Ստարտափները կարող են վերափոխել հետհամավարակային աշխարհը․ ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրիտանական հեղինակավոր Financial Times պարբերականի ինովացիոն բաժնի խմբագիր Ջոն Թորնհիլի հետ զրույցում Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը խոսել է տեխնոլոգիական ստարտափների, աշխարհի վերափոխման և փոքր երկրների ակումբ ստեղծելու գաղափարի մասին։Financial Times-ի նախաբանն ու հարցազրույցը, որը թարգմանաբար ներկայացրել էՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը,ներկայացվում են ստորև.
«Արմեն Սարգսյանն արտասովոր նախագահ է։ Նախ և առաջ, նա աշխարհում պետությունների այն սակավաթիվ ղեկավարներից է, որը խոր գիտելիքներ ունի տեխնոլոգիաների ոլորտում, անվանի գիտնական է և գլոբալ մարտահրավերների վերաբերյալ տարբերվող մոտեցում ունի։ Թեպետ Հայաստանում նախագահի դերը մեծ հաշվով արարողակարգային է՝ նա օգնում է կապ հաստատել իր երկրի երեք միլիոն բնակչության և ամբողջ աշխարհով մեկ սփռված ութ միլիոն հայության միջև։
Խորհրդային Միության տարիներին Արմեն Սարգսյանը տեսաբան ֆիզիկոս էր: Ստանալով հեղինակավոր Լենինյան մրցանակ՝ նա հետազոտական աշխատանք իրականացրեց Քեմբրիջի համալսարանում՝ Սթիվեն Հոքինգի կողքին։ Նա նաև հայտնի Wordtris-Tetris համակարգչային խաղի համահեղինակն է։ Երբ 1991 թվականին Հայաստանն անկախացավ Խորհրդային Միությունից, Արմեն Սարգսյանը դարձավ իր երկրի առաջին դեսպանը Միացյալ Թագավորությունում և եվրոպական մի շարք երկրներում։ Նա նաև եղել է միջազգային բիզնես խորհրդատու և Հայաստանի վարչապետ։
Այս հարցազրույցում Սարգսյանը կոչ է անում ստեղծել փոքր, բայց հաջողակ երկրների ակումբ՝ հիմք դնելով նորարարական քաղաքականությանը։ Հայաստանը սիրում է իրեն անվանել ստարտափային ազգ, և, Արմեն Սարգսյանի կարծիքով, բոլոր երկրներն այժմ պետք է որդեգրեն ճկուն, տեխնոլոգիաներին միտված մտածողություն։
Նա նաև պնդում է․
· Covid-19-ի ճգնաժամն արագացրել է ապագա զարգացումները,
· Կառավարությունները պետք է աջակցեն նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, ոչ թե՝ պաշտպանեն նախկին արդյունաբերական ճյուղերը,
· Էլեկտրոնային կառավարումը կարող է վերափոխել երկրների գործելաոճը,
· Ստարտափները կենսական դեր ունեն նորարարությունների առաջխաղացման գործում,
· Մենք չպետք է հետին պլան մղենք կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը,
· Ճգնաժամը կնպաստի ինչպես հեռավար առողջապահության, այնպես էլ՝ հեռավար ուսուցման զարգացմանը։
-Իսրայելի նման, Հայաստանը նույնպես երբեմն բնութագրվում է որպես «ստարտափային ազգ»։ Ինչպե՞ս է Հայաստանն արձագանքել համավարակին։ Ինչպե՞ս է աշխարհը փոխվելու այս ճգնաժամի արդյունքում։
-Իրավիճակը բացառիկ է այն իմաստով, որ այստեղ խոսքը ոչ թե վարակի բնույթի, այլ այն պայմանների մասին է, որոնցում այդ վարակը զարգանում է։ Աշխարհը դարձել է առավել դինամիկ և անկանխատեսելի։ Սրընթաց փոփոխություններ են տեղի ունենում մարդկային գործունեության բոլոր ասպարեզներում՝ սկսած քաղաքականությունից մինչև մարդկային պարզ հարաբերություններ։
Կորոնավիրուսի ճգնաժամը միայն արագացրեց այս վերափոխումները, քանի որ այն հրատապություն հաղորդեց մեր կյանքի բոլոր ոլորտներին՝ ստիպելով հարցականի տակ դնել մեր վարքագիծն ու համոզմունքները։ Այդ իմաստով ամբողջ աշխարհում տարածված Covid-19 համավարակն ավելի շատ աշխարհում տեղի ունեցող խոր փոփոխությունների հետևանք է, քան՝ պատճառ։ Ուստի, շատ կարևոր է դիտարկել դրա հիմքում ընկած միտումները։
Մենք տեսնում ենք, որ յուրաքանչյուր երկիր ընտրել է կորոնավիրուսի դեմ պայքարի սեփական մեթոդն, ինչը նշանակում է, որ գրանցված արդյունքներն լինելու են տարբեր, հատկապես երբ սահմանները վերաբացվեն, և ճանապարհորդությունները վերսկսվեն։ Ընդհանուր առմամբ, հուսով եմ՝ այս ճգնաժամը կդառնա կատալիզատոր՝ գիտության և առողջապահության ոլորտում առաջնահերթությունների վերագնահատման համար՝ նպաստելով երկու ոլորտների ավելի սերտ ինտեգրմանը: Դժբախտաբար, համավարակը կտրուկ ազդելու է զբաղվածության ոլորտի վրա, քանի որ հնարավոր է՝ տնտեսության վերագործարկման արդյունքում որոշ աշխատատեղեր վերանան։ Հետևաբար, կառավարությունների համար ավելի կարևոր է դառնում նոր տնտեսություններ և նոր աշխատատեղեր ստեղծելու վրա կենտրոնանալը, քան՝ փորձել վերակենդանացնել ժամանակային առումով իրենց սպառած արդյունաբերության ճյուղերը։ Ճկուն աշխատուժ ունենալու խիստ անհրաժեշտությունը մեզ կստիպի վերանայել կրթական և մասնագիտական վերապատրաստումը։ Մենք պետք է արագորեն լուծենք կարևորագույն այս խնդիրները, ինչն էլ իր հերթին կարող է նպաստել գիտության, կրթության և աշխատանքի՝ երեք այս ոլորտների միջև համագործակցությանը։
Ավելին, վտանգ կա, որ առողջապահության ոլորտում համաշխարհային ճգնաժամն ուշադրությունը կշեղի կլիմայի փոփոխության հարցից՝ որպես քաղաքական օրակարգի առանցքային թեմա: Այս երկուսն էլ ինչ-որ առումով հակասական կապի մեջ են, քանի որ վերջին երկու ամսվա ընթացքում հանածո վառելիքի օգտագործումը նվազել է։ Իրենց տնտեսական գործունեությունը վերսկսելու՝ երկրների շտապողականությունը կարող է հակառակ ազդեցություն ունենալ կլիմայի վրա, քանի որ բնապահպանական կարգավորումներն, ամենայն հավանականությամբ, կմեղմացվեն կամ կչեղարկվեն:
Հիանալի կապ է ստեղծվել հանրային առողջապահության և հանրության բարեկեցության միջև, որ Հայաստանը և ամբողջ աշխարհը փորձում են ապահովել։
Այս աննախադեպ իրավիճակում մեր ուշադրությունը պետք է կենտրոնացնենք հասարակության խոցելի շերտի՝ մարդկանց վրա, ովքեր զրկված են կայուն եկամուտ ստանալու հնարավորությունից։ Այդ մարդկանց, ինչպես նաև անորոշության հետևանքով տուժած մյուս խմբերին ուղղված մեր անկեղծ ու մշտական աջակցությունը պետք է դառնա վերականգնման անբաժանելի նախապայման:
-Ի՞նչ դեր կարող են ունենալ ստարտափները հետճգնաժամային տնտեսության համար։
-Ստարտափները շարունակելու են առանցքային դեր խաղալ հետհամավարակային աշխարհում։ Ցավալի իրականությունն այն է, որ յուրաքանչյուր երկրում աճելու է գործազրկության մակարդակը։ Ընկերությունները ստիպված են լինելու լարել իրենց ուժերը չխորտակվելու համար՝ միաժամանակ կրճատելով հետագա ծախսերը և փորձելով հարմարվել ապրուստի, սպառման և աշխատանքի նոր ձևերին։ Ինչպես և 2008 թվականի ճգնաժամից հետո, այս անգամ ևս մարդիկ ստիպված կլինեն գնալ առավել մեծ ռիսկերի և գործարկել նոր ընկերություններ, քանի որ հնարավոր է՝ նրանք չկարողանան վերադառնալ իրենց հին աշխատանքին։ Կառավարությունները պետք է ամեն կերպ խրախուսեն ռիսկի դիմելու նման ձևերը, քանի որ այդ ընկերությունները կարող են օգնել մեզ՝ գնալ նորարարությունների և առավել արդյունավետ ապրել ու աշխատել հետհամավարակային աշխարհում։ Դա կարող է լինել ներդրողների համար հարկային արտոնությունների սխեմաների ստեղծման տեսքով, որպեսզի նրանք առավել մեծ կապիտալ հատկացնեն այս ստարտափներին: Կամ էլ կարող է արտահայտվել յուրաքանչյուր երկրում էկոհամակարգի աջակցությամբ՝ հավաստիանալու, որ գործում է իրավական, կրթական և տեխնոլոգիական ճիշտ միջավայր: Նման քաղաքականությունը կարևոր է գործազուրկներին աշխատատեղով ապահովելու համար, ինչպես նաև հնարավորություն տալ մեզ՝ արագորեն փոխվելու հին տնտեսությունից դեպի նորը։
-Ինչպե՞ս կարող ենք մեր առողջապահական և կրթական համակարգերը դարձնել առավել հարմարվող։ Ինչպե՞ս կարող ենք խթանել կանխարգելիչ դեղամիջոցների արտադրությունը։ Որքա՞ն արդյունավետ կարող է դառնալ հեռավար ուսուցումը։
- Այս համավարակն ի ցույց դրեց առողջապահական համակարգերի համընդհանուր անպատրաստ լինելը հնարավոր համավարակի դեմ պայքարի հարցում՝ չնայած վերջին 20 տարվա մշտական նախազգուշացումներին: Տեխնոլոգիաները մեզ օգնում են ստեղծել ոչ միայն հեռավար ուսուցում, այլև՝ հեռավար առողջապահություն։ Կանխարգելման փոխարեն մենք ավելի շատ կենտրոնանում ենք բուժման վրա։ Համավարակն այս մտքի հստակ դրսևորումն է։ Տեխնոլոգիաները՝ շնորհիվ արհեստական բանականության և հեռավար ներգրավվածության, կարող են օգնել մարդկանց պահպանելու հիգիենայի, առողջապահության և կրթության ավելի բարձր չափանիշներ՝ առանց հարկ վճարողի վրա ավելի մեծ ծախսեր կատարելու: Եվ այս տեխնոլոգիական լուծումները մշակելու համար մենք պետք է խրախուսենք մասնավոր հատվածին։ Առաջնային ներդրումները և պետությունների կողմից նորարարության ճիշտ էկոհամակարգեր ստեղծելու խթանները կապահովեն ծախսերի երկարաժամկետ նվազեցում՝ միաժամանակ բարձրացնելով կրթության և առողջապահության մակարդակը: Որպես կրթական առաջին համակարգչային խաղերից մեկի՝ Wordtris-Tetris-ի համահեղինակ, ես հավատացած եմ, որ ապագայում կրթական խաղերն առավել մեծ դեր կարող են ունենալ, քան՝ ավանդական դասասենյակային մոտեցումները։
Ես ինքս ևս օգտագործել եմ այս հնարավորությունը մի քանի հեռավար դասախոսություններ անցկացնելու համար։ Եվ քանի որ այս ձևաչափն էականորեն տարբերվում է ուսանողների հետ միևնույն սենյակում շփվելու ձևաչափից, այն օգտակար փորձառություն եղավ։ Տեխնոլոգիաները մեզ հնարավորություն են տալիս հաղթահարել հեռավորությունը և այլ խոչընդոտներ, և մենք պետք է դրանք օգտագործենք որպես առավելություն, որպեսզի ոչ մի համաճարակ կամ այլ իրադարձություն չկարողանա խաթարել բոլոր տարիքի ուսանողների կրթության շարունակականությունը: Մենք հնարավորություն ենք ստացել տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ կրթություն ապահովելու նրանց համար, ովքեր նախկինում չունեին դրա հնարավորությունը, և ես հավատում եմ, որ համավարակը կարագացնի այդ գործընթացը:
-Այս տարվա սկզբին Իսրայել կատարած այցի ընթացքում Դուք հանդես եկաք փոքր երկրների ակումբ ստեղծելու գաղափարով։ Կարո՞ղ եք առավել մանրամասն ներկայացնել դա։
Տևական ժամանակ է, որ ինձ մոտ ծնվեց փոքր երկրների ակումբ ստեղծելու գաղափարը։ Վերջերս ես այն քննարկել եմ մի շարք ղեկավարների հետ, որոնք, իմ կարծիքով, հետաքրքրված են այն կյանքի կոչել։ Նրանց թվում են Կատարի էմիրը, Աբու Դաբիի թագաժառանգը, Սինգապուրի վարչապետը, Ռուանդայի և Մոնտենեգրոյի նախագահները և այլն։ Այս գաղափարի մասին հանրայնորեն ես խոսել եմ Իսրայել կատարած իմ այցի ժամանակ։ Կարծես թե գաղափարը կյանքի է կոչվում, և ես շուտով պաշտոնապես կհայտարարեմ ակումբի բացման մասին։
Հիմա լավ ժամանակ է փոքր պետություն լինելու համար, քանի որ ժողովրդավարական նորմերի վրա հիմնված միջազգային ինստիտուտների տարածումը, որը զուգորդվում է գլոբալ շուկաների փոխկապակցվածության և հասանելիության աճի հետ, ներկայումս թույլ է տալիս, որ Հայաստանի նման փոքր պետությունները ոչ միայն բարգավաճեն, այլև՝ ազդեցություն ունենան բազմաբևեռ աշխարհակարգի զարգացման վրա: Միևնույն ժամանակ, ընթացիկ Covid-19 համավարակի նման անսովոր մարտահրավերները մի շարք փոքր պետությունների համար լրացուցիչ շարժառիթ են՝ արդյունավետ համագործակցության ձգտելու համար։ Ես հավատում եմ, որ եթե փոքր պետությունները հանդես գան որպես հավաքական ուժ, կարող են շոշափելի փոփոխություն կատարել աշխարհն ավելի անվտանգ, բարգավաճ և ներդաշնակ դարձնելու առումով: Ակումբի առաքելություններից մեկը փոքր պետությունների կողմից հավաքական գործողությունների և միջազգային նախաձեռնությունների նորարարական մոտեցումների բացահայտումն է: Մենք մուտք ենք գործում համաշխարհային տնտեսության նոր դարաշրջան, որը ձևավորվում է երեք շարժիչ ուժի վրա՝ թվայնացում ու նոր արդյունաբերական հեղափոխություն; կայուն զարգացման հրամայական և տնտեսական բազմաբևեռություն; և պետականամետ ազգայնականություն: Ակումբը փոքր պետությունների համար կարող է դառնալ զարգացման նոր ռազմավարությունների և աճի մոդելների գեներատոր՝ այս նոր դարաշրջան մտնելուն զուգընթաց:
-Դուք պետությունների այն քիչ ղեկավարներից եք, որը գիտնական է: Ի՞նչ դեր կխաղա գիտությունը Covid-19 ճգնաժամից մեզ դուրս բերելու հարցում: Որո՞նք են պատվաստանյութի մշակման ամենաարդյունավետ միջոցները: Ինչպե՞ս կարող են տեխնոլոգիաները մեղմել համավարակի հետևանքները:
-Գիտությունը, անշուշտ, բացառիկ կարևոր դեր կխաղա, քանի որ այն կտրամադրի վիրուսի և դրա հետևանքների էմպիրիկ գնահատականներ: Սա այսօր կարևոր է առավել, քան՝ երբևէ մեր հասարակությունների՝ տեղեկատվությամբ գերբեռնված լինելու պատճառով։ Մարդկանց համար շատ դժվար է ճիշտ քայլեր ձեռնարկել, երբ տարբեր ուղերձներ են ստանում կառավարությունից, իրենց սոցիալական խմբերից, ընկերներից կամ այն կազմակերպություններից, որտեղ աշխատում են:
Հետևաբար, գիտական խորհուրդներին հետևելը շատ կարևոր է կյանքեր փրկելու, ինչպես նաև տնտեսությունը ճիշտ ճանապարհով վերագործարկելու համար: Հիմա այժմ կարող ենք վստահորեն եզրակացնել, որ կարիք չկա ամբողջական սահմանափակումներ մտցնել յուրաքանչյուր երկրում, բայց կարող ենք պաշտպանել հասարակության այն շերտերին, արդյունաբերության այն ոլորտները կամ աշխատողներին, որոնք գտնվում են առավել ռիսկային գոտում: Միայն գիտությունը կարող է ճիշտ ուղղություն տալ, և մենք պետք է հետևենք փորձագետներին:
Պատվաստանյութի մշակման ամենաարդյունավետ միջոցը բաց համագործակցությունն է: Վիրուսը դեռ շատ չբացահայտված կողմեր ունի, և մենք ամեն օր դրա մասին նոր բաներ ենք բացահայտում: Արդյունավետ բուժում գտնելու համար պետք է սերտ համագործակցենք ոչ միայն մասնավոր-հանրային, այլև՝ գլոբալ մակարդակով: Աշխարհի տարբեր կառավարությունները պետք է պարտավորվեն ապահովել բաց այս համագործակցությունը և ճնշում գործադրեն մասնավոր հաստատությունների վրա՝ նույնն անելու համար:
Տեխնոլոգիաները, ինչպես հաճախ պատահել է պատմության ընթացքում, կարող են դառնալ գիտության փրկիչը համավարակների ժամանակ: Դրանք արդեն իսկ արդյունավետ են եղել հասարակական կարգի պահպանման գործում, քանի որ շատերը, ովքեր ունեն հեռուստացույց, համակարգիչներ, պլանշետներ կամ սմարթֆոններ, կարող են կապ պահպանել իրենց ընտանիքների, աշխատանքի և ընկերների հետ, միաժամանակ նաև՝ զվարճանալ: Պատկերացրեք, եթե այս ամենը տեղի ունենար 50 կամ նույնիսկ 30 տարի առաջ. հոգեկան առողջության խնդիրների և սոցիալական անհանգստությունների հետևանքները շատ աղետալի, իսկ սահմանափակումները պակաս արդյունավետ կլինեին: Կարծում եմ՝ սպառողների և աշխատողների վարքագծի այս փոփոխությունը կշարունակվի, և եթե այն արդյունավետորեն ընդունվի, ապա կարող է լինել որոշ չնախատեսված օգուտներ արտադրողականության, աղտոտվածության մակարդակի և ընտանիքի ու բնության հետ կապերի վերահաստատման առումներով:
-Պարզ է, որ կառավարությունները և ընկերություններն ստիպված կլինեն ավելի շատ շեշտը դնել կայունության, և ոչ միայն՝ արդյունավետության վրա: Ինչպե՞ս կարող են կազմակերպությունները դառնալ ավելի դիմակայուն:
-Այսօր, առավել քան երբևէ, կառավարությունները և բիզնեսը ճկուն, թափանցիկ և հստակ հաղորդակցության կարիք ունեն իրենց համապատասխան շահագրգիռ կողմերի հետ։
Պետական և հանրային ինստիտուտների դիմադրողականությունը կախված է հետևողականությունից: Հետևողականության ապահովման համար կառավարությունները պետք է ընդլայնեն տեխնոլոգիաների կիրառումը և իրականացնեն էլեկտրոնային կառավարում` ապահովելով անխափան գործունեություն և միաժամանակ կիրառելով այնպիսի տեխնոլոգիաներ, որոնք նախկինում չեն եղել: Ճիշտ հակառակը, այս համավարակը կարող է օգնել կառավարություններին դառնալ ավելի ներկայացուցչական և ավելի ժողովրդավարական, եթե նրանք առիթն օգտագործեն և իրականացնեն էլեկտրոնային կառավարում: Այն երկրները, որոնք լուրջ ներդրումներ են կատարել էլեկտրոնային կառավարման համակարգերում, ապացուցել են, որ ավելի կայուն են: Սինգապուրի և Ռուանդայի օրինակները ցույց են տալիս, թե այս հարցում որքան արդյունավետ կարող է լինել փոքր պետությունը։ Սինգապուրի կառավարության աշխատակիցների 1/7-ը մինչև համավարակը աշխատում էր տնից։ Այդպիսով, նրանք պատրաստ էին դիմագրավելու այս խնդրին՝ առանց մեծ խափանումների։
Էլեկտրոնային կառավարումը, ի թիվս այլնի, կարող է ստեղծել միջավայր կամ գործիքներ, որոնք անհրաժեշտ են կառավարությունների, բիզնեսի և նրանց համապատասխան գործընկերների կայուն գործունեության համար: Այն կարող է նաև օգնել հեշտացնելու տեխնոլոգիական նորարարությունների ավելի լայն կիրառումը՝ ավելի խրախուսելով այն:
Հայաստանն աշխարհի այն եզակի երկրներից է, որոնք ունեն Բարձր տեխնոլոգիաների նախարարություն: Դա վկայում է այն մասին, թե մենք որքան ենք կարևորում տեխնոլոգիաների զարգացումը: Արհեստական բանականությունը մեր տեխնոլոգիական զարգացման օրակարգում արդեն դարձել է գերակա ուղղություն, և մենք ձգտում ենք Հայաստանը վերածել արհեստական բանականության համաշխարհային հանգույցի: Այդ նպատակով, մենք պետական մակարդակով խրախուսում և աջակցում ենք ստարտափներին, որոնք աշխատում են այս ոլորտում: Ինչ վերաբերում է էլեկտրոնային կառավարմանը, մենք այն դիտարկում ենք որպես 21-րդ դարում կառավարման էական գործիք և վճռական քայլեր ենք ձեռնարկում Հայաստանի կառավարման բոլոր մակարդակներում ներդնելու ուղղությամբ:
-Ինչպե՞ս է Հայաստանը խրախուսում ստարտափների զարգացմանը:
-Հայաստանը լայն մարտավարություն է օգտագործում ստարտափների զարգացումը խրախուսելու համար՝ սկսած հարկման բարենպաստ պայմաններ ստեղծելուց մինչև աջակցություն BASTEM կրթությանը: Դա մի համակարգ է, որը թույլ է տալիս չորս հատուկ առարկաները՝ բիզնեսի կառավարում, գիտություն և տեխնոլոգիա, ճարտարագիտություն և մաթեմատիկա, ուսանողներին մատուցել որպես մեկ համապարփակ առարկա, այլ ոչ թե չորս առարկաները համարել առանձին և տարանջատել թեմաները: Հայկական ստարտափների համար ավելի շատ հնարավորություններ ստեղծելու և նրանց համաշխարհային առաջնորդներին ավելի մոտեցնելու համար մենք վերջերս գործարկեցինք ATOM (Advanced TOMorrow) նախաձեռնությունը: Սա նախագահական նախաձեռնություն է՝ հիմնված Հայաստանում տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացման վրա, որի նպատակն է առաջատար ՏՏ ընկերություններին բերել Հայաստան՝ զարգացնելու արհեստական բանականությունը, մաթեմատիկական մոդելավորումը, մեքենայական ուսուցման կարողությունները՝ ապահովելով նրանց և մեր տեղական հաստատությունների, բիզնեսի և այս ոլորտում բարձրակարգ ընկերությունների միջև սերտ համագործակցություն: Միասին մենք կիրականացնենք նաև կրթական ծրագրեր՝ ազգային հզոր ուժ ստեղծելու համար. սա այն է, ինչը Հայաստանը ինչ-որ առումով դարձնում է ստարտափ։
Նաև չպետք է մոռանանք, որ Հայաստանը ոչ միայն փոքր պետություն է, այլև` համաշխարհային ազգ՝ ապագային միտված հավակնություններով: Սփյուռքի մեր հայրենակիցները կարևոր դեր ունեն և համաշխարհային շուկայում հանդես են գալիս որպես դեսպաններ հայկական ստարտափների և ապրանքների ներկայացման համար:
-Հայաստանը երբեմն համեմատվում է Իսրայելի հետ: Երկու երկրներն էլ աշխարհագրական առումով փոքր են, բայց ունեն աշխարհասփյուռ հայրենակիցներ՝ սփյուռք: Ո՞րն է սփյուռքի դերը Հայաստանի համար:
-Մեր պատմության ընթացքում մենք դարեր շարունակ զրկված ենք եղել պետականությունից: Սակայն աշխարհի յուրաքանչյուր անկյունում հայերը երբեք չեն հրաժարվել հայկական անկախ պետության վերականգնման իրենց երազանքից: Առանց այդ նպատակի, որը սերնդեսերունդ փոխանցվեց, մեզ համար շատ ավելի դժվար կլիներ իրականացնել Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ինքնիշխան Հայաստան կառուցելու գործընթացը:
Չորսից հինգ անգամ ավելի շատ հայեր ապրում են արտերկրում, քան՝ Հայաստանում: Հայաստանում բնակվում է գրեթե նույնքան հայ, որքան՝ Ռուսաստանում կամ ԱՄՆ-ում: Լոս Անջելեսում, Ֆրանսիայում կամ Մերձավոր Արևելքում նույնքան հայ կա, որքան՝ մայրաքաղաք Երևանում:
Հաշվի առնելով մեր աշխարհագրական դիրքը ՝ սփյուռքը բնական կամուրջ և օղակ է Հայաստանի և աշխարհի միջև, ուստի, ինչպես հրեական սփյուռքի պարագայում, հայկական սփյուռքը կարող է իր դերակատարումն ունենալ Հայաստանի ազգային շահերը առաջ մղելու գործում:
Մեր առաքելությունն ավելի քան պարզ է՝ ուժեղ պետականության միջոցով ստեղծել համաշխարհային ազգի ցանցային մոդել՝ հստակ ընդունելով մեր ընդհանուր շահերը: Ես հավատում եմ, որ Սփյուռք-Հայաստան համագործակցության նման ձևը կարող է շատ բան առաջարկել աշխարհին»:

Стартапы могут преобразить постпандемический мир – интервью Армена Саркисяна Financial Times
В беседе с редактором инновационного отдела авторитетного британского периодического издания Financial Times Джоном Торнхиллом Президент Республики Армен Саркисян говорил о технологических стартапах, преображении мира и идее создания клуба малых стран.
Перевод интервью с предисловиемFinancial Timesпредставлен ниже:
«Армен Саркисян - необычный президент. Прежде всего, он один из немногих глав государств, кто имеет глубокое понимание технологий и является выдающимся ученым, представляя иной взгляд на глобальные вызовы. Хотя роль президента в Армении носит в основном церемониальный характер, он помогает налаживанию связей трехмиллионного населения своей страны с восьмимиллионной армянской Диаспорой, рассеянной по всему миру.
В советские времена Саркисян был физиком-теоретиком, который был удостоен престижной Ленинской премии и проводил исследования в Кембриджском университете рядом со Стивеном Хокингом. Он также был со-разработчиком популярной компьютерной игры Wordtris-Tetris. Когда Армения в 1991 году заново обрела независимость от Советского Союза, Саркисян стал первым послом своей страны в Великобритании и ряде других европейских стран. Он также был международным бизнес-советником и занимал пост премьер-министра своей страны.
В этом интервью Саркисян призывает к созданию клуба малых, успешных государств, чтобы вести инновационную политику. Армения любит называть себя стартап-нацией, и Саркисян говорит, что теперь всем странам необходимо принять гибкий, «подкованный» в технологическом плане менталитет.
Он также утверждает:
• Кризис Covid-19 ускорил будущее;
• Правительства должны помогать создавать новые рабочие места, а не защищать старые отрасли;
• Электронное управление может изменить способ функционирования стран;
• Стартапы играют жизненно важную роль в продвижении инноваций;
• Мы не должны отвлекаться от борьбы с климатическими изменениям;
• Кризис будет способствовать развитию дистанционного здравоохранения, а также дистанционного обучения.
- Армению, как и Израиль, иногда называют «Стартап-нацией». Как Армения отреагировала на пандемию? Как изменится мир в результате этого кризиса?
- Ситуация уникальна в том смысле, что речь идет не о природе этого вируса, а скорее об условиях, в которых он развивается. Мир стал более динамичным, непредсказуемым. Вирусные изменения происходят во всех областях человеческой деятельности - от политики до простых человеческих отношений. Кризис коронавируса только ускорил эти преобразования, поскольку он вселил ощущение срочности во все аспекты нашей жизни, заставив нас задаться вопросом относительно нашего поведения и убеждений. В этом смысле распространение Covid-19 по всему миру является не причиной, а скорее результатом глубоких изменений, происходящих в мире. Именно поэтому крайне важно рассматривать тенденции, лежащие в основе.
Мы видим, что каждая страна выбрала свой собственный метод борьбы с вирусом, а это означает, что результаты будут различными, особенно когда вновь откроются границы и путешествия. В целом я надеюсь, что этот кризис станет катализатором для переоценки приоритетов в науке и здравоохранении, подталкивая к более тесной интеграции этих двух областей. К сожалению, одной из областей, которая будет серьезно затронута, будет занятость, поскольку некоторые рабочие места могут исчезнуть по мере оживления экономики. Поэтому правительствам уместнее сосредоточиться на том, как будут выглядеть новые экономики и новые рабочие места, чем пытаться реанимировать изжившие свой срок отрасли промышленности. Острая потребность в гибкой рабочей силе заставит нас пересмотреть систему образования и профессиональной подготовки. Эти важнейшие вопросы должны быть решены быстро, и они, в свою очередь, форсируют сотрудничество между тремя сферами: наукой, образованием и трудом.
Более того, существует риск, что глобальный кризис в области здравоохранения отвлечёт от климатических изменений как ключевой темы политической повестки.
Эти две темы в некоторой степени находятся в обратной зависимости друг от друга, поскольку за последние два месяца отмечено снижение использования ископаемого топлива. Стремление стран скорее перезапустить экономики может негативно сказаться на климате, поскольку связанное с экологией регулирование, скорее всего, будет ослаблено или вообще принесено в жертву.
Между общественным здравоохранением и общественным благополучием существует чрезвычайно тонкая грань, которой Армения и, по большому счёту, весь мир, пытаются управлять. В этой беспрецедентной ситуации наше внимание должно быть сосредоточено на уязвимых слоях общества - людях, которые не имеют привилегии получать стабильный доход. Наша искренняя поддержка и постоянная неизменная солидарность с ними, наряду с другими затронутыми неопределенностью группами, будут неотъемлемым предварительным условием реабилитации.
- Какую роль могут играть стартапы в посткризисной экономике?
- Стартапы будут продолжать играть решающую роль в пост-пандемическом мире. Прискорбная реальность такова, что каждая страна столкнется с высоким уровнем безработицы. Компании будут находиться под давлением, чтобы остаться на плаву, и будут далее сокращать расходы пытаясь приспособиться к новым способам жизни, потребления и работы. Как мы видели после кризиса 2008 года, люди будут готовы идти на больший риск и начинать новые компании, потому что они могут быть не в состоянии вернуться на свои старые рабочие места.
Правительства должны сделать все, что могут, для поощрения такой формы риска, поскольку именно эти компании могут помочь нам внедрять инновации, жить и работать более продуктивно в пост-пандемическом мире. Будет ли это посредством создания схем налогового стимулирования для инвесторов с целью привлечь больше капитала в эти стартапы, или посредством поддержки экосистемы внутри каждой страны, чтобы гарантировать существование правильной правовой, образовательной и технологической среды, эта политика важна для обеспечения занятости для безработных, но также для того, чтобы мы могли быстрее перейти от старой экономики к новой экономике.
- Как мы можем переосмыслить наши системы здравоохранения и образования, чтобы сделать их более адаптируемыми? Как мы можем стимулировать профилактическую медицину? Насколько эффективным может стать дистанционное обучение?
- Пандемия отражает глобальную системную неподготовленность систем здравоохранения к тому, чтобы справиться с потенциальной пандемией, несмотря на постоянные предупреждения в течение последних 20 лет.
Технологии могут помочь нам создать не только дистанционное обучение, но и дистанционное здравоохранение. Мы слишком фокусируемся на лечении, вместо профилактики. Пандемия является явным проявлением этого понятия.
Технологии, посредством использования искусственного интеллекта и дистанционного участия, могут помочь людям поддерживать более высокие стандарты гигиены, здравоохранения и образования, не налагая более высоких расходов на налогоплательщика. Но мы должны поощрять частный сектор к разработке этих технологических решений. Авансовые инвестиции и государственные стимулы для создания правильных экосистем для инноваций обеспечат долгосрочное сокращение расходов при одновременном повышении уровня образования и здравоохранения.
Как человек, который работал над одной из первых образовательных игр - Wordtris-Tetris, я считаю, что в будущем образовательные игры будут играть более заметную роль, чем традиционные присущие классным комнатам системы.
Я также воспользовался этой возможностью и сам провёл несколько онлайн-лекций. И хотя это было совершенно иначе, чем находиться в одной комнате со студентами, это был очень полезный опыт. Технологии наделяют нас силой преодолевать дистанцию и другие барьеры, и мы должны использовать ее в свою пользу, чтобы гарантировать, что ни одна пандемия или другое событие не смогут нарушить непрерывность образования для учащихся всех возрастов. У нас есть возможность использовать технологии, чтобы обеспечить образование для тех, кто не имел к нему доступа раньше, и я считаю, что пандемия ускорит этот процесс.
- Ранее в этом году во время Вашего визита в Израиль Вы выступили с идеей создать международный клуб для малых государств. Можете ли Вы рассказать нам об этом подробнее?
- У меня была идея создания клуба малых государств в течение довольно продолжительного времени. Недавно я обсуждал её с рядом лидеров, которые, как мне казалось, были бы заинтересованы в том, чтобы воплотить эту идею в жизнь. Среди них эмир Катара, наследный принц эмирата Абу-Даби, премьер-министр Сингапура и президенты Руанды и Черногории. Я публично говорил об этой идее во время моего визита в Израиль. Похоже, что всё начинает складываться, и скоро я официально объявлю о создании Клуба.
Сейчас хорошее время быть маленьким государством, поскольку распространение основанных на демократических нормах международных институтов в сочетании с возросшей взаимозависимостью и открытостью глобальных рынков позволяет малым государствам, таким, как Армения, не только процветать, но также влиять на развивающийся многополярный мировой порядок. В то же время, нетрадиционные вызовы, как продолжающаяся пандемия COVID-19, являются дополнительной причиной для многих малых государств искать эффективного сотрудничества. Я считаю, что малые государства, действующие в качестве коллективной силы, могут внести ощутимую разницу в то, чтобы сделать мир более безопасным, более процветающим и гармоничным.
Одна из задач Клуба найти инновационные подходы к коллективным действиям и международным инициативам малых государств. Мы вступаем в новую для мировой экономики эпоху, которая формируется тремя движущими силами: цифровизацией и новой промышленной революцией; императивом устойчивого развития; и экономической многополярностью и государственным национализмом. При нашем столкновении с новой эпохой Клуб может стать для малых государств генератором новых стратегий развития и моделей роста.
- Вы один из немногих глав государств, являющийся ученым. Какую роль будет играть наука, помогая нам выйти из кризиса COVID-19? Каковы наиболее эффективные средства разработки вакцины? Как технология может смягчить последствия пандемии?
- Наука будет играть решающую роль, поскольку она обеспечит эмпирическую оценку вируса и его последствий. Сегодня это более важно, чем когда-либо из-за информационной перегрузки, с которой сталкиваются наши общества. Людям очень трудно делать правильные шаги, если они получают смешанные сообщения от правительства, своих социальных групп, своих друзей или от организаций, которые их нанимают.
Таким образом, для спасения жизней и также для правильного рестарта экономики чрезвычайно важно следовать научным рекомендациям. Сейчас мы можем с уверенностью судить, что нам не нужен сплошной локдаун в каждой стране, но мы можем отгородить демографические группы, секторы промышленности или работников, которые подвергаются наибольшему риску. Только наука может предоставить правильное руководство, и мы должны следовать рекомендациям экспертов.
Наиболее эффективным средством разработки вакцины является открытое сотрудничество. В наших знаниях о вирусе ещё так много неизвестных, и мы открываем новое о нем каждый день. Для создания эффективного лечения мы должны тесно сотрудничать не только на частно-общественном уровне, но и на глобальном уровне. Ответственность правительств во всём мире – обеспечить это открытое сотрудничество и оказать давление на частные учреждения, чтобы они делали то же самое.
Технология, как это часто бывало на протяжении истории, может быть спасением наук во время пандемии. Она уже эффективна в поддержании гражданского порядка, потому что многие люди, владеющие телевизорами, компьютерами, планшетами или смартфонами, могут оставаться на связи со своими семьями, работой и друзьями, в то же время развлекаясь. Представьте, если бы это произошло 50 или даже 30 лет назад – последствия в виде проблем психического здоровья и социальных волнений были бы катастрофическими, и локдаун был бы менее эффективным. Я считаю, что это изменение в поведении потребителей и сотрудников будет продолжаться и при эффективном использовании может непреднамеренно оказать некоторое позитивное влияние на производительность, уровень загрязнения окружающей среды, воссоединение с семьей и природой.
- Очевидно, что правительствам и корпорациям придется уделять больше внимания устойчивости, а не только эффективности. Как организации могут стать более устойчивыми?
- Сейчас, больше, чем когда-либо, правительства и бизнес нуждаются в гибкой, транспарентной и четкой коммуникации со своими заинтересованными сторонами.
Устойчивость правительства зависит от последовательности. Обеспечить последовательность можно путём внедрения правительствами технологий и применения электронного управления, что позволит гарантировать бесперебойную деятельность, одновременно привнося те технологии, которые возможно не были представлены ранее. Наоборот, эта пандемия могла бы помочь правительствам стать более представительными и более демократичными, если они используют возможность внедрить электронное управление. Те страны, которые серьезно инвестировали в системы электронного управления, оказались более устойчивыми. Примеры Сингапура и Руанды показывают, насколько эффективным может быть небольшое государство в этом вопросе. Одна седьмая часть аппарата правительства Сингапура работала из дома до Covid-19. Следовательно, они были оснащены, чтобы выдержать и решить проблему такого масштаба без каких-либо сбоев. Электронное управление, среди прочего, может не только создать окружающую среду или инструменты, необходимые для устойчивой деятельности правительств, бизнеса и их соответственных участников, оно также может стимулировать более широкое распространение технологических инноваций - и поощрять многие из этих инноваций.
Армения является одной из немногих стран в мире, имеющих Министерство высокотехнологической промышленности. Это свидетельствует о том значении, которое мы придаем развитию технологий. Искусственный интеллект уже стал приоритетом в нашей повестке технологического развития, и мы стремимся сделать Армению мировым хабом, когда речь идёт об искусственном интеллекте. С этой целью мы на государственном уровне поощряем и поддерживаем стартапы, работающие в этой конкретной области. Что касается электронного управления, то мы рассматриваем его как важнейший инструмент управления в XXI веке и предпринимаем решительные шаги по его внедрению в Армении на всех уровнях управления.
- Как Армения поощряет развитие стартапов?
- Чтобы поощрять развитие стартапов, Армения использует широкий спектр тактик – от благоприятных условий налогообложения до поддержки BASTEM-образования, что подразумевает обучение студентов путем интеграции четырех конкретных дисциплин: бизнес администрирования (Business Administration), науки (Science), технологий (Technology), инженерии и математики (Engineering and Mathematics), в один междисциплинарный и связующий подход к обучению, вместо того, чтобы рассматривать эти четыре дисциплины в качестве отдельных и дискретных предметов. Для того, чтобы создать больше возможностей для армянских стартапов, сблизив их с мировыми лидерами, мы недавно запустили проект ATOM (Advanced Tomorrow). Это Президентская инициатива по развитию технологий и науки в Армении, которая нацелена на привлечение ведущих IT-компаний в Армению, чтобы они развивали свои возможности в сферах искусственного интеллекта, математического моделирования, машинного обучения, при обеспечении более тесного сотрудничества между ними и нашими местными учреждениями, предприятиями и высококвалифицированными рабочими местами в этих областях. Вместе мы также будем реализовывать образовательные программы, чтобы создать сильный национальный потенциал – именно это делает Армению своего рода стартапом.
Также не стоит забывать, что Армения – это не только маленькое государство, но и глобальная нация с далеко идущими амбициями. Наши соотечественники из диаспоры являются важным активом и выступают в качестве послов армянских стартапов и продуктов на мировом рынке.
- Армению иногда сравнивают с Израилем. Обе страны географически малы, но имеют глобальную диаспору. Какова роль диаспоры в Армении?
-На протяжении нашей истории мы были лишены государственности на протяжении многих веков. Но армяне во всех уголках мира никогда не отказались от своей мечты о восстановлении независимого армянского государства. Без этой цели, которая передавалась из поколения в поколение, нам было бы гораздо труднее осуществить процесс построения суверенной Армении после распада Советского Союза.
За границей проживает в четыре-пять раз больше армян, чем в Армении. Почти столько же армян живут в России или США, как и в Армении. В Лос-Анджелесе, во Франции или на Ближнем Востоке армян так же много, как и в столице Ереване.
Учитывая наше геополитическое положение, диаспора является естественным мостом и связующим звеном между Арменией и миром, и поэтому, как и в случае с еврейской диаспорой, армянская диаспора должна играть свою роль в реализации национальных интересов Армении.
Наша миссия кристально ясна: создать сетевую модель глобальной нации на основе сильной государственности с четким пониманием наших общих интересов. Я считаю, что такой вид синергии Диаспоры и Армении может многое предложить миру.