«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն աջակցում է Լիբանանի հայկական կրթական կառույցներին և մեդիային
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը 55 հազար ԱՄՆ դոլարի նվիրատվություն է կատարել՝ աջակցելով Լիբանանի կրթական հաստատություններին, որոնք երկրում տիրող սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամային պայմանների պատճառով հայտնվել են դժվարին կացության մեջ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից, միջոցները հավաքագրվել են Ֆրանսիայի և Գերմանիայի հիմնադրամի տեղական կառույցների կողմից։
«Այժմ, երբ մեր բոլոր ճիգերն ուղղված են սատարելու Հայաստանի և Արցախի առողջապահական ոլորտին, կարևոր է նաև ձեռք մեկնել Լիբանանում անելանելի դրության մեջ գտնվող մեր կրթամշակութային օջախներին, ինչպես նաև տասնյակ տարիներ գործող հայալեզու լրատվամիջոցներին։ Լիբանանում սոցիալ-տնտեսական ծանր ճգնաժամն էլ ավելի ահագնացավ համավարակի տարածմամբ։ Աշխարհասփյուռ հայկական համայնքները համահայկական հիմնադրամի մշտական ուշադրության կենտրոնում են»,- նշում է հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը։
Ի հավելումն այս աջակցության, ընհանուր առմամբ 10 հազար ԱՄՆ դոլար համամասնաբար կտրամադրվի Լիբանանի հայկական լրատվամիջոցներին՝ «Ազդակ», «Զարթոնք» և «Արարատ» օրաթերթերին, ինչպես նաև «Վանայ Ձայն» ռադիոկայանին։
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը 2019 թվականի դեկտեմբերին Լիբանանի Ազգային առաջնորդարանի միջոցով հայկական 18 կրթական հաստատությունների էր փոխանցել 150 հազար ԱՄՆ դոլարի նվիրատվություն, որից 50 հազարը՝ Արցախի կառավարությունից։

Всеармянский фонд “Айастан” содействует армянским образовательным структурам и медиа Ливана
Всеармянский фонд “Айастан”, оказав содействие образовательным учреждениям Ливана, которые вследствие царящего в стране социально-экономического кризиса, оказались в трудном положении, передал им в дар 55 000 долларов США. Как сообщили «Арменпресс» во Всеармянском фонде “Айастан”, средства были собраны местными структурами фонда Франции и Германии.
“Сейчас, когда все наши усилия направлены на поддержку сферы здравоохранения Армении и Арцаха, необходимо протянуть руку помощи и нашим образовательно-культурным очагам, находящимся в безвыходном положении в Ливане, а также действующим на протяжении десятилетий армяноязычным СМИ. Тяжелый социально-экономический кризис в Ливане более усилился вследствие эпидемии COVID-19. Армянские общины всего мира находятся в центре постоянного внимания Всеармянского фонд”, - отмечает исполнительный директор фонда Айкак Аршамян.
В дополнение к этому содействию, 10 000 долларов США будут предоставлены армянским СМИ Ливана - газетам “Аздак”, “Зартонк” и “Арарат”, а также радиостанции “Вана Дзайн”.
Всеармянский фонд “Айастан” в декабре 2019 года посредством Национального предстоятельства Ливана передал 18 армянским образовательным учреждениям пожертвования в размере 150 000 долларов США, из которых 50 000 - правительству Арцаха.