ՀՀ նախագահն անդրադարձել է Բեյրութում ստեղծված իրավիճակին և լիբանանահայության հետ կապված խնդիրներին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
«Ցնցված եմ ու խոր ցավ եմ ապրում բարեկամ Լիբանանին, Լիբանանի եղբայրական ժողովրդին ու լիբանանահայ մեր հայրենակիցներին պատուհասած այս մեծագույն դժբախտության լուրից,- մասնավորապես նշված է նախագահի նամակում:- Բեյրութն առաջին անգամը չէ, որ առնչվում է արտակարգ իրավիճակի, կհաղթահարվի նաև այս մեկ փորձությունը:
Հայ ազգային կառույցների համախմբումն ու միակամ գործողությունները նույնպես զորեղ աջակցություն կլինեն մարդկային ու պետական այս ճգնաժամը հաղթահարելու համար»:
Նախագահ Սարգսյանն իր զորակցությունն է հայտնել Վեհափառին, Մայրավանքի հոգևոր դասի բոլոր ներկայացուցիչներին, ազգային ու եկեղեցական գործիչներին, բոլոր լիբանանահայերին:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը Բեյրութում ստեղծված իրավիճակը և լիբանանահայության հետ կապված խնդիրները քննարկել է նաև Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) նախագահ Պերճ Սեդրակյանի և ՀՅԴ բյուրոյի ներկայացուցիչ Հակոբ Տեր-Խաչատուրյանի հետ հեռախոսազրույցների ընթացքում:

President Sarkissian refers to situation in Beirut and issues over Lebanese-Armenians
YEREVAN, AUGUST 5, ARMENPRESS. President Armen Sarkissian sent a letter to the Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I on August 6.
‘’I am shocked and feel great sorrow for this huge disaster that Lebanon, the friendly people of Lebanon and our Lebanese-Armenian compatriots faced. This is not the first time Beirut faces an emergency situation and this great challenge will be also overcome’’, reads the President’s letter.
‘’The consolidation and united actions of the Armenian national organizations will also be a powerful assistance for overcoming this human and state crisis’’, reads the letter.
President Sarkissian expressed solidarity with His Holiness, all the religious representatives and the Lebanese-Armenians.
The President discussed the situation in Beirut and the problems facing the Lebanese-Armenians with President of the ArmenianGeneralBenevolentUnion (AGBU)Berge Setrakian and theARFBureau member Hakob Ter-Khachatryan.