Ռոմանոս Պետրոսյանն առաջնային խնդիր է համարում Սևանի ափամերձ գոտիներն ապօրինի տաղավարներից ազատելը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը «Սևան» ազգային պարկ այցելության ժամանակ լճի ափամերձ տարածքում հայտնաբերել է ապօրինի հողազավթումների և ինքնակամ կառուցապատումների զուգակցությամբ շուրջ 130 տնտեսվարման դրվագ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Պետրոսյանը գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«Սևանա լճի ափամերձ գոտում ունենք ապօրինի հողազավթումների և ինքնակամ կառուցապատումների զուգակցությամբ շուրջ 130 տնտեսվարման դրվագ, ևս 150 պայմանագրային վարձակալությամբ գործունեության դեպքեր՝ առանց պետական գրանցման։ Եվ վերջապես՝ տասնամյակներով վարձակալության և կառուցապատման իրավունքով գործող շուրջ 1000 տնտեսվարող՝ ում գործունեության բնույթը, իրավաչափությունն ու սահմանված կարգին համապատասխանությունը դեռ պետք է ուսումնասիրվի միջնաժամկետ կտրվածքով»,- հայտնել է Պետրոսյանը:
Նա նշել է, որ կարճաժամկետ հեռանկարում գերատեսչության առաջնային խնդիրն է՝ պետական բացառիկ սեփականություն հանդիսացող տարածքներն ազատել ապօրինի տաղավարներից, ինքնակամ շենք-շինություններից, պարիսպներից ու կենսական կարևորության այս ոլորտում հաստատել օրենքի գերակայություն:
ՇՄ նախարարն ըդնգծել է, որ իրենց գերնպատակն է վերականգնել Հայաստանի բնաշխարհի անգնահատելի գոհարի՝ Սևանա լճի էկոհամակարգը:

Романос Петросян считает приоритетом освобождение прибрежной зоны Севана от незаконных построек
Министр окружающей среды РА Романос Петросян во время посещения национального парка «Севан» обнаружил около 130 эпизодов хозяйственной деятельности в прибрежной зоне озера в сочетании с незаконным захватом земель и самостроя.
Как передает Арменпресс, об этом Петросян написал на своей странице в Facebook.
«В прибрежной зоне озера Севан у нас около 130 случаев незаконного экономического занятия, самовольного строительства и 150 случаев договорной аренды без государственной регистрации. И наконец, около 1000 хозсубъектов, чей характер деятельности, законность и соблюдение установленного порядка еще предстоит изучить в среднесрочной перспективе», - сказал Петросян.
Он отметил, что в краткосрочной перспективе первоочередная задача министерства - освободить государственные территории от незаконных павильонов, самовольных построек, заборов и установить верховенство закона в этой жизненно важной сфере.
Министр подчеркнул, что их главная цель - восстановить экосистему озера Севан, бесценной жемчужины природы Армении.