Ադրբեջանում բանկային ճգնաժամը խորանում է․ Երկու դրամատուն զրկվել են լիցենզիայից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի կենտրոնական բանկը չեղյալ է հայտարարել երկու բանկի գործունեության լիցենզիաները։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչեով Ադրբեջանի կենտրոնական բանկի հայտարարությունը, Atabank և Amrahbank դրամատների գործունեության դադարեցման մասին որոշումն ուժի մեջ է ապրիլի 28-ին։
Ըստ Ադրբեջանի կենտրոնական բանկի հայտարարության, բանկերի ֆինանսական վիճակի վատթարացումը վաղուց է սկսվել և նրանք չեն կարողանում վերադարձնել ավանդատուների միջոցները։
Ապրիլի 27-ին Ադրբեջանի կենտրոնական բանկն ուղիղ կառավարում էր մտցրել երկրի չորս դրամատներում։ Atabank, AGBank, NBC Bank և Amrah Bank դրամատներում նշանակվել էին ժամանակավոր կառավարիչներ, որոնց փոխանցվել են կառավարման բոլոր լիազորությունները։

Банковский кризис в Азербайджане углубляется: два банка лишились лицензии
Правление Центрального банка Азербайджана приняло решение об аннулировании лицензий «Atabank» и «Amrah Bank». Как сообщает Арменпресс со ссылкой на заявление ЦБ Азербайджана, решение вступило в силу 28 апреля.
Эти банки были двумя из четырех банков, в которые Центробанк Азербайджана 27 апреля назначил временных администраторов.
ЦБ Азербайджана сообщает, что ухудшение финансового состояния указанных банков началось давно, в частности, ОАО «Atabank» долгое время не могло выполнить свои обязательства по возврату вкладов населения.
Напомним, что накануне правление ЦБ Азербайджана приняло решение о назначении временных администраторов в четыре банка - «Atabank», «AGBank», «NBCBank», «Amrah Bank». Временным администраторам были переданы все полномочия по управлению банком, а также полномочия общего собрания акционеров.