Երևանի ավագանին ընդունեց Նուբարաշենի գոտիավորման նախագծի մշակման քաղաքաշինական առաջադրանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ավագանին հունիսի 24-ին, 4-րդ նստաշրջանի 5-րդ նիստի ժամանակ ընդունեց Նուբարաշենի գոտիավորման նախագծի մշակման քաղաքաշինական առաջադրանքը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Երևան նախագիծ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Սուրեն Օհանյանը նշեց, որ նախագծով պետք է հաշվի առնվեն Երևան քաղաքի 2006-2020թթ. գլխավոր հատակագծում ներառված հիմնական դրույթները:
«Այդ ամենի հետ մեկտեղ պետք է մշակվի նաև Երևանի 2020-2030թթ. գլխավոր հատակագծի կազմի մեջ 2020 թվականին առաջնահերթ Նուբարաշենի վարչական տարածքի հատվածը՝ Նուբարաշեն վարչական շրջանի տարածքի գոտիավորման նախագծի մշակմանը զուգահեռ՝ ներառելով գլխավոր հատակագծի դրույթները: Ինչպես նաև պետք է հաշվի առնվեն հաստատված և գործող քաղաքաշինական ծրագրային այլ փաստաթղթերում և հողօգտագործման սխեմաներում ընդգրկված դրույթները»,- նշեց Օհանյանը:
Նրա խոսքով՝ նախագծի նպատակն է մշակել Երևանի Նուբարաշեն վարչական շրջանի գոտիավորման նախագիծը, որը քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթուղթ է և որով կսահմանվեն նշված տարածքների փաստացի և հեռանկարային օգտագործման ու կառուցապատման նկատմամբ պարտադիր պահանջները` վարչական շրջանի ամբողջ տարածքում կենսագործունեության բարենպաստ միջավայրի ձևավորման նպատակով:
Որոշումն ընդունվեց 35 «կողմ», 3 «դեմ» և 6 «ձեռնպահ» ձայներով:
Երևանի Նուբարաշեն վարչական շրջանի ընդհանուր տարածքը կազմում է 1 724 հա, բնակչությունը 9 900 մարդ (2019թ. հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ):

Совет старейшин Еревана принял градостроительное задание по разработке проекта зонирования Нубарашен
Совет старейшин Еревана 24 июня на 5-ом заседании 4-ой сессии принял градостроительное задание по разработке проекта зонирования Нубарашена
Как передает Арменпресс, директор ЗАО “Ереван Проект ” Сурен Оганян отметил, что в проекте должны быть учтены основные положения, включенные в генеральный план в 2006 - 2020 годах.
“Наряду со всем этим, должна быть разработана программа развития Еревана на 2020 – 2030 гг. В состав генплана входит приоритетная в 2020 году часть Нубарашенской административной территории, вместе с разработкой проекта зонирования территории административного района Нубарашен, включая и положения генерального плана. Также должны быть учтены и положения, включенные в утвержденные и действующие градостроительные программные документы и схемы землепользования”, - отметил Оганян.
По его словам, цель проекта - разработать проект зонирования ереванского административного района Нубарашен, который является программным градостроительным документом, согласно которому будут установлены обязательные требования к фактическому и перспективному использованию и застройке указанных территорий с целью формирования благоприятной среды жизнедеятельности на всей территории административного района.
Решение было принято 35 голосами “за”, 3 “против” и 6 воздержавшимися.
Общая площадь административного района Нубарашен по состоянию на 1 октября составляет 1 724 га, население - 9 900 человек.