Հիմնադրամը հատկացումներ կտրամադրի զոհված զինծառայողների ընտանիքներին և հաշմանդամություն ունեցողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի ակտիվների և պարտավորությունների կառավարման հանձնաժողովը 2020 թվականի հուլիսի 24-ին կայացած նիստում որոշում է կայացրել սահմանված կարգով հատկացումներ տրամադրել զոհված և հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամից։
«Հատկացումներ կտրամադրվեն 2018–2020թթ․տեղի ունեցած 5 դեպքի մասով՝ երեք զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին և երկու 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողների, ինչպես նաև 2015-2016 թթ. տեղի ունեցած 4 դեպքի մասով՝ 3 զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամներին և մեկ 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողի։ Պայմանագրային զինծառայողներ Զոհրաբ Գևորգի Սիանոսյանի, Արթուր Մարտունի Նալբանդյանի, Հայկազ Բաբկենի Մաթևոսյանի ընտանիքի անդամներին կփոխանցվի միանվագ 10 միլիոն ՀՀ դրամ և 20 տարվա ընթացքում կտրամադրվի ամսական 250 000 ՀՀ դրամ: Իսկ 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողներ Ռաֆայել Վաղարշակի Ազիզյանին և Արտակ Վլադիկի Օհանյանին կփոխանցվի միանվագ 5 միլիոն ՀՀ դրամ և 20 տարվա ընթացքում կտրամադրվի ամսական, համապատասխանաբար, 200 000 ՀՀ դրամ և 150 000 ՀՀ դրամ: Արթուր Մարտունի Նալբանդյանի ընտանիքին և Արտակ Վլադիկի Օհանյանին լրացուցիչ կտրամադրվի ամսական 100 000 ՀՀ դրամ օրենքով սահմանված կարգով՝ մինչև ավագ երեխայի չափահաս դառնալը»,- նշում են հիմնադրամից:
2015-2016թթ. տեղի ունեցած դեպքերի մասով հիմնադրամը զինծառայողներին և նրանց ընտանիքներին կտրամադրի ամսական հատուցումներ՝ 20 տարվա կտրվածքով, որոնց չափը կկազմի հիմնադրամի կողմից օրենքով սահմանված վճարվող ամսական հատուցումների և զինծառայողներին արդեն իսկ վճարվող պետական կենսաթոշակային ապահովության շրջանակներում վճարվող ընդհանուր գումարի դրական տարբերությունը:
Համաձայն «Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ի, «Կոնվերսբանկ» ՓԲԸ-ի և «Արցախբանկ» ՓԲԸ-ի հետ կնքված պայմանագրերի՝ գումարները փոխանցվելու են շահառուների համար բացված հատուկ բանկային հաշիվներին, որոնք սպասարկվում են անվճար:

Фонд “1000 +” предоставит суммы семьям погибших и военнослужащим с инвалидностью
Комиссия по управлению активами и обязательствами Фонда страхования военнослужащих на заседании 24 июля 2020 года приняла решение в установленном порядке предоставить ассигнования семьям погибших и военнослужащим, имеющим инвалидность.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Фонд страхования военнослужащих.
“Будут выделены ассигнования по 5 случаям 2018 - 2020 гг.: членам семей трех погибших военнослужащих и военнослужащим с инвалидностью 2-ой группы, а также 2015 - 2016 гг.: по 4 случаям - членам семей 3 погибших военнослужащих и военнослужащему с инвалидностью 2-ой группы. Членам семей погибших военнослужащих Зограба Геворковича Сианосяна, Артура Мартуновича Налбандяна, Айказа Бабкеновича Матевосяна будет выдано единовременно по 10 млн драмов и в течение 20 лет ежемесячно будет выдаваться по 250 000 драмов. Военнослужащим с инвалидностью 2-ой группы Рафаэлю Вагаршаковичу Азизяну и Артаку Владиковичу Оганяну будет выдано единовременно по 5 млн драмов, и в течение 20 лет ежемесячно будет выдаваться по 200 000 драмов и 150 000 драмов соответственно.
Семье Артура Налбандяна и Артаку Владиковичу Оганяну дополнительно будет выдаваться по 100 000 драмов ежемесячно, в порядке, установленном законом, до совершеннолетия старшего ребенка”, - отметили в фонде.
По части случаев, произошедших в 2015-2016 гг., фонд предоставит военнослужащим и их семьям ежемесячные компенсации в разрезе 20 лет, размер которых составит положительную разницу между ежемесячными выплатами фонда и общей суммой, уже выплачиваемой военнослужащим в рамках государственного пенсионного обеспечения.
Согласно договорам, заключенным с ЗАО “Армбизнесбанк”, ЗАО “Конверсбанк” и ЗАО “Арцахбанк”, суммы будут переводиться на открытые для бенефициаров специальные банковские счета, которые обслуживаются бесплатно.