Վիեննայում ծաղկեպսակներ կխոնարհեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ավստրիայում և Սլովակիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Պապիկյանը և դեսպանության աշխատակիցները ծաղկեպսակներ կխոնարհեն Վիեննայի կենտրոնում գտնվող Ֆրանց Վերֆելի հուշարձանի և հայ առաքելական Սբ․ Հռիփսիմե եկեղեցու բակում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին դեսպան Պապիկյանը հայտնել է իր ուղերձում։
«Այսօր այլ երկրների շարքում մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում նաև Ավստրիային և Սլովակիային հայ համայնքների նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի համար։ Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում նաև Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող դիրքորոշումների համար։ Հիշելով և հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին՝ մենք ասում ենք. «Այլևս երբեք»»,- նշել է Արմեն Պապիկյանը։
Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թ․ հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունն էր։ Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը։ Ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել է մոտ երեք տասնյակ պետություն։
Ավստրիայի խորհրդարանի բոլոր` վեց խմբակցությունները 2015 թվականի ապրիլի 22-ին ընդունել են համատեղ հայտարարություն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման վերաբերյալ:Հայտարարությունը հստակ սահմանում է, որ 1915 թ. հայերի հետ կատարվածը ցեղասպանություն էր, կոչ է հղում Թուրքիային` առերեսվելու պատմության հետ, ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը: Ավստրիան ընդունում է իր պատասխանատվությունը` Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ Օսմանյան կայսրության և Ավստրո-Հունգարիայի դաշնակցության առումով:
Սլովակիայի ազգային ասամբլեայում 2004 թվականի նոյեմբերի 30-ին ընդունվել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքը։ 2011 թվականին էլ ընդունված օրենքի համաձայն՝ ցեղասպանության ժխտումը պատժվում է 5 տարի ազատազրկմամբ։

В Вене возложат венки к Мемориалу памяти жертв Геноцида армян
В связи со 105-летием Геноцида армян посол Республики Армения в Австрии и Словакии Армен Папикян и сотрудники посольства возложат венки к памятнику Францу Верфелю, находящемуся в центре Вены, и к мемориалу, увековечивающему память жертв Геноцида армян, установленному во дворе Армянской апостольской церкви Св. Рипсиме.
Как передает «Арменпресс», об этом Папикян заявил в своем сообщении.
“Сегодня вместе с другими странами мы выражаем нашу признательность также и Австрии и Словакии за заботливое отношение к армянским общинам. Мы выражаем благодарность также и за позицию, осуждающую Геноцид армян. Помня и воздавая дань памяти жертв Геноцида армян, мы говорим: “Больше никогда”, - отметил Армен Папикян.
Геноцид, совершенный в отношении армян, Османской империей в 1915 г. был величайшим преступлением начала 20-го века. Армяне всего мира отмечают 105-ю годовщину Геноцида армян. Геноцид армян признали и осудили около трех десятков государств.
Все шесть фракций парламента Австрии 22 апреля 2015 года приняли совместное заявление о признании и осуждении Геноцида армян. Заявление четко определяет, что произошедшее с армянами в 1915 году есть геноцид, и призывает Турцию принять свою историю и признать Геноцид армян. Австрия признает свою ответственность в вопросе отношений с Османской империей во время Первой мировой войны и союзничества Австро-Венгрии.
В Национальной ассамблее Словакии 30 ноября 2004 года был принят Закон о криминализации отрицания Геноцида армян. Согласно принятому в 2011 году закону, отрицание геноцида наказывается лишением свободы на 5 лет.