ԿԲ-ն թողարկել է 3 հուշադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը հայտնում է երեշ հուշադրամի թողարկման մասին։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է թողարկված հուշադրամները․
Եղիշե Թադևոսյանի ծննդյան 150-ամյակ
ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Եղիշե Թադևոսյանը (1870-1936 թթ.) հայ բնանկարչության և դիմանկարչության ճանաչված վարպետներից է:
Ծնվել է Վաղարշապատում, սովորել է Թիֆլիսի Տեր-Հակոբյան պանսիոնում (1879-1881 թթ.), Մոսկվայի Լազարյան ճեմարանում (1881-1885 թթ.) և Գեղանկարչության, քանդակագործության և ճարտարապետության ուսումնարանում (1885-1894 թթ․): Դասավանդել է Էջմիածնի Գևորգյան ճեմարանում (1894-1895 թթ.): Մասնակցել է բազմաթիվ ցուցահանդեսների Երևանում, Թիֆլիսում, Մոսկվայում: 1916 թ. աջակցել է Հայ արվեստագետների միության ստեղծմանը, ընտրվել նախագահ: Թադևոսյանը Վրաստանի գեղարվեստական ակադեմիայի հիմնադիրներից (1923 թ.) և առաջին պրոֆեսորներից է:
Լինելով հիմնականում երփնագրող` Թադևոսյանի տաղանդը դրսևորվել է նաև գրաֆիկայի, կիրառական արվեստների, խճանկարի, մանրաքանդակի ոլորտներում: Թադևոսյանի առաջին իսկ գործերը վկայում են նրա խոր գունազգացողության, դասական ավանդույթներին հավատարմության մասին: Մեծ արժեք են ներկայացնում նկարչի թարմաշունչ ու քնարականությամբ լեցուն բնապատկերները («Արագած», 1917 թ., «Արարատ», 1934 թ.):
Թադևոսյանը փայլուն դիմանկարիչ է: Նրա վարպետությունը դրսևորվել է վաղ դիմանկարներում («Ա. Շիրվանզադե», 1929 թ., «Հ. Թումանյան», 1933 թ.), իսկ թեմատիկ դիմապատկերի ամենանշանավոր գործը նրա վերջին կտավն է` «Կոմիտասը» (1935 թ.): Լինելով հայ ազգային ազատագրական շարժման վերելքի ժամանակակիցը` Թադևոսյանը պարբերաբար անդրադարձել է նաև իր ժողովրդի անցյալին («Հոգեհաց. Արտաշեսի մահը», «Տորք Անգեղ», 1910 թ., «Արշակ և Փառանձեմ», 1921 թ.):
Եղիշե Թադևոսյանի աշխատանքները գտնվում են Հայաստանի ազգային պատկերասրահում, Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանում, Մոսկվայի Արևելքի ժողովուրդների արվեստի պետական թանգարանում և այլուր:
Դիմերես՝ հատված Եղիշե Թադևոսյանի «Նկարչի կինը՝ Ժյուստինը» (1903 թ․) կտավից։
Դարձերես՝ հատվածներ Եղիշե Թադևոսյանի կտավներից՝ «Ինքնադիմանկար» (1933 թ․), «Սևանա կղզու Առաքելոց եկեղեցին» (Էտյուդ, 1934 թ)։
Էսքիզների հեղինակ՝ Լուսինե Լալայան:
Հատվել է Լիտվայի դրամահատարանում:
Անվանական արժեքը 100
Քաշը 28,28
Չափը 28,0 x 40,0
Տպաքանակը 500
Հրաչյա Ներսիսյանի ծննդյան 125-ամյակ
Հրաչյա Ներսիսյանը (1895-1961 թթ․) հայ անվանի դերասան է, ԽՄ ժողովրդական արտիստ (1956 թ.)։
Սովորել է Կ.Պոլսի ֆրանսիական և ամերիկյան քոլեջներում, հայկական Էսայան վարժարանում։ Բեմական գործունեությունը սկսել է Ա. Պենկլյանի թատերախմբում։ 1919 թ-ից եղել է Կ. Պոլսի «Հայ դրամատիկի» դերասան։ 1922 թ․ Վ․ Փափազյանի, Մ․ Ջանանի և այլ դերասանների հետ հաստատվել է Խորհրդային Հայաստանում, 1923 թ-ից դարձել է Երևանի առմիշտ բնակիչ և Առաջին պետթատրոնի (այժմ՝ Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական) դերասան։
Ներսիսյանի վարպետությունը և տաղանդը լիակատար բացահայտվել են Ֆալստաֆի, Օթելլոյի, Լիր արքայի (Վ․ Շեքսպիրի «Վինձորի զվարճասեր կանայք», «Օթելլո», «Լիր արքա»), Պաղտասար աղբարի (Հ․ Պարոնյանի «Պաղտասար աղբար»), Էլիզբարյանի (Ա․ Շիրվանզադեի «Պատվի համար»), Պրոտասովի (Լ․ Տոլստոյի «Կենդանի դիակ»), Մեք-Գրեգորի (Վ․ Սարոյանի «Իմ սիրտը լեռներում է») դերակատարումներում։ 1925 թ-ից նկարահանվել է կինոյում՝ Ռուստամ («Նամուս», 1925 թ.), Պեպո («Պեպո», 1935 թ.), Դավիթ Բեկ («Դավիթ Բեկ», 1944 թ.), Ղամբարյան («Ինչու է աղմկում գետը», 1958 թ.), Ներսես աղբար («Տժվժիկ», 1961 թ.):
Անձնավորման արվեստի ճկունության, արտահայտչամիջոցների հարստության շնորհիվ Ներսիսյանին հավասարապես մատչելի էին ողբերգական, դրամատիկական և կատակերգական կերպարանավորումները, որոնց դերասանը հաղորդել է հուզական խորունկ բովանդակություն։ Ներսիսյանի ստեղծագործական պաթոսը կարեկցանքն է հանիրավի հալածված հերոսի նկատմամբ, որն էլ շեշտված է արտիստի հատկապես վերջին շրջանի դերակատարումներում:
Իր նկարագրով, արվեստի գեղագիտական արժեքով և հուզական գրավչությամբ Ներսիսյանն արժանացել է համաժողովրդական ճանաչման։
Դիմերես` Հրաչյա Ներսիսյանի հուշաքարին պատկերված խորաքանդակից հատված (գործ` Ստեփան Քյուրքչյանի):
Դարձերես` Հրաչյա Ներսիսյանի դիմապատկերը (գործ` Ներսես Կիրակոսյանի):
Անվանական արժեքը 10000
Մետաղը/հարգը ոսկի 9000
Քաշը 8,6
Տրամագիծը 22,0
Տպաքանակը 300
Անրի Վեռնոյի ծննդյան 100-ամյակ
Անրի Վեռնոյ (Աշոտ Մալաքյան, 1920-2002), ֆրանսիացի հայազգի կինոռեժիսոր, գրող, Ֆրանսիայի գեղարվեստի ակադեմիայի անդամ: Սովորել է Մարսելի կիրառական արվեստի դպրոցում, այնուհետև՝ Էքսան-Պրովանսի ֆրանսիական լիցեյում, որն ավարտելուց հետո անցել է լրագրողական աշխատանքի: 1945 թ. «Լա Մարսելյեզ» թերթում Անրի Վեռնոյ կեղծանունով հրապարակել է Հայկական հարցի մասին հոդվածների շարք: 1948 թ-ից աշխատել է կինոյում. աշխարհահռչակ դերասանների մասնակցությամբ ստեղծել է 40-ից ավելի կինոնկարներ («Արգելված պտուղ» (1952 թ.), «Մաքսիմ» (1958 թ.), «Նախագահը» (1961 թ.) և այլն):
Ժամանակակից կինոարվեստի լավագույն օրինակներից է Անրի Վեռնոյի «Մայրիկ» կենսագրական ֆիլմը, որը նկարահանվել է 1991 թ. և ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած և Ֆրանսիա գաղթած հայ ընտանիքի պատմություն: 1996 թ. կինոնկարն արժանացել է Ֆրանսիայի «Սեզար» մրցանակի, իսկ սցենարը թարգմանվել և հրատարակվել է տասնյակ լեզուներով` դառնալով հայի անկոտրում ոգու և վերապրումի խոսուն վկայագիրը:
Դիմերես` Անրի Վեռնոյին շնորհված Ֆրանսիայի Պատվո լեգեոնի շքանշանը, «Փարաջանովյան թալեր» և «Սեզար» մրցանակների պատկերները։
Դարձերես` Անրի Վեռնոյի դիմապատկերը, կինոժապավեն և «Արգելված պտուղը» (1952 թ․) ու «Մի գիշերվա պատմությունը» (1960 թ․) կինոնկարների պաստառներից հատվածներ։

YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. The Central Bank of Armenia issued 3 collector coins, the CBA told Armenpress.
Yeghishe Tadevossian – 150th anniversary of the birth
Yeghishe Tadevossian (1870-1936) is one of the well-known masters of Armenian landscape and portrait painting. He is an honored art worker of the Armenian SSR.
Tadevossian was born in Vagharshapat, Armenia. He studied at Ter-Hakobyan boarding house in Tiflis (1879-1881), Moscow’s Lazarian Seminary (1881-1885) and School of Painting, Sculpture and Architecture (1885-1894). He worked as an art teacher at the Gevorgian Seminary in Etchmiadzin (1894-1895). Tadevossian participated in many exhibitions in Yerevan, Tiflis and Moscow. In1916, he assisted in creating the Union of Armenian Artists, and was elected as its Chairman. He was one of the founders of the Georgian Academy of Art (1923) and one of its first professors.
Mainly a painter, Tadevossian exposed his talent in the field of graphics, applied arts, mosaic and sculpture as well.
Tadevossian’s first works speak of a profound sense of color and loyalty to classical traditions. The landscapes created by the artist are peculiar as they express freshness and lyricism (“Aragats”, 1917, “Ararat”, 1934).
Tadevossian is a brilliant portraitist. The painter's mastery is shown in the early portraits (“A. Shirvanzade”, 1929, “H. Tumanyan”, 1933), and his last painting “Komitas”, 1935, boasts a prominent portraiture. As a contemporary of the rise of the Armenian national liberation movement, Tadevossian periodically referred to the past of the Armenian people (“Funeral Repast: Death of Artashes”, “Torq Angegh”, 1910, “Arshak and Parandzem”, 1921).
The works of Yeghishe Tadevossian are at the National Gallery of Armenia, Charents Museum of Literature and Art, the Moscow State Museum of the Oriental Art, and elsewhere.
Obverse:a fragment from Yeghishe Tadevossian’s “Justine, the painter’s wife” (1903) painting.
Reverse:fragments from Yeghishe Tadevossian’s “Self-portrait” (1933), “Araqelots Church on the Sevan Island” (Sketch, 1934) paintings.
Designed by Lusine Lalayan.
Minted in the Lithuanian Mint.
Nominal value100
Metal/alloy silver9250
Weight 28,28
Size 28,0 x 40,0
Quantity 500
Edge even
Quality BU
Hrachia Nersisyan– 125thanniversary of the birth
Hrachia Nersisyan (1895-1961) is a prominent Armenian actor, People’s Artist of the USSR (1956).
He received educationat French and American Colleges, and atthe Armenian EssayeanCollege,Constantinople. Stage activity started as an actor in the Penklyan theatergroup.Starting 1919 heplayed atthetheatre “Armenian drama”of Constantinople.In1922, together with V.Papazyan, M.Janan and other actors, Nersisyan moved toSoviet Armeniaand, starting 1923,he became a lifelong resident of Yerevan and an actor at the First State Theater (now the National Academic Theater after Sundukyan).
Nersisyan’s mastery and talentwerefully revealed inhis playing ofFalstaff, Othello, King Lear (“The Funnier Women of Windsor”,“Othello”,“King Lear” by W. Shakespeare), Paghtasar Aghbar (“Paghtasar Aghbar” by H.Paronyan,Elizbaryan (“For the Sake of Honor” by A. Shirvanzade),Protasov (“Living Corpse” by L.Tolstoy), Mac-Gregor (“My Heart’sin theHighlands” by W.Saroyan).Since 1925 he has starred in films asRustam (“Namus”, 1925), Pepo (“Pepo”, 1935), Davit Bek (“Davit Bek”, 1944), Ghambaryan (“Why the River isMakingNoise”, 1958), Nerses Aghbar (“Tzhvzhik”, 1961).
Mastering the art of personifying with great ease and using a broader spectrum of means for expressing, Nersisyancouldequallyportraytragic, dramatic, and comicalroles,whileconveying deep emotional content. Nersisyan’s creative pathos is the compassion for the truly persecuted hero, which is emphasized in the artist’s recent roles.
Artistic profile, aesthetic value of art and emotional appealhas givenHrachia Nersisyanwide popularity.
Obverse:a fragment of the bas-relief on the memorial dedicated toHrachia Nersisyan(author – Stepan Kyurkchyan).
Reverse:a portrait ofHrachia Nersisyan(author – Nerses Kirakosyan).
Face value10000
Metal/finenessgold 9000
Weight 8,6
Diameter 22,0
Quantity 300
Henry Verneuil- 100thanniversary of the birth
Henri Verneuil (born Ashot Malakian, 1920-2002), a French filmmaker of Armenian origin, a writer, a member of French Academy of Fine Arts. He studied at the Applied Art School in Marseilles, and then entered theÉcole Nationale d'Arts et Metiersin Aix-en-Provence in 1942. After graduation, he worked as a journalist, then became editor of “Horizon”, an Armenian magazine.In 1945, appearing as Henri Verneuil he published a series of articles on the Armenian Question in “La Marseillese”. Starting from 1948, Verneuil worked in cinema. He produced more than 40 films (“The Forbidden Fruit” (1952), “Maxim” (1958), “The President” (1961), among others, with the participation of world-class actors.
One of the best examples of contemporary cinematic art is Henri Verneuil’s “Mayrig”, a biographical film shot in 1991. It features the history of the Armenian family who survived the Armenian Genocide and migrated to France. In 1996, the film was awardedaCésar, and the script was translated and published into dozens of languages, becoming a credential for the adamant-like spirit and revival of Armenians.
Obverse:images of Order of the French Legion of Honor, Parajanov’s Thaler and Cesar prizes awarded to Henri Verneuil.
Reverse:a portrait of Henri Verneuil, a videotape and the fragments of the posters of the “Forbidden Fruit” (1952) and “It Happened All Night” (1960) films.