Հայաստանի և Էստոնիայի նախագահները հեռախոսազրույց են ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էստոնիայի Հանրապետության նախագահ Կերստի Կալյուլայդի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել երկու երկրներում կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված իրավիճակի, դրա կանխարգելմանն ու հաղթահարմանն ուղղված միջոցառումների շուրջ, քննարկել համագործակցության հնարավորությունները համավարակի դեմ պայքարում:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հատնել Էստոնիայի նախագահին՝ «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամին (COAF) 30 հազար եվրո տրամադրելու համար, որն ուղղվելու է համավարակի դեմ պայքարին և համապատասխան բժշկական պարագաների ձեռքբերմանը:
Հայաստանի և Էստոնիայի նախագահներն անդրադարձել են նաև երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը՝ մասնավորապես ընդգծելով տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, գիտատեխնիկական, կրթական ոլորտներում երկու երկրների համագործակցության մեծ ներուժի առկայությունն, այդ թվում նաև՝ նախագահական ATOM նախաձեռնության շրջանակում փոխգործակցությունը: Այս համատեքստում նշվել է, որ նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ աշնանը Էստոնիա նախատեսվող պաշտոնական այցը նոր խթան կլինի երկու բարեկամ երկրների համագործակցության խորացմանը:

YEREVAN, JUNE 10, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian had a telephone conversation with President of Estonia Kersti Kaljulaid, the Armenian President’s Office told Armenpress.
The Presidents discussed the situation in both countries connected with the novel coronavirus (COVID-19) pandemic, the actions taken to prevent and overcome the disease, as well as the cooperation opportunities in fighting the pandemic.
The Armenian President thanked the Estonian counterpart for providing 30,000 Euros to the Children of Armenia Fund (COAF) which will be directed for fighting the pandemic and purchasing respective medical items.
The two Presidents also touched upon the development of the bilateral relations, in particular highlighting the great cooperation potential of the two countries in the fields of technologies, artificial intelligence, science, education, as well as the mutual partnership within the frames of the Armenian presidential initiative ATOM (Advanced Tomorrow). In this context they both noted that the expected official visit of the Armenian President to Estonia in autumn will give a new impetus to deepening the cooperation between the two friendly countries.