Ուկրաինական «SkyUp» ընկերության չարտերային թռիչքով բազմաթիվ ՀՀ քաղաքացիներ Կիևից կտեղափոխվեն Երևան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի հայերի միությունը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ուկրաինական «SkyUp» ավիաընկերության հետ՝ ապրիլի 28-ին ժամը 15։00-ին կազմակերպել Կիև-Երևան չարտերային թռիչք։«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկանում ենք Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունից։
«Չարտերային թռիչքի իրականացման ֆինանսական կողմն ամբողջությամբ հոգում էՈւկրաինայի Հայերի միությաննախագահ ՎիլենՇատվորյանը։ Նշյալ թռիչքով Հայաստան կարող են վերադառնալ ՀՀ քաղաքացիները, ինչպես նաև ՀՀ քաղաքացիների ընտանիքների անդամներ հանդիսացող օտարերկրյա քաղաքացիները։ Վերջինները պետք է իրենց հետ ունենան ընտանեկան կապը հավաստող փաստաթուղթ կամ դրա պատճենը»,- նշում են դեսպանությունից։
Ինքնաթիռում առկա է 150 նստատեղ և տոմսերը տրամադրվելու են ըստ Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունում հաշվառման ժամանակագրության, ուստի, Հայաստան վերադառնալ ցանկացողները պետք է շտապ հաշվառվեն Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանության հյուպատոսական բաժնում կամ Օդեսայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունում։
Մեկ ուղևորի անվճար տոմսը ներառում է ձեռքի մեկ՝ մինչև 7 կգ (55х40х20սմ), մեկ մինչև 3 կգ (35x20x10սմ) իր և մինչև 23 կգ 1 (մեկ) կտոր ուղեբեռ (գումարային՝ 158սմ)։ Լրացուցիչ ուղեբեռը վճարովի է (վճարվում է ն «Բորիսպոլ» միջազգային օդանավակայանում):
«Թռիչքը կատարվելու է «Բորիսպոլ» օդանավակայանի F տերմինալից, ուղևորներին խնդրում ենք լինել օդանավակայանում թռիչքից առնվազն 2 ժամ առաջ»,- հայտնում են Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունից։
Այս թռիչքով Հայաստան վերադարձած ուղևորները ենթարկվելու են 14-օրյա պարտադիր կարանտինային ռեժիմի․ այն է՝ վերջիններս «Զվարթնոց» օդանավակայանից տեղափոխվելու են կարանտինային ռեժիմի համար նախատեսված հատուկ վայր: Կեցությունն այդ վայրում ապահովվում է ՀՀ կառավարության կողմից։

Чартерным рейсом украинской  компании SkyUp из Киева в  Ереван вернутся  многие  граждане РА
Союз армян Украины достиг соглашения с украинской авиакомпанией SkyUp об организации чартерного рейса Kиев-Ереван в 15:00 часов 28 апреля.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили из посольства РА в Украине.
«Финансовую сторону чартерного рейса полностью позаботится председатель Союза армян Украины Вилен Шатворян. Указанным рейсом в Армению могут вернуться граждане РА, а также иностранные граждане, являющиеся членами семей граждан РА. Последние должны иметь при себе документ, удостоверяющий семейную связь, или его копию», - сказали в посольстве.
В самолете 150 мест, и билеты будут предоставляться в соответствии с графиком регистрации в посольстве РА в Украине, поэтому желающие вернуться в Армению должны срочно зарегистрироваться в консульском отделе посольства РА в Украине или в Генеральном консульстве РА в Одессе.
Бесплатный билет на одного пассажира включает один ручной багаж до 7 кг (55x40x20 см), один до 3 кг (35x20x10 см) и до 23 кг для 1 (одного) места багажа (всего 158 см). Провоз дополнительного багажа платный (оплачивается в международном аэропорту Борисполь).
«Рейс будет выполняться из терминала F аэропорта Борисполь. Просим пассажиров находиться в аэропорту как минимум за 2 часа до вылета», - сообщает посольство РА в Украине.
Пассажиры, возвращающиеся в Армению на этом рейсе, будут подвергаться 14-дневному обязательному карантинному режиму: они будут переведены из аэропорта "Звартноц" в специальное место для карантина. Проживание в этом месте организуется правительством РА.