Հնդկաստանն աջակցում է ՀՀ-ին՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում. նախագահն անդրադարձել է իրավիճակին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հուլիսի 29-ին հյուրընկալել է Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դևալին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը խնդրել է իր երախտիքի խոսքերը փոխանցել Հնդկաստանի նախագահ Ռամ Նաթ Քովինդին և իր վաղեմի բարեկամ, վարչապետ Նարենդրա Մոդիին՝ Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության համար:
Հայաստանը Հնդկաստանից ձեռք է բերել հակավիրուսային «Ռեմդեսիվիր» (Remdesivir) դեղամիջոցի խմբաքանակ: Դեղամիջոցը ամենաարդյունավետներից մեկն է համարվում կորոնովիրուսի դեմ պայքարում: «Ռեմդեսիվիր»-ի որոշ քանակ հնդկական արտադրողը՝ Hetero labs ընկերությունը, նվիրաբերել է Հանրապետության նախագահի աշխատակազմին:
Նախագահ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ դեղամիջոցը օգտակար կլինի համավարակի դեմ պայքարում:«Բոլորս գիտենք, որ Հնդկաստանը դեղագործական արտադրանքի ամենամեծ արտադրողներից է,-ասել է Հանրապետության նախագահը։-Հայաստանն առաջիններից մեկն է, որ ձեռք է բերել դեղամիջոցը, հույս ունեմ, որ արդյունքները գոհացուցիչ կլինեն բոլորի համար: Մենք միասին կկարողանանք արդյունավետ պայքարել կորոնավիրուսի դեմ»։
Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև Hetero labs ընկերությանը՝ նախագահի աշխատակազմին դեղամիջոցի խմբաքանակ նվիրելու համար և նշել.«Մենք այն կտրամադրենք առողջապահության նախարարությանը՝ աջակցելու մեր հայրենակիցներին, որոնք առնչվել են կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած դժվարություններին, հատկապես մեր երկրի սահմանային տարածքների բնակիչներին, քանի որ նրանք այս օրերին լրացուցիչ դժվարություններ ունեն՝ հարևան երկրի հրահրած ագրեսիայի պատճառով»:
Դեսպան Կիշան Դան Դևալը հնդկական ընկերության անունից հույս է հայտնել, որ աջակցությունը օգտակար կլինի Հայաստանի համար։«Հույս ունենք, որ այս դեղամիջոցը կօգնի կորոնավիրուսի աճի կորը կտրուկ իջնեցնելուն։ Հուսով ենք նաև, որ այն կօգնի Հայաստանի ժողովրդին՝ վերադառնալու բնականոն կյանքի»,-ասել է դեսպանը։
Հանդիպմանը ներկա ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին՝ անձնական կապերով իրենց աջակցելու և այդ կապերն ի շահ Հայաստանի օգտագործելու համար, ինչպես նաև, ի դեմս դեսպանի՝ երախտագիտություն հայտնել Հնդկաստանի Հանրապետությանը: Նա վստահություն է հայտնել, որ դեղամիջոցն օգտակար կլինի՝ հաղթահարելու կորնավիրուսի համավարակը:
Հանդիպման ընթացքում Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է նաև վերջին շրջանի հայ-ադրբեջանական սահմանի Տավուշի հատվածում Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողություններին և լարվածությանը:«Այս ընթացքում, երբ մենք ու ողջ աշխարհը պայքարում ենք մեկ ընդհանուր թշնամու՝ կորոնավիրուսի համավարակի դեմ, և չնայած այն հանգամանքին, որ գրեթե ողջ աշխարհում հակամարտությունները դադարեցվել են, մեր հարևան երկիրը՝ Ադրբեջանը, փորձեց օգտվել իրավիճակից՝ այս՝ բացասական իմաստով «հնարավորության պատուհանը» օգտագործելով հայ-ադրբեջանական սահմանին ագրեսիա հրահրելու համար»,-ասել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը: Նա նշել է, որ, որպես Հանրապետության նախագահ, հպարտ է, որ մեր զինված ուժերը վերստին իրենց հայրենիքը պաշտպանելու լիակատար ուժ և կարողություն դրսևորեցին:
Նախագահ Սարգսյանը միաժամանակ նշել է, որ որոշակի մտահոգություններ ունի, և դրանցից մեկը վերաբերում է մեր հարավային հարևանի՝ Թուրքիայի բավականին ագրեսիվ հռետորաբանությանը:«Թուրքիան միջազգային հարաբերություններին ոչ հարիր բառապաշար է օգտագործում Հայաստանի նկատմամբ, և սա արվում է առանց որևէ պատճառի,-նշել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը: -Դա այն երկիրն է, որտեղ 105 տարի առաջ ցեղասպանություն է իրականացվել մեր ժողովրդի նկատմամբ»:
Հանրապետության նախագահի մյուս մտահոգությունը վերաբերել է նրան, որ Ադրբեջանը փորձում է տպավորություն ստեղծել, թե իբր Հայաստանը վտանգ է ներկայացնում Ադրբեջանի տարածքով անցնող միջազգային ենթակառուցվածքների համար:«Սա բացարձակ անհեթեթություն է»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Հանրապետության նախագահի հաջորդ մտահոգությունը վերաբերել է Ադրբեջանի կառավարությունից հնչող պաշտոնական հայտարարություններին, թե Ադրբեջանը կարող է հարվածել Մեծամորի ատոմակայանին:«Ես ինքս ֆիզիկոս եմ ու շատ լավ պատկերացնում եմ այն իրական հետևանքները, որ կարող են լինել, եթե հանկարծ նմանատիպ գործողություն կատարվի,-ասել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը:-Այդ դեպքում մենք ունենալու ենք կովկասյան Չեռնոբիլ, որից ո՛չ միայն Հայաստանն է տուժելու, այլև բոլորը, ողջ տարածաշրջանը»:

Индия помогает Армении в борьбе с коронавирусом: президент коснулся ситуации
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, президент Саркисян попросил передать свою благодарность президенту Индии Раму Нат Ковинду и его давнему другу премьер-министру Нарендре Моди за поддержку Армении.
Армения закупила партию антивирусного препарата «Ремдесивир» (Remdesivir) из Индии. Препарат считается одним из самых эффективных в борьбе с короновирусом. Индийский производитель Hetero labs безвозмездно передал администрации президента определенное количество препарата.
Президент Саркисян выразил уверенность, что препарат будет эффективным в борьбе с эпидемией. «Мы все знаем, что Индия является одним из крупнейших производителей фармацевтической продукции, - сказал президент республики. - Армения одной из первых приобрела препарат, надеюсь, результаты будут удовлетворительными для всех. Вместе мы сможем эффективно бороться с коронавирусом».
Армен Саркисян также поблагодарил компанию Hetero labs за предоставление партии лекарств администрации президента. «Мы передадим ее министерству здравоохранения, чтобы поддержать наших соотечественников, которые столкнулись с трудностями в результате коронавируса, особенно жителей наших приграничных районов, поскольку в эти дни у них возникли дополнительные трудности из-за агрессии, спровоцированной соседней страной».
Посол Кишан Дан Девал от имени индийской компании выразил надежду, что помощь будет полезна для Армении. «Мы надеемся, что это лекарство поможет резко снизить кривую роста коронавируса. Мы надеемся также, что это поможет народу Армении вернуться к нормальной жизни», - сказал посол.
В ходе встречи президент Республики также коснулся недавних военных действий и эскалации ситуации, спровоцированной Азербайджаном на участке Тавушской области армяно-азербайджанской границе.
«В то время, когда мы и весь мир сражаемся с общим врагом - коронавирусом, несмотря на то, что почти все конфликты в мире прекратились, наш сосед - Азербайджан, попытался использовать в негативном ключе это «окно возможностей», чтобы спровоцировать агрессию на армяно-азербайджанской границе», - сказал президент Армен Саркисян.
Он отметил, что, как президент Республики он горд тем, что наши Вооруженные силы вновь продемонстрировали свою способность всецело защищать свою Родину.
В то же время президент Саркисян отметил, что у него есть определенные опасения, одно из которых касается довольно агрессивной риторики нашего южного соседа - Турции. «Турция использует в отношении Армении неподобающую в международных отношениях лексику, и делает это без какой-либо причины, - сказал президент Армен Саркисян. - Это страна, где 105 лет назад был совершен Геноцид армянского народа».
Другая обеспокоенность президента республики связана с тем, что Азербайджан пытается создать впечатление, что Армения представляет угрозу для международной инфраструктуры, проходящей через территорию Азербайджана. «Это полная чушь», - сказал президент Саркисян.
Следующее беспокойство президента республики касалось официальных заявлений правительства Азербайджана о том, что Баку может нанести удар по Мецаморской АЭС. «Я сам физик, и у меня есть очень четкое представление о реальных последствиях, которые могут произойти, если вдруг такие действия будут предприняты, - сказал президент Армен Саркисян. - В этом случае у нас будет кавказский Чернобыль, от которого пострадает не только Армения, но и все, весь регион».