Պատմական հիշողության մանիպուլյացիան, Ադրբեջանի երկակի ստանդարտներն ու ֆաշիզմի վերակենդանացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի ժուռնալիստների միության անդամ, «Мир Кавказа» միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն և գիտական ղեկավար Մաքսիմ Վասկովը Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության և երկրում ֆաշիզմի վերակենդանացման մասին ծավալուն հոդված է հրապարակել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հոդվածը տեղադրվել է ՌԴ ուժային կառույցներին պատկանող News Front լրատվական գործակալության կայքում:
Հեղինակը նշում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության գոյության ողջ ընթացքում հայատյաց քաղաքականության սերմանումը, որը սկզբունքորեն նույնական է ռասիզմին, հանդիսանում է ադրբեջանական ներքին քաղաքականության հիմքը:
«Մենք՝ ռուսներս, այդ, ըստ էության, տեղեկատվական պատերազմի դրսևորումները տեսնում ենք նաև մեր քաղաքացիների նկատմամբ, որոնց, նույնիսկ հայկականին մի փոքր նման ազգանուն ունենալու համար շատ կոպիտ և խտրական ձևով չեն թողնում Ադրբեջան»,- գրել է Վասկովը:
Լրագրողը նշում է, որ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի վարած տեղեկատվական պատերազմի կարևոր տարրը պատմական հիշողության մանիպուլյացիան է:
«Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի տոնի նախօրեին Ադրբեջան նախագահ Իլհամ Ալիևը ՏԱՍՍ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Միխայիլ Գուսմանին տված հարցազրույցում հերթական անգամ փորձել է ռասիզմ և հակահայ թեզեր քարոզել՝ միակողմանի տեղեկատվություն ներկայացնելու միջոցով: Նյութն իր բովանդակությամբ, ինչպես պատասխանների, այնպես էլ հարցերի առումով, միակողմանի բնույթ է կրում և ներկայացնում է փաստերի խեղաթյուրում, որն ակնհայտորեն միտված է Ադրբեջանի դրական իմիջի ստեղծմանը և դրան հակառակ՝ Հայաստանի ու հայերի ծայրահեղ բացասական կերպարի ձևավորմանը»,- նշել է լրագրողը:
Վասկովը հոդվածում հռետորական հարց է տվել, թե ուրիշ ինչ կարելի էր սպասել այդ հարցազրույցից, երբ հարցազրույց վերցնողը Ադրբեջանի երեք շքանշանի ասպետ է, որը հարցազրույց է վերցնում Ադրբեջանի նախագահից, ընդ որում ՝ Հայաստանին վերաբերող թեմայով։
ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում նկատելի են նաև Ադրբեջանի երկակի ստանդարտները:
«Ադրբեջանի նախագահը քննադատում է որոշ երկրներում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմին նվիրված հուշարձանների նկատմամբ վանդալիզմի դրսևորումները, սակայն համեստորեն լռում է այն մասին, թե Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսներին նվիրված քանի հուշարձան է ոչնչացվել Ադրբեջանի տարածքում միայն այն պատճառով, որ դրանք նվիրված են եղել հայ հերոսների հիշատակին»,- գրել է Վասկովը:
Դեռևս 1988թ. Կիրովաբադում ապամոնտաժվել և քանդվել է Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս, մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի բրոնզե կիսանդրին։ Չարդախլու (Խաչիսար) գյուղի տարածքում, որտեղ ծնվել են երկու մարշալներ Հովհաննես Բաղրամյանը և Համազասպ Բաբաջանյանը, ավերվել է Բաղրամյանի հայրական տունը, որը վերածվել էր թանգարանի, իսկ մարշալի կիսանդրին ապամոնտաժվել և փոխարինվել է ադրբեջանական աշուղի հուշարձանով: Արցախի այս հայկական գյուղում ադրբեջանցիների կողմից ոչնչացվել է բացարձակապես ամենը, ինչ հիշեցնում էր երկու մարշալների, տասնյակ գեներալների և այլ բարձրաստիճան զինվորականների մասին։
1988 թվականին Շուշիում ադրբեջանցիների կողմից ավերվել է նաև Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս, օդաչու Նելսոն Ստեփանյանի հուշարձանը: Նույն ճակատագրին են արժանացել նաև ժամանակակից Ադրբեջանի տարածքում գտնվող բազմաթիվ այլ հուշարձաններ, որոնք իրենց մեջ ընդհանուր հիշողություն էին պարունակում Հայրենական մեծ պատերազմի մասին և այսպես թե այնպես կապված էին հայերի հետ։ Լրագրողը նշում է, որ ադրբեջանական գործող իշխանությունը ոչ միայն չի քննադատում նման վանդալիզմը, այլև շարունակում է պատմությունը խեղաթյուրել դասագրքերի և ԶԼՄ-ների միջոցով։
Ադրբեջանի նախագահի հետ հարցազրույցի ընթացքում ՏԱՍՍ-ի լրագրող Գուսմանը հարցնում է. «Որոշ երկրներում հուշարձաններ և հուշատախտակներ են կանգնեցնում ֆաշիստական գործունեություն ծավալած գործիչների հիշատակին», հաշվի առնելով Ադրբեջանի նախագահի՝ Գարեգին Նժդեհի նկատմամբ ունեցած ատելությունն ու խեղաթյուրված պատկերացումները, լրագրողը միտումնավոր է նման հարց տալիս, որպեսզի Ալիևը դարձյալ հնարավորություն ունենա հնչեցնել իր նախօրոք պատրաստված թեզերը:
Ինչպես և սպասվում էր՝ Ալիևը հարցին պատասխանելիս անդրադարձ է կատարում Գարեգին Նդժեհին և Երևանում նրա պատվին կանգնեցված հուշարձանին: Ադրբեջանի նախագահը որևէ կերպ չի հիշատակում գերմանական բանակի կազմում կռված Ադրբեջանական լեգիոնի և ֆաշիզմին աջակցած ադրբեջանցի գործիչների մասին, փոխարենը գերմանացիների հետ համագործակցելու առումով մեղադրանքներ է հնչեցնում Նժդեհի հասցեին, չնայած այն փաստին, որ չկան փաստական ապացույցներ գերմանական կողմի հետ Նդժեհի համագործակցության մասին: Գարեգին Նժդեհի մասին քննադատությունը հիմնված է միայն որոշ կցկտուր վկայությունների վրա, փոխարենը բազմաթիվ փաստական ապացույցներ կան Ադրբեջանի քաղաքական գործիչների և Երրորդ Ռեյխի համագործակցության մասին:
Գերմանական բանակի կազմում ադրբեջանական լեգիոնականներից է Աբդուրախման Ֆաթալիբեյլին, որը եղել է Կարմիր բանակի սպա, սակայն որին, պատերազմի ժամանակ գերի ընկնելուց հետո, իր կողմն է քաշել Ադրբեջանի առաջին հանրապետության հիմնադիրներից մեկը՝ նացիստների հետ ակտիվ համագործակցող Մամեդ Էմին Ռասուլզադեն: Կարմիր բանակի դեմ կռված Ռասուլզադեի հուշարձանը կանգնեցված է Ադրբեջանում, իսկ Ֆաթալիբեյլիի մասին ֆիլմ է նկարահանվել Ադրբեջանի առաջին հանրապետության 100-ամյակի շրջանակներում, որում գլխավոր դերերում Ֆաթալիբեյլիի հրամանատարության ներքո նացիստական զորքում կռված զինվորներն են, որոնք փառաբանում են նացիստական ռեժիմը: Ֆիլմում հպարտությամբ ընդգծվում է, որ Ադոլֆ Հիտլերն այնքան էլ չէր վստահում բոլոր լեգիոններին, բացի ադրբեջանականից:
«Ադրբեջանի ղեկավարության գործողությունների տրամաբանության մեջ ամբողջությամբ տեղավորվում է նաև 2009թ. Բաքվի 26 կոմիսարների հուշարձանը ապամոնտաժելու որոշումը։ Եթե մենք նայենք ադրբեջանական պատմության դասագրքերի բովանդակությանը, և այն, թե ինչպես է այնտեղ խոսվում ոչ միայն հայերի, այլև Ռուսաստանի և ռուսների մասին, միշտ այն համատեքստում, որ մենք օկուպանտ ենք և բռնարարներ, ապա ամեն ինչ իր տեղը կընկնի»,- նշել է լրագրողը:
Եզրափակելով հոդվածը, Վասկովը նշել է, որ Ադրբեջանը հիմա մի երկիր է, որտեղ ֆաշիստական կամակատարների հերոսացում է տեղի ունենում, Ադրբեջանում պետական քաղաքականությունը ռուսական կայսերական և խորհրդային անցյալի մասին հիշողությունն արմատախիլ անելն է, և ընթանում է պատմության համակարգված կեղծում։

Манипуляция исторической памятью, двойные стандарты Азербайджана и реабилитация фашизма
Член Союза журналистов России, директор и научный руководитель Центра международных исследований “Мир кавказа” Максим Васков опубликовал статью об армяноненавистнической политике Азербайджана и реанимации фашизма в стране. Как передает Арменпресс, статья размещена на сайте информационного агентства “News Front”, принадлежащего силовым структурам РФ.
Автор отмечает, что за все время существования Азербайджанской Республики насаждение армяноненавистнической политики, принципиально идентичной расизму, является основой внутренней политики Азербайджана.
“Мы, россияне видим проявления этой по сути информационной войны, в том числе и в отношении наших граждан, которых, если у них фамилия хоть немного похожая на армянскую , в грубой и дискриминационной форме их просто не впускают в Азербайджан”, - написал Васков.
Журналист отмечает, что важным элементом информационной войны Азербайджана против Армении является манипуляция исторической памятью.
“Накануне Дня Победы в Великой Отечественной войне президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью первому заместителю генерального директора ТАСС Михаилу Гусману в очередной раз попытался пропагандировать расизм и антиармянские тезисы посредством представления односторонней информации. Материал по своему содержанию, как в плане ответов, так и вопросов, носит односторонний характер и представляет искажение фактов, которые явно направлены на создание положительного имиджа Азербайджана и, вопреки всему, формирование крайне негативного образа Армении и армян”, - отметил журналист.
В статье Васков ставит риторический вопрос, чего еще можно было ожидать от этого интервью, когда интервьюер-рыцарь трех орденов Азербайджана, который берет интервью у президента Азербайджана, причем на тему, касающуюся Армении.
В интервью ТАСС заметны и двойные стандарты Азербайджана
“Президент Азербайджана критикует проявления вандализма в отношении памятников, посвященных Второй мировой войне в некоторых странах, однако скромно молчит о том, сколько памятников героям Великой Отечественной войны было уничтожено на территории Азербайджана только по той причине, что они были посвящены армянским героям”, - написал Васков. На территории села Чардахлу (Хачисар), где родились два маршала Ованес Баграмян и Амазасп Бабаджанян, разрушен отцовский дом Баграмяна, который был превращен в музей, а бюст маршала был демонтирован и заменен памятником азербайджанскому ашугу. В этом армянском селе Арцаха азербайджанцами было уничтожено абсолютно все, что напоминало о двух маршалах, десятках генералов и других высокопоставленных военных.
Та же участь постигла и множество других памятников на территории современного Азербайджана, которые содержали в себе общую память о Великой Отечественной войне и так или иначе были связаны с армянами.
Еще в 1988 г. в Кировабаде был снесен бронзовый бюст дважды Героя Советского Союза маршала Ованеса Баграмяна. Журналист отмечает, что действующая азербайджанская власть не только не критикует подобный вандализм, но и продолжает искажать историю посредством учебников и СМИ.
В интервью с президентом Азербайджана журналист ТАСС Гусман спрашивает: “В некоторых странах памятники и мемориальные доски воздвигают памяти деятелей, развернувших фашистскую деятельность”, учитывая ненависть и искаженное представление президента Азербайджана Гарегина Нжде, журналист преднамеренно задает подобный вопрос, чтобы Алиев вновь имел возможность озвучить свои заранее подготовленные тезисы.
Как и ожидалось, отвечая на вопрос, Алиев коснулся и Гарегина Ндже и памятника, воздвигнутого в его честь в Ереване. Президент Азербайджана никоим образом не упомянул азербайджанских деятелей, воевавших в составе германской армии, поддержавших Азербайджанский легион и фашизм, вместо этого в плане сотрудничества с немцами озвучивает обвинения в адрес Нжде, несмотря на то, что нет фактических доказательств сотрудничества Ндже с германской стороной. Критика в адрес Гарегине Нжде основана лишь на некоторых отрывочных свидетельствах, зато есть множество фактических доказательств сотрудничества политических деятелей Азербайджана и Третьего Рейха.
В составе германской армии азербайджанский легионер Абдурахман Фаталибейли, который был офицером Красной армии, попав в плен во время войны, перешел на сторону одного из основателей первой Азербайджанской Республики Мамеда Эмина Расулзаде, активно сотрудничающего с нацистами. Памятник Расулзаде, воевавшего против Красной Армии, установлен в Азербайджане, а о Фаталибейли был снят фильм в рамках 100-летия первой Азербайджанской Республики. В нем показано, как под командованием Фаталибейли сражались воины нацистской армии, прославляющие нацистский режим. В фильме с гордостью подчеркивается, что Адольф Гитлер не доверял легионерам, за исключением азербайджанских.
“В логику действий руководства Азербайджана полностью умещается и решение о демонтаже памятника 26 комиссарам Баку в 2009 году. Если мы обратим внимание на содержание азербайджанских учебников истории, и то, как там говорится не только об армянах, но и о России и о русских, всегда в том контексте, что мы оккупанты и насильники, то все встанет на свои места”, - отмечает журналист.
Завершая статью, Васков признает, что Азербайджан страна, где происходит героизация фашистских приспешников, государственная политика в Азербайджане искореняет память о российском имперском и советском прошлом, там проводится систематизированная фальсификация истории.