Հանրապետության նախագահն ստորագրել է «Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը և 14 հարակից օրենքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահի աշխատակազմը հայտարարություն է տարածել «Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի և 14 հարակից օրենքների մասին՝ նշելով, որ ՀՀ նախագահը մայիսի 11-ին ստորագրել է վերոնշյալ օրենքները։ Այս մասին«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հայտարարության մեջ ասվում է. ««Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը և 14 հարակից օրենքները Ազգային ժողովի կողմից Հանրապետության նախագահի ստորագրմանն են ներկայացվել 2020թ. ապրիլի 21-ին:
Օրենքի ընդունումը Կառավարությունը հիմնավորում է հանցավորության դեմ պայքարի արդյունավետությունը բարձրացնելու և այդ համատեքստում հանցավոր գործունեության արդյունքում ապօրինի ձեռք բերված գույքը բռնագանձելու անհրաժեշտությամբ:
Օրենքի նախագծի քննարկման փուլում և այն Հանրապետության նախագահի ստորագրմանը ներկայացնելուց հետո բազմաթիվ հասարակական կազմակերպություններ, օտարերկրյա ներդրողներ, իրավաբանական և մասնագիտական հանրության և գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ, իրավապաշտպաններ և անհատ քաղաքացիներ իրենց մտահոգությունն են ներկայացրել Հանրապետության նախագահի աշխատակազմ՝ օրենքի սահմանադրականության, դրա կիրառման արդյունքում հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերի, ինչպես նաև տնտեսության զարգացման, ներդրումային միջավայրի և ֆինանսական կայունության վրա օրենքի հնարավոր բացասական ազդեցության և հետևանքների վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը արտահայտված մտահոգություններն ու նկատառումները հանգամանալից և հետևողականորեն քննարկել է Ազգային ժողովի պետական-իրավական մշտական հանձնաժողովի նախագահի ու արդարադատության նախարարի հետ և ստացել պարզաբանումներ:
Հանրապետության նախագահը մեծապես կարևորում է հանցավորության դեմ պայքարը:
Միևնույն ժամանակ ակնկալվում է, որ օրենքը պետք է կիրառվի ընդունման իրավաչափ նպատակին խիստ համապատասխան՝ որպես բացառիկ միջոց առանձնապես բարձր հանրային վտանգավորություն ունեցող հանցագործությունների դեմ պայքարելու համար: Օրենքի անբարեխիղճ կիրառումը կարող է խաթարել պետության նկատմամբ վստահությունը և վտանգի տակ դնել դրա արդյունավետությունը:
Օրենքը շոշափում է մարդու հիմնական իրավունքների շրջանակ և նախատեսում է այդ իրավունքներին միջամտության հնարավորություն, ուստի դրա կիրառման ընթացքում պետք է ապահովվեն համաչափ իրավական երաշխիքներ:
Հարկ է հաշվի առնել նաև անձնական տվյալների, ձեռնարկատիրական և մասնագիտական գործունեության, ինչպես նաև բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկատվության պաշտպանության հարցերի առանձնահատուկ զգայունությունը, մասնավորապես` գործարար շրջանակների և ընդհանրապես հանրության համար:
Քանի որ օրենքով սահմանված է դրա կիրառման տիրույթում գտնվող անձանց լայն շրջանակ, կարևոր է, որ նրանց վերաբերյալ ստացվող տեղեկատվության ծավալը լինի պիտանի, անհրաժեշտ, համաչափ և համապատասխանի օրենքի ընդունման նպատակներին:
Կիրառման ընթացքում պետք է հաշվի առնել անձանց մասնավոր և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքը, անձնական տվյալների պաշտպանության սահմանադրական պահանջները և բացառել դրանց նկատմամբ ցանկացած անհամաչափ միջամտություն:
Հասանելի դարձած տեղեկատվության տնօրինման ընթացքում պետք է բացառել հնարավոր չարաշահումները, ապահովել, որ չոտնահարվեն անձանց իրավունքները, այդ տեղեկատվությունը ոչ իրավաչափ և անհարկի չհավաքագրվի, անհիմն չպահվի և չօգտագործվի, չխոչընդոտի տնտեսավարող սուբյեկտների գործունեությունը, ներդրողների և գործարարների համար չհանգեցնի անհավասար մրցակցության:
Այս համատեքստում հարկ է ընդգծել, որ Հանրապետության նախագահը դեռևս 2020թ. փետրվարի 6-ին դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելով «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի, ինչպես նաև դրա հետ փոխկապակցված «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի որոշ դրույթների սահմանադրականությունը: Դիմումի քննությունը նախատեսված է 2020թ. հունիսի 16-ին:
Օրենքը պետք է կիրառվի բարձր պատասխանատվությամբ՝ բացառելով կոռուպցիոն դրսևորումները, խտրականությունը, ոչ իրավաչափ ազդեցության ռիսկերը:
Օրենքի կիրառման ընթացքում անհրաժեշտ է նաև անվերապահորեն ապահովել անձանց շահերի արդյունավետ իրավական պաշտպանության և օգնության երաշխիքները, անհիմն բռնագանձված գույքի հետ վերադարձման և վնասների փոխհատուցման հստակ և գործուն մեխանիզմները:
Ակնկալվում է, որ թափանցիկության և հաշվետվողականության սկզբունքներով կապահովվի օրենքի կիրառման ընթացքում բռնագանձված գույքի օրինական և նպատակային տնօրինումն՝ ի շահ պետության և քաղաքացիների:
Ակնկալվում է նաև, որ հանցավոր գործունեությանը որևէ կերպ չառնչվող և գույքը բարեխիղճ ձեռք բերած երրորդ անձանց, մասնավորապես՝ նշված գույքը ներդրումային ծրագրերում և ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ օգտագործող գործարարների նկատմամբ օրենքը կկիրառվի անվերապահորեն բարձր պատասխանատվությամբ՝ բացառելով ներդրումային և գործարար միջավայրի վրա հնարավոր բացասական ազդեցությունները:
Հանրապետության նախագահն այսօր ստորագրել է «Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը և 14 հարակից օրենքները:
Հարկ է ընդգծել՝ յուրաքանչյուր օրենսդրական նորմի սահմանադրականությունը, համաձայն ՀՀ օրենսդրության, դիտարկվում է դրա բովանդակության և իրավակիրառ պրակտիկայի տեսանկյունից։ Սահմանադրական արդարադատության ինչպես միջազգային, այնպես էլ հայրենական փորձը, թերևս, վկայում է, որ օրենսդրական դրույթի սահմանադրականությունը պայմանավորված է ոչ միայն այդ դրույթի՝ Սահմանադրության նորմերին հակասությամբ կամ հակասության բացակայությամբ, այլ նաև իրավակիրառ պրակտիկայում այդ դրույթի մեկնաբանությամբ: Կարևորելով ելակետային այս իրողությունը՝ Հանրապետության նախագահը անհրաժեշտ է համարում հետագայում անդրադառնալ օրենքների կիրառման արդյունքում դրսևորված իրավաընկալումներին ու հնարավոր մեկնաբանություններին։
Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում Հանրապետության նախագահն ուշադրությամբ հետևելու է օրենքների բարեխիղճ և իրավաչափ կիրառմանը»:

Президент Армении подписал «О конфискации незаконного имущества»
Аппарат президента Республики Армения выступил с заявлением в связи с законом «О конфискации незаконного имущества» и 14 сопутствующих законов, которые были со стороны Национального Собрания представлены на подписание президента. Как сообщает Арменпресс, в заявлении аппарата президента Республики Армения говорится:
“Закон «О конфискации незаконного имущества» и 14 сопутствующих законов со стороны Национального Собрания представлены на подписание Президента Республики 21 апреля 2020г.
Принятие Закона Правительство обосновывает необходимостью повышения эффективности борьбы с преступностью и в этом контексте конфискации имущества, приобретённого незаконным путём в результате преступной деятельности.
На стадии обсуждения проекта Закона и после его представления Президенту Республики на подпись многочисленные общественные организации, иностранные инвесторы, представители юридического и профессионального сообщества и деловых кругов, правозащитники и частные граждане представили в Аппарат Президента свою озабоченность по поводу конституционности Закона, возможных коррупционных рисков в результате его применения, а также относительно возможных последствий негативного влияния Закона на экономическое развитие, инвестиционный климат и финансовую стабильность
Аппарат Президента Республики обстоятельно и последовательно обсудил высказанные озабоченности и замечания с Председателем Постоянной Комиссии Национального Собрания по государственно-правовым вопросам и Министром юстиции и получил разъяснения.
Президент Республики придаёт большую важность борьбе с преступностью.
В то же время ожидает, что закон должен применяться в строгом соответствии с правомочными целями в качестве исключительного средства для борьбы с преступлениями, имеющими исключительно высокую общественную опасность. Недобросовестное применение Закона может подорвать доверие к государству и поставить под угрозу его эффективность.
Закон затрагивает круг основополагающих прав человека и предусматривает возможность вмешательства в эти права, следовательно в ходе его применения должны быть обеспечены соразмерные правовые гарантии.
Следует учитывать также особую чувствительность вопросов личных данных, предпринимательской и профессиональной деятельности, а также защиты информации, составляющей банковскую тайну, в частности, для деловых кругов и общественности, в целом.
Поскольку законом определён находящийся в сфере его применения широкий круг лиц, важно, чтобы объём получаемой о них информации был пригодным, необходимым, соразмерным и соответствовал целям принятия закона.
В процессе применения нужно учитывать право личностей на неприкосновенность частной и семейной жизни, конституционные требования защиты личных данных и исключить любое несоразмерное вмешательство в этом плане.
В ходе управления ставшей доступной информацией нужно исключить возможные злоупотребления, обеспечить, чтобы не были попраны права личностей, эта информация не собиралась неправомерно и неуместно, не сохранялась безосновательно и не использовалась, не мешала деятельности хозяйствующих субъектов, не привела к неравной для инвесторов и предпринимателей конкуренции.
В этом контексте следует подчеркнуть, что Президент Республики ещё 6 февраля 2020 г. обратился с Конституционный суд, оспорив конституционность некоторых положений Закона «О внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения», а также связанный с ним Закон «О внесении дополнения в Закон «О банковской тайне»». Рассмотрение заявления намечено на 16 июня 2020г.
Закон должен применяться с высокой ответственностью, исключая коррупционные проявления, дискриминацию, риски неправомерного влияния.
В ходе применения Закона необходимо также безоговорочно обеспечить гарантии эффективной правовой помощи и защиты интересов личностей, чёткие и действенные механизмы возвращения необоснованно конфискованного имущества и компенсации ущерба.
Ожидается, что по принципам транспарентности и подотчётности будет обеспечено законное и целевое управление конфискованным в ходе применения закона имуществом, во благо государства и граждан.
Ожидается также, что в отношении никоим образом не касающихся преступной деятельности и добросовестно приобретших имущество лиц, в частности, предпринимателей, использующих отмеченное имущество в инвестиционных программах и предпринимательской деятельности, закон будет применяться с безоговорочно высокой ответственностью, исключая возможное негативное влияние на инвестиционный и деловой климат.
Президент Республики сегодня подписал Закон «О конфискации незаконного имущества» и 14 сопутствующих законов.
Следует подчеркнуть: конституционность каждой законодательной нормы, согласно законодательству РА, рассматривается с точки зрения её содержания и правоприменительной практики. Опыт конституционного правосудия, как международный, так и отечественный, свидетельствует, что конституционность законодательного положения обусловлена не только противоречием этого положения нормам Конституции, или отсутствием противоречия, но также трактовкой этого положения в правоприменительной практике. Считая важным эту исходную действительность, Президент Республики считает необходимым в дальнейшем рассмотреть правовое восприятие и возможные трактовки, которые проявятся в результате применения законов.
В рамках закреплённых за ним Конституцией полномочий Президент будет внимательно следить за добросовестным и правомерным применением законов”.