ՀՀ նախագահն ստորագրել է դատական օրենսգրքի և 13 հարակից օրենքների փաթեթը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահի աշխատակազմը հայտարարություն է տարածել Հանրապետության նախագահի ստորագրմանը ներկայացված ««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի և 13 հարակից օրենքների մասին։Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից՝ նշելով, որ Հանրապետության նախագահը ապրիլի 19-ին ստորագրել է «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքը և 13 հարակից օրենքները:
Հայտարարության մեջ ասվում է. ««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքը և 13 հարակից օրենքները Ազգային ժողովի կողմից Հանրապետության նախագահի ստորագրմանն են ներկայացվել 2020թ. մարտի 30-ին:
Օրենքները կառավարության կողմից նախաձեռնվել են հակակոռուպցիոն միջոցառումների արդյունավետությունը բարձրացնելու հիմնավորմամբ:
Այս համատեքստում, օրենքների ընդունումը և կիրառումը պետք է հետապնդեն Սահմանադրությամբ ամրագրված դատական իշխանության անկախությունը առավել երաշխավորված դարձնելու նպատակ: Ուստի և օրենքները պետք է միտված լինեն դատական համակարգի դերի բարձրացմանն, արդար դատաքննության իրավունքի արդյունավետ իրացմանն, ինչպես նաև դատավորների անկախության ու անձեռնմխելիության սկզբունքների պահպանմանը: Կարևոր է, որ բացառվեն դատավորների նկատմամբ անհիմն քրեական հետապնդումների որևէ իրավական հնարավորությունը կամ նրանց իրավունքների անհարկի սահմանափակումները: Կարևոր է նաև, որ օրենքների կիրառման արդյունքում բարձրանա դատարանների հեղինակությունը և արդարադատության նկատմամբ վստահությունը:
Նախագահն ակնկալում է, որ օրենքներն անվերապահորեն կիրառվեն բարձր պատասխանատվությամբ՝ բացառելով որևէ ճնշում կամ միջամտություն դատական համակարգի գործունեության վրա:
Առանցքային է նաև, որ «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքով սահմանվող իրավիճակային հայտարարագրեր ներկայացնելու պահանջը լինի հիմնավոր և կիրառվի միայն որպես բացառիկ միջոց: Իրավիճակային հայտարարագրեր ներկայացնող անձանց շրջանակը պետք է որոշվի ողջամտորեն, պահանջվող տեղեկատվության ծավալը պետք է լինի անհրաժեշտ և համաչափ՝ հաշվի առնելով մասնավոր և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքը, անձնական տվյալների պաշտպանության սահմանադրական պահանջները: Ակնկալվում է նաև, որ օրենքի կիրառման ընթացքում Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գործելակերպը լինի կանխատեսելի, օրենքով սահմանված հստակ չափանիշներին և սկզբունքներին համապատասխան:
Հանձնաժողովը պետք է ապահովի, որ սփյուռքահայերի, օտարերկրյա քաղաքացիների, երկքաղաքացիություն կամ հատուկ կացության կարգավիճակ ունեցող անձանց, այլ պետություններում տնտեսական գործունեություն ծավալող և բացառապես այդ պետություններում հարկատու կամ հայտարարագիր ներկայացնող ոչ ռեզիդենտ անձանց, պաշտոնատար անձանց հետ գործնականում շփում չունեցող նրանց մերձավոր ազգականների, ինչպես նաև օրենքի գործողության տիրույթում ցանկացած այլ անձանց նկատմամբ օրենքը կիրառվի ողջամտորեն:
Պետք է հաշվի առնել, որ հանրության համար ընդհանրապես և գործարար շրջանների համար մասնավորապես, առանձնահատուկ զգայունություն ունի անձնական տվյալների, ձեռնարկատիրական և մասնագիտական գործունեության տվյալների, ինչպես նաև բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկատվության պաշտպանության հարցը:
Հաշվի առնելով որ, օրենքով սահմանված՝ իրավիճակային հայտարարագիր ներկայացնող անձանց շրջանակը չափազանց լայն է, օրենքի կիրառման ընթացքում պետք է հետևել, որ անձանց վերաբերյալ հասանելի դարձած տեղեկատվությունը չօգտագործվի ի վնաս նրանց, մասնավորապես ներդրողների և գործարարների համար չհանգեցնի անհավասար մրցակցության: Անհրաժեշտ է նաև բացառել հնարավոր այլ բացասական ազդեցությունները և ռիսկերը:
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը օրենքների նախագծերի վերաբերյալ իր մտահոգություները, նկատառումներն ու հարցադրումները քննարկել է Ազգային ժողովի պետական-իրավական հանձնաժողովի նախագահի և արդարադատության նախարարի հետ և ստացել լրացուցիչ պարզաբանումներ:
Հանրապետության նախագահն այսօր ստորագրել է «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքը և 13 հարակից օրենքները:
Մեծապես կարևորելով կոռուպցիայի դեմ պայքարը՝ միևնույն ժամանակ օրենքները պետք է կիրառվեն Սահմանադրությամբ ամրագրված որոշակիության և համաչափության սկզբունքների պահպանմամբ: Օրենքների անբարեխիղճ կիրառումը կարող է խաթարել պետության նկատմամբ վստահությունը:
Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում Հանրապետության նախագահն ուշադրությամբ հետևելու է օրենքների բարեխիղճ և իրավաչափ կիրառմանը»:

Президент РА подписал пакет Судебного кодекса и 13 смежных законов
Аппарат Президента Республики Армения распространил сообщение о представленных для подписания президенту республики Закона «О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Армения «О Судебном кодексе Республики Армения» и 13 смежных законов.
Об этом Арменпресс сообщили в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Республики Армения, отметив, что 19 апреля президент республики подписал закон «О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Армения «О Судебном кодексе Республики Армения» и 13 смежных законов».
В сообщении говорится: «Закон о внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Армения закон «О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Армения «О Судебном кодексе Республики Армения» и 13 смежных законов был представлен президенту РА для подписания Национальным Собранием 30 марта 2020 года.
Законы были инициированы правительством с целью повышения эффективности антикоррупционных мер.
В этом контексте принятие и применение законов должны преследовать цель - обеспечение большей независимости судебной власти, что закреплено в Конституции. Поэтому законы должны быть направлены на повышение роли судебной власти, эффективное осуществление права на справедливое судебное разбирательство, а также на соблюдение принципов независимости и неприкосновенности судей. Важно исключить любую законную возможность необоснованного уголовного преследования в отношении судей или ограничений их прав. Также важно, что в результате применения законов возрастут авторитет судов и доверие к правосудию.
Президент ожидает, что законы будут безоговорочно применяться с высокой ответственностью, исключая любое давление или вмешательство в работу судебных органов.
Крайне важно также, чтобы требование о предоставлении ситуационных деклараций в соответствии с Законом «О Комиссии по предупреждению коррупции» было обоснованным и применялось только в качестве исключительной меры. Круг лиц, представляющих ситуационные декларации, должен быть разумно определен, объем необходимой информации должен быть необходимым и соразмерным, принимая во внимание право на неприкосновенность частной жизни и семейную жизнь, конституционные требования по защите персональных данных. Ожидается также, что практика работы Антикоррупционной комиссии по осуществлению закона будет предсказуемой – в соответствии с четкими стандартами и принципами, установленными законом.
Комиссия должна обеспечить, чтобы армяне Диаспоры, иностранные граждане, лица с двойным гражданством или статусом специального проживания, налогоплательщики-нерезиденты или налогоплательщики, действующие исключительно в этих странах, и их родственники и любое другое лицо, которые практически не имеют контактов с официальными лицами, подпадали под действие закона в разумных пределах.
Следует учитывать, что для общественности в целом и для деловых кругов в частности защита персональных данных, предпринимательской и профессиональной деятельности, а также защита информации, составляющей банковскую тайну, особенно чувствительна.
Учитывая, что круг лиц, представляющих ситуационные декларации, слишком широк, закон должен обеспечить, чтобы информация, доступная физическим лицам, не использовалась в ущерб им и не приводила к неравной конкуренции для инвесторов и предприятий. Необходимо исключить другие возможные негативные последствия и риски.
Аппарат президента Республики Армения обсудил свои соображения, озабоченности и вопросы по законопроектам с председателем Государственно-правового комитета Национального Собрания и министром юстиции РА и получил дополнительные разъяснения.
Сегодня президент республики подписал закон «О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Армения «О Судебном кодексе Республики Армения» и 13 смежных законов.
Учитывая чрезвычайную важность борьбы с коррупцией, в то же время антикоррупционные законы должны применяться в соответствии с принципами определенности и пропорциональности, закрепленными в Конституции. Недобросовестное применение законов может подорвать доверие к государству.
В рамках полномочий, предоставленных ему Конституцией, президент Армении будет внимательно следить за добросовестным и правомерным применением законов».