Փորձությունների մասին հիշողությունը հիմնարար նշանակություն ունի․ ՀՀ նախագահի հոդվածը Le Monde-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայոց ցեղասպանությունից ավելի քան մեկ դար անց Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայտարարում է, որ 1915-1923 թթ. մարդկության և քաղաքակրթության դեմ գործված այդ հանցագործությունը մարդատյացության, խտրականության, անհանդուրժողականության համար ճանապարհ է բացել։ Այս մասին նշված է ֆրանսիական«Le Monde»հեղինակավոր պարբերականում հրապարակված՝Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ «Անցյալի փորձությունների վերաբերյալ հիշողությունը հիմնարար նշանակություն ունի» խորագրով հոդվածում։ «Արմենպրես»-ն այն ներկայացնում է ստորև․
«Ամբողջ աշխարհն այսօր անցնում է աննախադեպ ու աներևակայելի ճգնաժամի միջով: Դրանից դուրս գալու համար շատ ժամանակ է պետք, ճգնաժամը զբաղեցնում է թերթերի բոլոր էջերը: Ներկա փորձություններին դիմագրավելու համար շատ կարևոր է անցյալի դժվարությունները հիշել: Մի աղետը դուրս չի մղում մյուսին. հայ ժողովուրդը լավագույնս գիտի դա:
Երիտթուրքական կառավարությունն, օգտվելով Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընձեռած խժդժություններից, 1915-16թթ. գործի դրեց Թուրքիայում հայերին իսպառ վերացնելու ծրագիրը՝ ձեռնարկելով աննախադեպ ծավալի և աներևակայելի դաժանության տեղահանություններ, բռնություններ և սպանություններ:
Ցեղասպանության երկու տեսակի շարժառիթները
Ավելի քան մեկ դար է անցել 1915-1923 թթ. մարդկության և քաղաքակրթության դեմ գործված այդ հանցագործությունից, սակայն այդ ոճրի հետևանքները մինչ օրս իրենց զգացնել են տալիս՝ խոչընդոտելով տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանը:
Երկու տեսակի շարժառիթ էր ընկած երիտթուրքական այդ ծրագրի հիմքում: Առաջինը քաղաքական էր. անկախությունը, որին հայ ժողովուրդը ձգտում էր, կայսրության մարմնից կպոկեր ստրատեգիական գերկարևորություն ներկայացնող հատվածը, որը փակում էր թուրքերի ճանապարհը դեպի Կովկաս և միջինասիական երկրներ:
Մյուսը գաղափարախոսական շարժառիթն էր: Թուրքական նորածիլ ազգայնամոլությունը ցանկանում էր բազմազգ և բազմամշակույթ վիթխարի կայսրությունը վերածել միադավան և մոնոլիտ թուրքական պետության՝ աչքի առաջ ունենալով իր քաղաքական առաջխաղացումը դեպի Կովկաս և Միջին Ասիա:
Այդ ճանապարհի գլխավոր խոչընդոտները դարձյալ հայերն էին, որ ապրում էին այդ երկու տարածքների միջև, ինչպես նաև Փոքր Ասիան բնակեցնող հույներն ու այլ քրիստոնյաներ:
Ուստի կայսրության գերակտիվ երկու տարրերի՝ հույների և հայերի էթնիկական զտումը թուրք ազգայնամոլների համար այլընտրանք չուներ: Այս շարժառիթներից ոչ մեկը չի անհետացել, ընդհակառակը, դրանք այսօր արտահայտվում են սիրիական հարցի կամ փախստականների, քրդերի և Եվրոպայում տեղի ունեցող ագրեսիվ երևույթների տեսքով:
Այս շարժառիթներն այսօր էլ առկա են․ նախ Արցախում, որպես Թուրքիայի ինտերվենցիոն քաղաքականության դրսևորում, այնուհետև՝ Անկարայի կողմից Հայաստանին պարտադրված շրջափակում:
Ուրուգվայ՝ 1965-ից
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նույնքան կարևոր է ողջ մարդկության, որքան և հայության համար: Կես դար լռությունից հետո 1960-70-ական թվականներին աշխարհն սկսեց կրկին խոսել Հայոց ցեղասպանության մասին. 1965թ. Ուրուգվայն առաջինը ճանաչեց այն: Այսօր աշխարհի բազմաթիվ պետություններ ու միջազգային կազմակերպություններ ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը, և նրանց թիվը գնալով ավելանում է:
Հայոց ցեղասպանությունից, Հոլոքոստից, Կամբոջայի և Ռուանդայի ցեղասպանություններից քաղված դասերը պետք է խնամքով պահվեն ու փոխանցվեն ապագա սերունդներին
Ի պատիվ Ֆրանսիայի, տարիներ ի վեր նա այս պայքարի առաջամարտիկն է: 2019-ին Հանրապետության նախագահ Մակրոնը Ապրիլի 24-ը հայտարարեց Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի պաշտոնական օր: Իսկ ամերիկյան Կոնգրեսը 2019թ. պատմական երկու քվեարկությամբ գերակշիռ մեծամասնությամբ ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Միջազգային հանրությունը ևս ցեղասպանության իրողության հետ կապված որևէ կասկած չունի։ Ուստի Թուրքիան գնալով մենակ է մնում իր ժխտման մեջ: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Թուրքիայի կողմից և դրա հետևանքների վերացումը անվտանգության երաշխիք են Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար: Անընդունելի է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի դիտարկումն Անկարայի հետ տնտեսական կամ քաղաքական այսրոպեական շահերի տեսանկյունից:
Թուրքիան պարտավոր է կատարել հիշողության այս գործը և վերացնել ցեղասպանության հետևանքները: Եթե Թուրքիան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, կառերեսվի սեփական պատմության ամենաողբերգական էջերի հետ և վերջնականորեն կշրջի դրանք:
Իրավունք և ազատություն
Այսօր 1915 թվականի իրադարձությունների վերհիշումն ուղղված է ապագային: Մենք պարտավոր ենք հիշել այդ ոճրագործությունները՝ նոր հանցագործություններ կանխարգելելու համար: Դրանց ժխտումը ճանապարհ է բացում մարդատյացության, խտրականության, անհանդուրժողականության համար:
Ցավալի է, որ մարդկությունը դասեր չքաղեց Հայոց ցեղասպանությունից, այն մոռացվեց, երկար ժամանակ մնաց չճանաչված ու չդատապարտված, ինչը կարող էր կանխել մարդկության պատմության ընթացքում հետագա նման ոճորագործությունները: Հայոց ցեղասպանությունից, Հոլոքոստից, Կամբոջայի և Ռուանդայի ցեղասպանություններից քաղված դասերը պետք է խնամքով պահվեն ու փոխանցվեն ապագա սերունդներին: Ցեղասպանությունների ճանաչումն ու դատապարտումը մեր բարոյական պարտքն ու մեր հիմնական պարտավորությունն են մեր անցյալի առաջ և հանուն մարդկության ապագայի:
Արդի առողջապահական ճգնաժամը ստիպում է ավելի խորաթափանց նայել առկա միջազգային հավասարակշռություններին: Ուժերի հավասարակշռությունը մեծապես փոխվել է: Այս անորոշ մթնոլորտում մեզ չեն պարտադրվում դաշնակիցներ, մենք նրանց ընտրում ենք: Իսկ համատեղ արժեքներն այս ընտրության մեջ պետք է իրենց տեղն ունենան:
1915թ. հայերի ձգտումները հանուն ազատության և իրավունքի պատճառ դարձան բռնությունների և ոճիրների: Այսօր և, մասնավորապես 2018թ. հեղափոխությունից հետո, Հայաստանը մարմնավորում է այս արժեքները: Հենց դրա համար Հայաստանին պետք է ցուցաբերել քաղաքական, դիվանագիտական և տնտեսական աջակցություն: Ուժեղ Հայաստանը հաղթաթուղթ է տարածաշրջանի կայունության համար, Եվրոպայի և Ֆրանսիայի համար: Հայաստանը կարող է կամուրջ լինել տարբեր աշխարհների միջև, այնքանով, որ երաշխավորվի նրա խաղաղությունն ու անվտանգությունը:

Память о  пережитом имеет фундаментальное значение — статья  президента  Армении в  Le Monde
Президент Армении Армен Саркисян заявил, что через более 100 лет после Геноцида армян, который произошел в 1915-1923 годах, это преступление против человечности и цивилизации проложило путь ксенофобии, дискриминации и нетерпимости.
Об этом говорится в статье президента Республики Армения Армена Саркисяна "Память о прошедших судебных процессах имеет фундаментальное значение", опубликованной в авторитетном французском периодическом издании Le Monde. Арменпресс представляет эту статью.
«Весь мир сегодня переживает беспрецедентный и невообразимый кризис. Выход из него занимает много времени, кризис охватывает все страницы газет. Очень важно помнить трудности прошлого, чтобы противостоять нынешним испытаниям. Одна катастрофа не вытесняет другую. Армянский народ знает это лучше всех.
Правительство младотурок, воспользовавшись суматохой Первой мировой войны, в 1915-16 гг. осуществило план по ликвидации армян в Турции, совершив беспрецедентные акты насилия, насилия и убийств.
Две предпосылки для геноцида
Со времени преступления против человечности и цивилизации с 1915 по 1923 год прошло более века, но последствия этого преступления все еще ощущаются, расшатывая мир и безопасность в регионе.
В основе программы младотурок стояли два типа мотивов. Первый был политическим. Независимость, к которой стремился армянский народ, могла отрезать от всего тела империи отрезок стратегического значения, ведущий на Кавказ и в страны Центральной Азии.
Другой предпосылкой была идеологическая мотивация. Новоявленный турецкий национализм хотел превратить огромную многонациональную и мультикультурную империю в монорелигиозное, монолитное турецкое государство, нацеленное на политическое продвижение к Кавказу и Центральной Азии.
Основным препятствием на этом пути опять же были армяне, живущие между двумя территориями, а также греки и другие христиане в Малой Азии.
Поэтому этническая чистка греков и армян - двух наиболее активных элементов империи, не имела альтернативы для турецких националистов. Ни один из этих мотивов не исчез, напротив, сегодня они выражаются в форме сирийского вопроса или других агрессивных явлений – в отношении беженцев, курдов и Европы.
Эти мотивы все еще существуют сегодня: сначала в Арцахе как проявление интервенционистской политики Турции, а затем как блокада, навязанная Армении Анкарой.
Уругвай – с 1965 года
Признание Геноцида армян столь же важно для всего человечества, как и для армян. После полувекового молчания, в 1960-х и 1970-х, мир вновь начал говорить о Геноциде армян. В 1965г. Уругвай был первым государством, которое признало его. Сегодня многие страны и международные организации признают Геноцид армян, и их число растет.
Уроки, извлеченные из Геноцида армян, Холокоста, геноцидов в Камбодже и Руанде должны быть тщательно сохранены и переданы будущим поколениям.
К чести Франции, она была в авангарде этой борьбы в течение многих лет. В 2019 году президент Французской республики Макрон объявил в стране 24 апреля официальным днем памяти жертв Геноцида армян. Конгресс США в 2019 году признал Геноцид армян подавляющим большинством в результате двух исторических голосований. Международное сообщество также не сомневается в реальности геноцида.
Поэтому Турция все больше остается одна в своем отрицании. Признание Геноцида армян Турцией и ликвидация его последствий являются гарантией безопасности Армении и армянского народа. Недопустимо рассматривать вопрос признания Геноцида армян с точки зрения текущих экономических или политических интересов с Анкарой.
Турция обязана совершить этот акт памяти и стереть все последствия этого преступления. Если Турция признает Геноцид армян, она повернется лицом к самым трагическим страницам своей истории и окончательно сотрет их.
Сегодня воспоминания о событиях 1915 года нацелены на будущее. Мы должны, мы обязаны помнить эти зверства, чтобы предотвратить новые преступления. Их отрицание открывает путь ксенофобии, дискриминации и нетерпимости.
Увы, человечество не извлекло уроки из Геноцида армян, он был забыт, долгое время оставался непризнанным и безнаказанным, что могло предотвратить подобные дальнейшие злодеяния в истории человечества. Уроки, извлеченные из Геноцида армян, Холокоста, геноцидов в Камбодже и Руанде, должны быть тщательно сохранены и переданы будущим поколениям. Признание и осуждение геноцидов является нашей моральной обязанностью и нашим главным долгом перед нашим прошлым – во имя будущиго всего человечества.
Нынешний кризис в области здравоохранения заставляет пристальнее вглядеться в международный баланс сил, который сильно изменился. В этой неопределенной атмосфере нам не навязывают союзников, их выбираем мы. И в этом выборе общие ценности должны иметь место.
Стремление армян к свободе и праву на свободу в 1915г. привело к насилию и преступлениям. Сегодня и, в частности, в 2018 году, после революции Армения воплотила эти ценности. Именно поэтому Армения нуждается в политической, дипломатической и экономической поддержке. Сильная Армения - это козырь для стабильности в регионе, для Европы и Франции. Армения может стать мостом между разными мирами, коль скоро ее мир и безопасность могут быть гарантированы.