Սահմանափակումներով, բայց պրոֆեսիոնալ. Սիրիայում ՀՀ-ի հումանիտար խումբը շարունակում է առաքելությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում Հայաստանի հումանիտար առաքելությունը կարճ ժամանակում գրանցել է բավական մեծ հաջողություններ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշել է Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունում հումանիտար առաքելություն իրականացնող խմբի ներկայացուցիչ Արկադի Տոնոյանը՝ ներկայացնելով հումանիտար խմբի աշխատանքները:
-Պարոն Տոնոյան, այս օրերին աշխարհի բազմաթիվ երկրներ տարբեր միջոցառումներով ու ծրագրերով պայքարում են կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Սիրիան բացառություն չէ: Ասացեք խնդրեմ, Սիրիայի իշխանություններն ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկում, ի՞նչ սահմանափակումներ են գործում:
-Նոր իրավիճակով պայմանավորված՝ ինչպե՞ս է կազմակերպվում մեր հումանիտար առաքելության աշխատանքը: Ի՞նչ կանխարգելիչ միջոցառումներ են իրականացվում վարակից խուսափելու համար:
-Հայաստանի հումանիտար խումբն իր առաքելությունն իրականցնում է որոշակի սահմանափակումներով՝ հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը: Կատարվում են անհրաժեշտ կանխարգելիչ միջոցառումներ հումանիտար խմբի աշխատանքները հավուր պատշաճի կազմակերպելու համար: Բոլոր ախտահանիչ միջոցառումներն իրականացվում են մարդասիրական կենտրոնում ամենօրյա ռեժիմով: Շաբաթվա ընթացքում երեք անգամ ընդհանուր ախտահանվում է անձնակազմի մշտական տեղակայման վայրը: Մարդասիրական խմբի անձնակազմը գործում է բավական պրոֆեսիոնալ, կատարում են կանխարգելիչ աշխատանքներ: Ընդգծեմ, որ մարդասիրական խմբում չկան առողջական խնդիրների հետ կապված դեպքեր:
-Այս օրերին աշխարհի տարբեր վայրերում առավել ընդգծվում է բժիշկների, բուժանձնակազմի դերը, իսկ այդտեղ գտնվող մեր բժշկական խումբը բուժօգնություն է ցուցաբերում տեղաբնակներին: Ի՞նչ ուղղություններով են մեր մասնագետներն աշխատում:
-Մեր մասնագետներն իրենց պարտականությունները կատարում են բավական պրոֆեսիոնալ և բարձր մակարդակով: Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ հաճախումները հիմանականում քիչ են: Ամեն դեպքում մեր մասնագետները որոշակի սահմանափակումներում անգամ իրականցնում են իրենց առջև դրված խնդիրները: Նրանք ապահովված են պաշտպանիչ հանդերձանքներով ու ախտահանիչ միջոցներով: Դժվարություններով, սակայն պատվով իրականացնում են իրենց աշխատանքները: Մեր բժիշկները բազմապրոֆիլ ուղղություններով են սպասարկում՝ մանկաբուժություն, գինեկոլոգիա, վիրաբուժություն և այլն: Բոլոր ուղղություններով էլ ունենք գրանցած հաջողություններ:
-Հումանիտար առաքելություն իրականացնող խումբը Հալեպի մի շարք բժշկական հաստատություններին վերջերս փոխանցեց բժշկական պարագաներ։ Ինչպե՞ս է կազմակերպվում աջակցության գործընթացը, ինչի՞ կարիք է զգացվում:
-Այո, մի քանի օր առաջ մեր մարդասիրական խմբի կողմից Հալեպի մի շարք բուժհաստատությունների տրվեցին դեղորայք, բժշկական պարագաներ: Հալեպում Հայաստանի Հանրապետության հյուպատոսության ջանքերով տեղի բժշկական հաստատությունների ու Հալեպ նահանգի առողջապահական պատասխանատուների հետ համատեղ իրակաանցվում են այդ աշխատանքները: Հանդիպումների ժամանակ տեղեկացվում են, թե ինչ բժշկական պարագաների կարիք ունեն: Սահմանված կարգով տեղեկատվությունը փոխանցվում է Հայաստանի իշխանություններին: Համապատասխան օժանդակությունը ստանալուց հետո այն բաշխվում է բժշկական հաստատությունների միջև:
-ՀՀ մարդասիրական առաքելություն իրականացնող խմբի 4-րդ հերթափոխն իր աշխատանքները կատարում է փետրվարից: Ինչպե՞ս կգնահատեք այս հերթափոխի գործունեությունը, ի՞նչ արդյունքներ կառանձացնեք:
-Հումանիտար ականազերծման փորձագիտական կենտրոնի կազմում գործող մարդասիրական առաքելության ականզերծողներն ունեցել են բավական մեծ հաջողություններ այս կարճ ժամանակահատվածում: Պետք է նշեմ, որ 20 հազար քմ-ից ավելի տարածք է ականազերծվել այս կարճ ժամանակահատվածում: Հայտնաբերվել է մոտ 40 միավոր պատերազմի հետևանքով մնացած պայթուցիկ նյութեր: Դրանք բոլորը վնասազերծված են: Բժիշկների պարագայում էլ արդյունքները տպավորիչ են: Կարող ենք փաստել, որ Սիրիայում մեր առաքելությունն ընթանում է բնականոն հունով, նույնիսկ կորոնավիրուսով պայմանավորված այս օրերին ստեղծված դժվարին իրավիճակում աշխատանքները կատարվում են հավուր պատշաճի:
-Տարբեր առիթներով նշվում է, որ մեր մասնագետները ջերմ հարաբերություններ են հաստատել թե՛ հայ համայնքի, թե՛ տեղի մյուս բնակիչների հետ: Ի՞նչ հետաքրքրիր դրվագներ կառանձնացնեք բնակիչների հետ շփումներից:
-Շատ ճիշտ նկատեցիք, ջերմ հարաբերություններ ունենք թե հայ համայնքի, թե տեղի մյուս բնակիչների հետ: Ասեմ, որ Հալեպում, ընդհանրապես Սիրիայում հայ համայնքն ունի բացարձակ հեղինակություն: Սիրիացիների շրջանում հայերն ունեն իրենց առանձնահատուկ տեղը՝ շնորհիվ իրենց վարքագծի, աշխատանքի, գործունեության, հոգեկերտվածքի: Մենք չէինք կարող զերծ մնալ այս պրոցեսից: Ուշադրությունը զգում ենք մշտապես: Այստեղ կան մարդիկ՝ թե հայեր, թե այլ ազգի ներկայացուցիչներ, ովքեր սովորել են Հայաստանում: Հենց սկզբից մեր մասնագետների հետ մտերմանալով՝ հիշում են իրենց դասախոսներին, կուրսընկերներին, կիսվում են հիշողություններով, ընդհանուր ծանոթներ են գտնում: Շատերը ցանկանում են կրկին գալ Հայաստան, մեծ հետաքրրություն են ցուցաբերել:

YEREVAN, APRIL 17, ARMENPRESS. Armenia’s humanitarian mission in Syria recorded great achievements in a short period of time, Arkadi Tonoyan – representative of the group conducting humanitarian mission in Armenia’s Consulate General in Aleppo, said in an interview to Armenpress, introducing the activity of the humanitarian group.
-Mr. Tonoyan, these days a lot of countries in the world are taking various measures to prevent the spread of the novel coronavirus (COVID-19). Syria is not an exception as well. Can you please tell us what actions the authorities of Syria are taking in this regard and what restrictions they apply?
-Given the current situation, how the activity of the Armenian humanitarian mission is being organized? What kind of preventive measures are being taken to avoid getting infected?
-Armenia’s humanitarian group conducts its mission with certain restrictions, taking into account the current situation. Necessary preventive actions are being taken to properly organize the operation of the humanitarian group. All disinfection works are being done in the humanitarian center in a daily regime. The general location of the staff is being disinfected three times a week. The staff of the humanitarian group works very professionally, carries out preventive measures. I would like to note that none of the group members faces healthcare problems.
-During these days the role of doctors, medical staff is specifically emphasized, and the Armenian doctors in Syria are providing medical care to the locals. In what directions our specialists are working?
-Our specialists fulfill their duties in a very professional manner. Because of the current situation less visits are taking place. But in any case our specialists fulfill their tasks even under certain restrictions. They are provided with protective clothes and disinfectants. Our doctors provide service at multiple directions – pediatrics, gynecology, surgery, etc. We have success in all these fields.
-Recently the Armenian humanitarian group delivered medical items to some of Aleppo’s hospitals. How the assistance process is organized? What is needed?
-Yes, a few days ago several hospitals of Aleppo were provided with medicines, medical items by our humanitarian group. These works are being carried out by the efforts of Armenia’s Consulate in Aleppo in joint partnership with the local medical centers and healthcare representatives. During the meetings they inform what medical items they need. And this information is sent to the Armenian authorities. After receiving the respective aid it is distributed between the hospitals.
-In various occasions it is reported that the Armenian specialists have established warm relations with both the Armenian community and the local residents in Syria. What will you say in this respect?
-Yes, you are right, we have warm relations both with the Armenian community and the locals. The Armenian community in Aleppo, in particular in Syria, has a high reputation. Armenians have their special place thanks to their behavior, work, activity. And we could not be away from this process. We always feel the attention. There are people here, both Armenians and representatives of other nations, who studied in Armenia. Many of them want to again visit Armenia.