Նախագահը Գերմանիային առաջարկել է ՀՀ-ում թոքերի օդափոխման սարքերի համատեղ արտադրություն հիմնել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տեսակապով զրույց է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Միխայել Յոհաննես Բանցհաֆի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հանրապետության նախագահը և դեսպանը տեղեկություններ են փոխանակել իրենց երկրներում նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի, դրա կանխարգելման, հաղթահարման և բուժման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի վերաբերյալ։
Նախագահ Սարգսյանն իր ողջույններն ու բարեմաղթանքն է փոխանցել նախագահ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերին՝ հույս հայտնելով, որ այս տարվա սեպտեմբերին նախատեսված նրա պաշտոնական այցը Հայաստան կկայանա: Այս առնչությամբ դեսպանը նշել է, որ նախագահ Շտայնմայերի այցն օրակարգում է: Նախագահն իր լավագույն բարեմաղթանքներն է հղել նաև իր լավ բարեկամ, կանցլեր Անգելա Մերկելին, որին ճանաչում է երկար տարիներ, դեռ 1990-ականներից:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև գլոբալ համավարակի դեմ պայքարում հնարավոր համատեղ քայլերին: Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է դիտարկել Գերմանիայի կողմից Հայաստանին օժանդակություն ցուցաբերելու հնարավորությունը, մասնավորապես՝ պաշտպանիչ միջոցներ, հանդերձանք, համապատասխան պարագաներ։
Բարձր գնահատելով գերմանական ինժեներական փորձն ու գիտելիքները՝ նախագահն ասել է, որ հնարավորության դեպքում ակնկալում է գերմանական ընկերությունների խորհրդատվությունը և նաև Հայաստանում թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերի համատեղ արտադրություն հիմնելու հնարավորությունը:
Անդրադարձ է եղել նաև ATOM նախագահական նախաձեռնությանը և դրա շրջանակում համատեղ ծրագրերին:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այդ թեմայով քննարկումներ է ունեցել գերմանական մի շարք գիտահետազոտական կենտրոնների, ինչպես նաև խոշոր ընկերությունների, մասնավորապես Siemens-ի հետ: Ծրագրի նպատակն է միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ Հայաստանում զարգացնել արհեստական բանականությունը:

Президент предложил ФРГ создать в Армении производство аппаратов искусственной вентиляции легких
Президент Республики Армения Армен Саркисян провел беседу по видеосвязи с чрезвычайным и полномочным послом Федеративной Республики Германия в Республике Армения Михаэлем Йоханнесом Банчхафом. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Президент республики и посол обменялись информацией о ситуации, сложившейся в их странах вследствие распространения новой коронавирусной инфекции, шагах, осуществляемых в направлении ее предотвращения, преодоления и лечения больных.
Президент Саркисян передал свои приветствия и добрые пожелания президенту Франку-Вальтеру Штайнмайеру, выразив надежду, что намеченный на сентябрь этого года его официальный визит в Армению состоится. В связи с этим посол отметил, что визит президента Штайнмайера находится в повестке дня. Президент попросил передать свои наилучшие пожелания также и своему хорошему другу, канцлеру Ангеле Меркель, с которой знаком уже долгие годы, еще с 1990-х.
Собеседники коснулись также и возможных совместных шагов в борьбе с пандемией. Президент Саркисян предложил рассмотреть возможность оказания Германией содействия Армении, в частности, в виде предоставления защитных средств и других соответствующих аксессуаров.
Высоко оценив немецкий инженерный опыт и знания, президент сказал, что он при возможности ожидает консультаций немецких компаний и возможности создания в Армении совместного производства аппаратов искусственной вентиляции легких.
Была затронута также и президентская инициатива ATOM и совместные программы в ее рамках.
Президент Саркисян отметил, что он провел обсуждения на эту тему с рядом немецких научно-исследовательских центров, а также с крупными компаниями, в частности с “Siemens”. Цель программы - в сотрудничестве с международными партнерами развивать в Армении технологии по искусственному интеллекту.