոյի հանդիսավոր բացման արարողությունը կայացել է սահմանամերձ Բերդ քաղաքում՝ «Բերդ» պարային անսամբլի բացօթյա համերգով, այնուհետև համերգին հաջորդել են միջազգային ֆիլմերի դիտումները:
Փառատոնն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության գլխավոր աջակցությամբ, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի օրհնությամբ և աջակցությամբ և Հայաստանյան «Կլոր սեղան» հիմնադրամի աջակցությամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսային համավարակի (COVID-19) կանխարգելման և վերահսկման կանոնների պահպանմամբ։

В рамках фестиваля “Фреско” под открытым небом состоялся концерт Дживана Гаспаряна и друзей
В рамках VII Международного фестиваля современного искусства и духовных фильмов “Фреско” 30 августа состоялся концерт Дживана Гаспаряна-младшего и друзей.
Как передает «Арменпресс», в ходе вечера прозвучали как старые и любимые произведения Дживана Гаспаряна, так и новые разработки.
Концерт прошел в сопровождении гитариста Артака Нерсисяна, бас-гитариста Оганеса Налбандяна, ударника Акопа Ордакяна.
За концертом последовал ставший уже традиционным кинопросмотр-обсуждение. Показы фильмов под открытым небом на территории, прилегающей к церквям Катогике и Св. Анны на улице Абовяна продолжатся до 1 сентября.
Из более чем 3 000 заявок (из 85 стран), представленных в этом году на фестивале, были отобраны 63 фильма (из 23 стран). В конкурсную программу вошли фильмы о гуманизме, патриотизме, о здоровом образе жизни и других общечеловеческих ценностях.
Торжественная церемония открытия VII Международного фестиваля современного искусства и духовных фильмов “Фреско” состоялась 22 августа в приграничном городе Берд сольным концертом под открытым небом танцевального ансамбля “Берд”. За концертом последовал просмотр фильма.
Фестиваль проводится с благословения и при содействии Первопрестольного Святого Эчмиадзина, при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и при содействии Армянского фонда “Круглый стол” с соблюдением всех противоэпидемических правил.