Հայ Դատի պահանջը համամարդկային է և վաղեմության ժամկետ չունի․ Արայիկ Հարությունյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտնել է, որ ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հհիշատակին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արայիկ Հարությունյանն այս մասին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«Հայրենիքում և Սփյուռքում ապրող սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին այսօր հարգանքի տուրք կմատուցեմ համահայակական ուխտատեղի դարձած Ծիծեռնակաբերդում: Դա Արցախի Հանրապետության ընտրված նախագահիս ոչ պաշտոնական, բայց արարողակարգային առաջին միջոցառումն է, որը յուրօրինակ ուղերձ եմ համարում:
Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից միայն յուրահատուկ գնահատական չէ հայ ժողովրդի կրած անասելի զրկանքներին կամ հարգանքի տուրք՝ մեր մեկ ու կես միլիոն նահատակների հիշատակին: Այն նախ և առաջ Աստծո ու սերունդների հանդեպ ունեցած պատասխանատվության զգացում է, որի փոխարեն, սակայն, արդեն 105 տարի ականատեսն ենք ժխտողական քաղաքականության: Բայց Հայ Դատի պահանջը համամարդկային է և վաղեմության ժամկետ չունի:
Մեր ժողովրդի հարատևության անվերջանալի պայքարը մենք վստահաբար շարունակելու ենք՝ ավելի ամրապնդելով ու հզորացնելով մեր միասնական հայրենիքը, որտեղ քաղաքացին միշտ ունենալու է անվտանգության, ինքնիրացման ու ապագայի հանդեպ հուսալիության լիարժեք զգացում և պայմաններ: Սա է իմ և մեր տեսլականը:

Demand of Armenian Cause is universal and has no expiration date: President-elect of Artsakh
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. Newly-elected President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan paid a tribute to the memory of the Armenian Genocide victims in the Tsitsernakaberd Memorial in Yerevan on April 24.
The President-elect also addressed a message on Facebook on this day:
“Dear compatriots in the homeland and the Diaspora,
The recognition and condemnation of the Armenian Genocide by the civilized world is not only a unique assessment to the terrible hardships suffered by the Armenian people or a tribute to the memory of one and a half million martyrs. It first of all is a sense of responsibility to God and generations, instead of which, we for already 105 years are still witnessing a policy of denial. But the demand of the Armenian Cause is universal and has no expiration date.
We will surely continue the endless fight for the eternity of our people by further strengthening our united homeland where citizen will always have a complete sense of hope and conditions for security, self-realization and future. This is my and our vision.