Շնորհակալ եմ 1990 թվականից ի վեր մեր երկրի բարեկամը լինելու համար.նախագահը շնորհավորել է Իեն Գիլանին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ծննդյան 75-ամյակի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել աշխարհահռչակ ռոք-երաժիշտ, Deep Purple խմբի մենակատար Իեն Գիլանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան 75-ամյակի առթիվ: Դուք ստեղծագործում եք ավելի քան 50 տարի և այն եզակի արտիստներից եք, որոնց երկրպագում է մի քանի ապրող սերունդ: Գիտեմ, որ Deep Purple-ի՝ օգոստոսի սկզբին թողարկված ալբոմը առաջին հորիզոնականներն է զբաղեցնում տարբեր երկրներում, ինչը Ձեր և ձեր ընկերների անսպառ տաղանդի և եռանդի հերթական ապացույցն է:
Շնորհակալ եմ 1990 թվականից ի վեր մեր երկրի բարեկամը լինելու համար: Դուք շատ սիրված եք Հայաստանում, ուստի ինձ իրավունք եմ վերապահում շնորհավորել Ձեզ՝ նաև մեր երկրի քաղաքացիների անունից:
Ջերմությամբ եմ հիշում 2019 թվականի հունիսին Երևանում կայացած մեր հանդիպումը և ուրախ կլինեմ Ձեզ կրկին տեսնել Հայաստանում»:

Я благодарен за то, что Вы с 1990 года были другом нашей страны: президент поздравил Иэна Гиллана
Президент Республики Армения Армен Саркисян по случаю 75-летия направил поздравительное послание всемирно известному рок-музыканту, солисту группы “Deep Purple” Иэну Гиллану.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, в послании, в частности, говорится: “Поздравляю Вас с 75-летием! Вы творите более 50 лет и являетесь одним из тех редких артистов, которым поклоняются уже несколько поколений. Знаю, что альбом “Deep Purple”, выпущенный в начале августа, занимает первое место в разных странах, что является очередным доказательством Вашего неиссякаемого таланта и энергии и таланта и энергии Ваших друзей.
Я благодарен Вам за дружбу с нашей страной с 1990 года. Вас очень любят в Армении, поэтому оставляю за собой право поздравить Вас и от имени граждан нашей страны.
С теплотой вспоминаю нашу встречу, состоявшуюся в июне 2019 года в Ереване, и буду рад снова видеть Вас в Армении”.