Հայաստան կբերվի կորոնավիրուսի նոր տեսակի 2000 թեստ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության կողմից Հայաստանին կտրամադրվի կորոնավիրուսի նոր տեսակի 2000 թեստ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ապրիլի 21-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը։
«ԱՄՆ կառավարությունը շուրջ 6 մլն ԱՄՆ դոլարի ծրագիր է նախաձեռնել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ, որի շրջանակներում անդամ երկրներին տրամադրվելու են կորոնավիրուսի ախտորոշիչ թեստավորման փաթեթներ, որոնք հատուկ միջուկային փորձարկումների հետևանքով ստացված մեթոդի շնորհիվ որոշում են արդյունքները ժամերի ընթացքում»,- ասաց փոխնախարարը։
Հայաստանում ապրիլի 21-ի՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 1401 է, արձանագրվել է մահվան 24 դեպք: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 13 հազար 929 թեստ։ Ապաքինված պացիենտների թիվը 609 է։ Այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 768 պացիենտ:

В Армению будут доставлены 2000 тестов на коронавирус нового типа
Международным агентством по атомной энергии Армении будет предоставлено 2000 тестов на коронавирус нового типа.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 21 апреля сказал заместитель министра иностранных дел Армении Авет Адонц.
“Реализуется программа содействия МАГАТЭ, имеющая бюджет в 6 млн. долларов, в рамках которой в Армению будут доставлены 2 000 тестов на коронавирус нового типа, созданных на основе атомных методов, которые в течение нескольких часов показывают результаты тестирования”, - сказал замминистра.
Общее число подтвержденных случаев коронавируса в Армении по состоянию на 11:00 21 апреля составило 1 401 человек. Зарегистрировано 24 летальных исхода. Всего было проведено 13 929 тестов. Число выздоровевших пациентов - 609. На данный момент фактическое лечение получают 768 пациентов.