ՀՀ նախագահի աշխատակազմն աջակցություն է ցուցաբերում սոցիալական մի շարք խմբերի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը սոցիալական աջակցության նոր մոտեցումներ է որդեգրել՝ հաշվի առնելով կորոնավիրուսի համավարակը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության նախագահի հանձնարարությամբ այս օրերին ուշադրության կենտրոնում են հատկապես սահմանամերձ և հեռավոր շրջանների, ինչպես նաև երկրաշարժից տուժած գոտու սոցիալապես ամենախոցելի և կարիքավոր խմբերը:
Դրանց շահառուներն ընտրվել են՝ հաշվի առնելով Հանրապետության նախագահի մարզային այցերի ընթացքում բնակիչների հետ շփումները, դրանց ընթացքում ձեռք բերված տեղեկությունները, ինչպես նաև նախագահին ուղղված նամակները և դրանց վերլուծությունը։
Աջակցության ծրագիրն իրականացվելու է փուլերով: Ներկա փուլն ընդհանուր առմամբ ընդգրկում է շուրջ 200 շահառու սոցիալական տարբեր խմբերից:
Այս պահին առաջնային են հեռավար կրթությանը մասնակցելու հնարավորություն չունեցող, հատկապես՝ սահմանամերձ համայնքների և սոցիալապես խոցելի խավերի երեխաները, բազմազավակ ընտանիքներն ու տարեցները:
Ծրագրի այս փուլում աջակցություն է տրամադրվել Շիրակի և Տավուշի սոցիալապես անապահով և տնակներում բնակվող ընտանիքների երեխաներին: Շիրակում նրանք «Շիրակ կենտրոն» հասարակական կազմակերպության «Շալե Գյումրի» կենտրոնի սաներն են, որոնց հետ նախագահ Սարգսյանն անձամբ հանդիպել էր Գյումրի կատարած աշխատանքային այցերից մեկի ընթացքում:
Մյուս խմբում Տավուշի մարզի սահմանամերձ մի շարք համայնքներում բնակվող, կարիքավոր կամ զոհված զինծառայողների երեխաներն են, որոնք անցած տարեվերջին հյուրընկալվել էին նախագահի նստավայրում:
Ծրագրում ընդգրկված են նաև մի խումբ բազմազավակ ընտանիքներ Երևանից, ինչպես նաև Արարատի, Արմավիրի, Սյունիքի, Տավուշի, Կոտայքի մարզերից, որոնք ունեն 6-14 երեխա: Բոլոր շահառուներին հատկացվել են առաջին անհրաժեշտության պարագաներ և սնունդ:
Հեռավար կրթությունը հասանելի դարձնելու նպատակով Տավուշի մարզի սահմանամերձ Չինարի, Ներքին Կարմիրաղբյուր, Մովսես, Չորաթան, Այգեպար համայնքների կարիքավոր և զոհված զինծառայողների ընտանիքների երեխաներին տրամադրվել են համակարգիչներ։
Համակարգիչներ են տրամադրվել նաև «Շիրակ կենտրոն» հասարակական կազմակերպության 5 սաների և բազմազավակ 7 ընտանիքների:

Аппарат президента Армении оказывает помощь ряду социальных групп
Аппарат президента Республики Армения Армена Саркисяна утвердил новые подходы к социальной помощи с учетом эпидемии коронавируса.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Республики Армения, в настоящее время в центре особого внимания президента Республики находятся наиболее уязвимые и нуждающиеся группы населения, проживающие в приграничных и отдаленных районах, а также в районах, пострадавших от землетрясения.
Их бенефициары были отобраны с учетом контактов с жителями в ходе региональных визитов президента Республики, и информации, полученной в ходе них, а также писем на имя президента и их анализа.
Программа поддержки будет осуществляться поэтапно. Текущая фаза включает в себя около 200 бенефициаров из разных социальных групп.
В настоящее время приоритет отдается детям, не имеющим возможности обучаться дистанционно, особенно - из приграничных общин и социально уязвимых групп, многодетные семьи и престарелые.
На этом этапе проекта была оказана поддержка детям из социально необеспеченных семей, живущих во времянках в Шираке и Тавуше. В Шираке они являются воспитанниками Центра «Шале-Гюмри» О/О «Ширакский центр», с которыми президент Саркисян лично встретился во время одного из своих рабочих визитов в Гюмри.
В другую группу входят дети нуждающихся или погибших военнослужащих, проживающих в ряде приграничных общин в Тавушской области, которые были приняты в резиденции президента в конце прошлого года.
В программу также включены многодетные семьи из Еревана, а также из Араратской, Армавирской, Сюникской, Тавушской и Котайкской областей, в которых 6-14 детей. Все бенефициары были обеспечены предметами первой необходимости и продовольствием.
С целью обеспечения доступности дистанционного обучения детям из малообеспеченных и погибших военнослужащих из общин Чинари, Неркин Кармирахпюр, Мовсес, Хоратан, Айгепар Тавушской области были розданы компьютеры.